Роботи над проектом з реконструкції Театрального майдану в тій чи іншій мірі проводились архітектурною майстернею 3 останні роки.
Проект має на меті організацію в центральній частині міста публічного простору – багатофункціональної території для відпочинку та проведення загальноміських заходів, інформує Творча архітектурна майстерня «Балан та Стельмащук».
На даний час Театральний майдан майже не виконує публічних функцій, а є фактично транзитною зоною між вулицею Лесі Українки та проспектом Волі, та частково виконує роль неорганізованої автостоянки. Площа не відповідає критеріям ні рекреаційної території, ні території для проведення масових заходів.
Освітлення площі недостатнє, освітлюються лише магістральні вулиці, а центральна частина, включаючи пам’ятник Лесі Українки знаходиться в темній зоні. Частину освітлення площі беруть на себе гірлянди святкової ілюмінації, а також відбите світло вітрин та реклам магазинів.
Функції території масових заходів площа виконує кілька разів на рік, та тільки за умови монтажу на ній додаткових конструкцій – сцени, торгових павільйонів, тощо.
Архітектурна майстерння пропонує перетворити транзитну пішохідну зону на публічний простір, з виділенням місць соціальної активності і відпочинку, спілкування та релаксації.
Проектом передбачено створення додаткових точок притягнення – (фонтану, сучасно оформленої території для активного та пасивного відпочинку), створення рекреаційної зони з лавами для відпочинку поза межами транзитних пішохідних напрямків, оптимізація транспортних потоків з організацією автостоянок, відчутне збільшення площі зелених зон .
Крім того проектом передбачається багатофункціональність території публічних заходів. Це частина території майдану – сухий фонтан із світло-динамічною програмою. В той же час при вимкнених насосах це площа, що забезпечена умовами для відпочинку і навіть невеликою трибуною – “форумом”, обладнаним системою підсилення звуку, яка може виконувати функцію літнього театру, місць проведення фестивалів, або віче, обговорень та громадських слухань. На даний час ця територія не використовується та зайнята бетонним коритом непрацюючого фонтану.
Проектом пропонується організація нової системи освітлення площі, в тому числі:
– ліквідація темних зон;
– освітлення пам’ятника Лесі Українки та фасадів будинків, що її формують;
– декоративне освітлення груп ялин ,що сформовані на площі,освітлення основних пішохідних напрямків.
Також передбачено три варіанти реконструкції фасаду будинку на вулиці Градний узвіз, 2а (будинок, де знаходиться магазин ”Wine Time”). Фасад цієї споруди візуально дуже “масивний” та важливий для організації образу площі. В той же час споруда перебуває у вкрай незадовільному стані, і є єдиною з невідремонтованим фасадом серед будівель, що формують цей простір. Заходи передбачені проектом, на нашу думку, докорінно змінять як зовнішній вигляд Театрального майдану так і його функціональні можливості, сформувавши у центрі міста Луцька сучасний публічний простір.
Передбачається також значне збільшення площі озеленення на майдані, створення нових клумб та газонів. Ці дії не перешкоджатимуть функціонуванню майдану як публічного простору та транзитної зони. Передбачається також архітектурні домінанти на осях вулиць Лесі Українки та Винниченка.
Пропонується заміна мощення площі на елементи з натурального каменю. Масштаб елементів мощення та їх колір створюють ритміку, що підкреслює основні осі площі та транзитні напрямки.
Передбачене місце для монтажу тимчасової сцени, яка встановлюється при підготовці масових заходів. Майданчик забезпечений джерелом електроенергії та орієнтований на рекреаційну зону, обладнану місцями для сидіння.
На нашу думку, запропоновані заходи суттєво змінять Театральний майдан міста Луцька, перетворивши його з транзитної зони на елемент публічного простору та улюблене місце відпочинку лучан та гостей міста.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.