Більше 20 цікавих фактів про волинську столицю

Більше 20 цікавих фактів про волинську столицю

Назвали найцікавіші факти про столицю Волині. У групі «Типовий Луцьк» у соцмережі Фейсбук оприлюднили добірку найцікавіших і маловідомих фактів про древнє місто Луцьк. 

Факт 1. Колись на місці Київського майдану було село Дворець, про яке є згадки ще з часів панування Литви. У 1910 році село офіційно приєднали до міста, попри протести мешканців. 

Факт 2. Перша міська рада в Луцьку з'явилася в XV столітті і розташовувалася на теперішньому Майдані Ринок. У будинку на Богдана Хмельницького, 19 мерія «оселилися» аж після Другої світової війни. 

Факт 3. Публічні страти з XVI століття в Луцьку відбувалися перед В’їзною вежею замку Любарта, поруч із сьогоднішнім будинком Фальчевського-Пузини. Як правило, страчували, відрубуючи голову. 

Факт 4. Найстарішому надпису на стінах замку Любарта понад 410 років. Автор надпису вказав 1602 рік. 

Факт 5. Наприкінці ХІХ століття «замок Любарта» також називали «замок Вітольда», тобто Вітовта. Це пояснюється тим, що замок почав будувати литовський князь Любарт, а добудовували племінники Вітовт та Свидригайло. 

Факт 6. Перший фільм в Луцьку показали в 1908 році. Таким чином людей залучали до «Луцького товариства тверезості». 

Факт 7. Перший кінотеатр в Луцьку виник в 1909 році і розташовувався в будинку на куті сьогоднішніх вулиць Ковельської та Лесі Українки. Він пропрацював півтора року. 

Факт 8. До 1990-х років у Луцьку збудували 20 кінотеатрів, жоден з яких не працює сьогодні. 

Факт 9. У приміщенні сучасної Луцької міської ради в 1930-х розташовувалися відділення пошти і телеграф. 

Факт 10. З жовтня 1941-го по червень 1942-го в німецьких таборах, розташованих на території колишньої Луцької тюрми та замку, були розстріляні, померли від голоду чи хвороб 10,5 тисячі військовополонених. 

Факт 11. У серпні 1942 року неподалік від Луцька в районі вулиці Гнідавської знищували в'язнів єврейського гетто. За два місяці німецькі війська розстріляли приблизно 17 тисяч в’язнів гетто. На той час це було більше половини населення міста. 

Факт 12. Внаслідок війни населення Луцька зменшилося на 60%. 

Факт 13. Луцьк був єдиним західноукраїнським містом, яке мало два аеродроми: військовий на Вишкові, цивільний - біля Крупи. 

Факт 14. Перші ігри КВН у Луцьку відбувалися у середині 1960-х років, а в 1969-му на місці сучасної «Ротонди» в нинішньому парку імені Лесі Українки розігрували першість Луцька з КВН. 

Факт 15. У 1970-х роках кінотеатр «Промінь» перейменували в «Москву», але в 1980-х повернули стару назву. 

Факт 16. Головну новорічну ялинку міста до середини 1970-х встановлювали біля ЦУМу. Згодом її «прописали» на Театральній площі, де дерево ставили на механізми, що оберталися. А з 2007 року прикрашають ялинки, які ростуть на майдані. 

Факт 17. В Луцьку було вісім пам'ятників Леніну. 

Факт 18. Парку імені Лесі Українки лише 50 років. Його відкрили в 1964 році. Раніше тут текла річка Глушець, яка через природні умови та з допомогою людини висохла. 

Факт 19. На місці ЦУМу до Другої світової війни поставили пам'ятник Леніну та Сталіну і фонтан, які знесли в 1965 році, коли почали зводити універмаг. 

Факт 20. «Старий» ринок, що під замком, виник на зламі 1960-1970-х років. Його назва обманула не одне покоління приїжджих мешканців, які вважали, що ринок такий же старий, як і замок. Але насправді базар біля старого міста – суто радянське явище. 

Факт 21. Цивільний аеродром біля села Крупи «прожив» лише 13 років. Його закрили в 1997 році. 

Факт 22. Коли Україна здобула незалежність в приміщення колишнього обласного комітету Комуністичної партії хотіли «оселити» Луцьку міську раду, але передумали та віддали нинішньому Східноєвропейському національному університету імені Лесі Українки.
Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Луцьку відбулася скорботна хода в пам’ять про розстріляних в’язнів тюрми
Наступна новина Повідомили деталі ранкової ДТП, у якій постраждала дитина
Останні новини
Схожі новини