Особливості правильного харчування взимку. Які вітаміни і мінерали повинні бути в раціоні, щоб імунітет стійко переніс зимову депресію і всі пов'язані з нею хвороби.
У зимовий період нашому організму потрібно підтримувати імунітет, забезпечувати правильний теплообмін і не допускати зневоднення клітин. Імунна система взимку слабшає, змінюється і обмін речовин. Радіо Максимум дітисять з вами рекомендаціями про те, що важливо додати до щоденного раціону харчування, щоб не хворіти і завжди бути бадьорим і енергійним.
Вітаміни для зимового харчування
Намагайтеся щодня з'їдати по 5 різних овочів і фруктів: в стравах і окремо, і краще за все в сирому вигляді – якщо виходить. Можна використовувати заморожені фрукти, ягоди та овочі: в них зберігається навіть більше вітамінів, ніж в тих, які зберігаються свіжими.
У сухофруктах також зберігаються всі вітаміни і мінерали: в куразі, чорносливі, родзинках, грушах і яблуках. Якщо змішувати їх з горіхами і медом, то організм зможе отримати повний набір поживних речовин, травлення покращиться і взагалі – це просто смачно!
Найкращі фрукти взимку – це цитрусові, тому що в них довше зберігається вітамін С. Крім нього, у квашеній капусті, наприклад, є молочна кислота, вітамін К і вітаміни групи В. Якщо готувати з такої капусти салати, додаючи до них ягоди, сухофрукти, рослинну олію, то вийде дуже смачно і корисно.
Вітаміни А і Е теж потрібні взимку, особливо нашій шкірі – адже вона так страждає від морозу і вітру. Відомо, що вітаміну А багато в моркві, але для його засвоєння нам необхідні жири, тому готуйте моркву зі сметаною, вершками або рослинною олією.
Вітамін D виробляється в основному тільки під дією сонячного світла, але взимку світла дуже мало. Проте, намагайтеся бувати на вулиці в ті години, коли сонце світить яскраво, і підставляйте йому хоча б обличчя, шию і руки, а також їжте печінку тріски, жирну морську рибу, яйця і молочні продукти.
Харчування взимку: гаряча їжа
Гаряча їжа особливо важлива в раціоні взимку, до того ж вона створить відчуття комфорту і допоможе легше пережити температурний мінус. Дієтологи рекомендують на сніданок замінити звичайні бутерброди на гарячі, а ще краще приготувати кашу, можна з цукатами, горіхами, шматочком вершкового масла, не боячись збільшення калорій.
В обід неодмінно слід з'їдати порцію гарячого супу. Можна додати до супу шматок м'яса, або гарячі страви, приготовані з телятини, індички, риби.
Майже всі дієтологи в умовах зими і морозу рекомендують їсти сало, воно більш корисне ніж м'ясо, якщо знати міру (1-2 шматочки). Чому? Тому що в ньому міститься амінокислота, яка підсилює імунітет! Сало всупереч думці зовсім не шкідливе, чого не скажеш про свиняче м'ясо.
Зимові перекуси
Взагалі, їсти потрібно приблизно 6 разів на день, причому 3 з цих 6 прийомів їжі повинні бути невеликими перекусами. Можна влаштувати легкий бранч між сніданком і обідом, полуденок між обідом і вечерею, а також з'їсти що-небудь корисне за 1,5-2 години до сну, щоб не лягати у ліжко, мріючи про бутерброди. Однак не слід замінювати перекушуваннями основні прийоми їжі.
Науковці з Університету Пенсильванії запропонували ідеальний перекус для тих, хто страждає від стресу і слідкує за своїм виглядом. Виявилося, що ідеальною стравою для гарного настрою є волоські горіхи.
Як харчуватися взимку, щоби не поправитися
- Не варто "налягати" на шоколад і цукерки, тяга до яких найчастіше прокидається саме в цей час. Найкраще їсти фрукти: ківі, банани – вони прекрасно замінюють солодощі;
- Бажано пити багато води. Часто люди сприймають нестачу рідини за бажання перекусити чимось солодким, а для того, щоб вгамувати апетит, досить випити склянку води;
- Не можна виключати вуглеводи, тому що вони потрібні для підтримки настрою, проте солодощі найкраще заміняти на фрукти;
- Обід обов'язково повинен бути без смаженого;
- Чай і каву треба пити без цукру, тому що він дуже швидко засвоюється і негативно впливає на вашу вагу;
- Замість майонезу бажано використовувати сметану або несолодкий йогурт.
Різноманітність зимового харчування
Постаратися зробити меню максимально різноманітним. Продукти бажано чергувати щодня: каші на ранок кожен день робити з різних круп, соки вичавлювати з різних фруктів і овочів, змінювати сорти хліба і види м'ясних страв. Таке різноманіття страв і дробовий принцип прийому їжі дасть вашому організму достатню кількість енергії для активної життєдіяльності в зимову пору року.
І наостанок ще одна порада: оскільки цукор легко вимиває з організму вітаміни, зимовий раціон варто засновувати на натуральних підсолоджувачах: сиропах, меді тощо, щоби всі з таким трудом видобуті корисні речовини працювали на повну силу і захищали наш організм від хвороб і зимової хандри.