Реорганізація шкіл: що буде далі

Реорганізація шкіл: що буде далі

Кількість шкіл в країні з кожним роком стає все менше і менше.

Чи потрібно скорочувати навчальні заклади і як це вплине на освіту, розбирався сайт «Сегодня»

Школярів все більше

Цього навчального року до школи піде 408 тис. першокласників, що на 15 тис. дітей більше, ніж минулого року. Але незважаючи на це, кількість загальноосвітніх навчальних закладів в Україні продовжує стрімко знижуватися.

Згідно з даними Державної служби статистики, пікову кількість шкіл припала на кінець 90-х: тоді на території країни їх функціонувало більше 22 тис. Після цього ситуація змінилася: дітей стало менше і школи почали закривати. Уже 2016 року в країні функціонувало всього 16,9 тис. шкіл. А ось цього року їх стане менше ще на 162 заклади.

Порожні школи і фінансові витрати

Зазвичай школи закриваються саме в сільській місцевості. Дітей там не вистачає, а в класах дуже часто буває всього по 5-7 учнів. За даними Міністерства освіти, на 2016 рік в Україні функціонувало 613 шкіл І-ІІ ступенів (з 1 по 9 класи), в яких менше 25 дітей. Через це на утримання одного учня витрачається набагато більше середньої норми.

«Закриваються сільські школи і це абсолютно виправдано. Більш того, темп закриття набагато повільніше, ніж він повинен бути. В Україні дві третини шкіл – сільські. Середній розмір сільської школи в Україні – це 100 дітей, а в 40% сільських шкіл І-ІІІ ступенів менше 100 учнів», – пояснює Ірина Когут, експерт освітнього спрямування в аналітичному центрі «Cedos».

Експерт зауважила, що навчання в сільських школах досить проблемне, там не вистачає технічного оснащення і фахівців-предметників. Вчителі там викладають відразу кілька дисциплін, хоча і не завжди мають належну підготовку по кожній з них.

У Міністерстві освіти впевнені, що в ситуації, що склалася не можна забезпечити рівний доступ всіх учнів до освіти. Тому маленькі школи закривають, а замість них створюють опорні школи. Це базові навчальні заклади в районах, куди переводять учнів після 4 класу з віддалених сіл. Станом на 1 серпня цього року в країні працювало 338 опорних шкіл і 744 їх філії.

Перспективи реорганізації шкіл

У сучасних реаліях сільським школам дуже складно вижити і дати учням якісну та конкурентну освіту.

«Тенденція така, що села, в яких настільки маленькі школи, і далі зменшуватимуться. Тому що там просто немає роботи і люди їдуть, щоб заробити грошей. Відповідно дітей дошкільного віку там мало. Тому через якихось 5-10 років такі школи б просто зникли», – зауважила Ірина Когут.

Щоб вирішити цю проблему і почали створюватися опорні школи, куди дітей доставляють на автобусах. Програма «Шкільний автобус» існує вже більше 10 років і досі фінансується державою. З 2016 року було виділено 600 млн грн на закупівлю шкільних автобусів, ще стільки ж повинні були дати з місцевих бюджетів.

Незважаючи на те, що дітям доведеться добиратися до школи набагато довше, експерти впевнені, що ці незручності виправдані. Тому що опорні школи зможуть забезпечити учнів необхідною соціалізацією, доступом до різних гуртків за інтересами та якісною освітою. За результатами ЗНО можна помітити, що учні з сільських шкіл здають тести набагато гірше, ніж учні з міських шкіл.

«Насправді, ці маленькі сільські школи повинні зникнути як клас. Це позитивно вплине на якість освіти і дасть можливості і гроші, які зараз витрачають на утримання напівпорожніх шкільних приміщень. Такі школи повинні реорганізувати: залишити початкову освіту і садок в одному приміщенні. Щоб маленьким дітям не довелося кудись їздити, а дітей з п’ятого класу відправляти на навчання до опорних шкіл», – говорить Ірина Когут.

Як Міністерство освіти, так і експерти вважають, що кількість маленьких сільських шкіл все ще має скорочуватися. Їх варто реорганізовувати і замінювати опорними школами, для поліпшення рівня освіти в країні.

Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Без чого не пустять в ЄС: все, що потрібно знати про страховки
Наступна новина Як виникли логотипи найвідоміших компаній: цікаві факти
Останні новини
Схожі новини

Публікації відсутні