Що сталося у ПЦУ? Чому образився Філарет? Чи відновлять КП? Усе, що відомо про церковний скандал

Що сталося у ПЦУ? Чому образився Філарет? Чи відновлять КП? Усе, що відомо  про церковний скандал

Останнім часом у пресі з’явилася інформація, що у ПЦУ триває конфлікт між почесним патріархом Філаретом і предстоятелем митрополитом Епіфанієм.

На 14 травня Філарет запросив ряд ієрархів на традиційне молитовне святкування на честь священномученика Макарія до Києва у Володимирський собор. Спочатку він не напросив туди Епівфанія

З’явилися навіть чутки, що Філарет скликає своїх прихильників, аби потім зібрати помісний собор для  відновлення Київського патріархату і свого головенства. Конфлікт справді є, втім різні сторони трактують його по-різному.

Детальніше про це – нижче. Підготовлено за матерілами ВВС.Україна

Що не поділили Філарет і Епіфаній?

Коли Епіфаній тільки очолив ПЦУ, лунало багато застережень, що досвідчений Філарет буде в ручному режимі керувати новообраним молодим предстоятелем, а це завадить розвитку автокефальної церкви.

Ці острахи не справдились - митрополит Епіфаній протягом п'яти місяців на престолі проводив достатньо самостійну політику. Це, зрештою, і призвело до протистояння між ним та колишнім наставником, а нині почесним патріархом Філаретом.

Великі непорозуміння і навіть серйозний конфлікт між Філаретом та Епіфанієм підтверджують джерела ВВС в оточенні обох ієрархів.

Як розповіли близькі до митрополита Епіфанія джерела, перші непорозуміння між ним та Філаретом мали місце одразу ж після отримання томосу 6 січня.

Відразу після отримання документу Епіфаній прибув до Києва та зустрівся з Філаретом. Останній нібито просив Епіфанія не поминати предстоятеля РПЦ Кирила у диптиху помісних церков (диптих - чітка послідовність поминання під час літургії).

Проте новообраний предстоятель отримав від Вселенського патріарха протилежні настанови, щоб не ускладнювати визнання церкви іншими помісними церквами, адже Константинополь не розривав церковного спілкування з Російською православною церквою.

7 січня під час першої служби у якості предстоятеля Епіфаній зробив саме так, як радив Вселенський патріарх.

Далі, як розповідають джерела ВВС, ситуація тільки ускладнювалась практично з усіх питань розбудови нової церкви.

Чому не Філарет очолив ПЦУ?

Ще під час перемовин щодо створення ПЦУ Фанар (район Стамбула, де розташована резиденція Вселенського патріарха) дав чітко зрозуміти, що Філарет не може очолити помісну церкву.

І причин тому було дуже багато. Найперше, багаторічного керівника "розкольницької церкви", якою називали УПЦ КП, не сприйняли б на чолі нової церкви інші помісні церкви.

По-друге, Філарета не сприйняла би і більшість вірян, священиків та архієреїв УПЦ Московського патріархату, які, як планувалось, поступово мали перейти до ПЦУ.

Як розповідають джерела ВВС, саме Філарет запропонував кандидатуру Епіфанія як предстоятеля нової церкви, проте в обмін міг висунути низку вимог щодо своєї майбутньої ледь не провідної ролі в ПЦУ – щоб він керував усіма справами тут, а Епіфаній представляв церкву назовні.

«Тоді українська влада обіцяла все і всім, щоб відбувся собор», - згадує співрозмовник в ПЦУ.

Проте вимоги Філарета, на які нібито погодилися перед собором, так і не виконали. Через це ієрарх, за словами співрозмовника, може почуватись «обдуреним».

Ще одним показовим етапом у наростанні напруження між Філаретом та Епіфанієм могло стати скликання 5 лютого першого засідання синоду ПЦУ - головного керівного органу церкви.

За даними джерел ВВС, Філарет вимагав, щоб синод скликали не відповідно до процедури, яка передбачена томосом та ухваленим 15 грудня за підтримки Константинополя статутом, а фактично зібрати синод колишньої УПЦ Київського патріархату. Звичайно, головна роль у цій ситуація мала бути не в Епіфанія.

«До останнього не було зрозуміло, що синод відбудеться взагалі», - згадує співрозмовник.

Врешті синод скликали за принципом, який прописаний у статуті. Троє тимчасових постійних членів - Філарет та митрополити Макарій і Симеон як представники церков, що влились в ПЦУ. Решта членів - тимчасові й будуть змінюватись за принципом ротації.

Синод проходив у дуже напруженій атмосфері, а Філарет отримав надзвичайно прибуткову київську єпархію, йому також залишили Володимирський собор.

Хоча тут Епіфаній відійшов від букви статуту і призначив до першого синоду не чітко за старшинством висвячення в єпископи, а додав туди більше молоді.

"Якби синод був чисто по статуту по старшинству, то не зміг би запрацювати", - каже співрозмовник. Такий відхід від статуту був узгоджений Епіфанієм з Константинополем, підтверджують джерела на Фанарі.

Окрема історія, як стверджують в оточенні Епіфанія, - протистояння за контроль над Михайлівським монастирем, який став кафедральним храмом ПЦУ.

Фінанси церкви - не менш важливе питання і Філарет зберіг дуже вагомий вплив на грошові потоки у ній.

Чому Філарет сказав, що «Київський патріархат не ліквідований»?

Філарет продовжував називати себе патріархом Київським і Всієї Русі й навіть роздавав нагороди та розсилав документи на бланках УПЦ Київського патріархату.

Хоч 15 грудня Філарет погодився і підписав документи про розпуск УПЦ КП, що було однією з умов створення помісної церкви та надання томосу.

Але в коментарі «ТСН» 9 травня Філарет стверджував, що наразі Київський патріархат все ж не ліквідований і це стало справжньою інформаційною бомбою.

Міністерство культури вже зробило заяву, що ця інформація не відповідає дійсності й діяльність УПЦ КП припинена після об'єднання в ПЦУ.

Джерело в оточенні Філарета наполягає, що ця його фраза нібито вирвана з контексту, «Його позиція полягає у тому, що ПЦУ - це і є Київський патріархат. Рано чи пізно Київська митрополія буде київським патріархатом», - стверджує співрозмовник.

Подібну позицію ВВС висловлював і колишній екзарх Константинополя архієпископ Даниїл, який вказував, що надання патріархату - це справа майбутнього після об'єднання українських православних.

Чому конфлікт не змогли приховати?

У травні митрополит Епіфаній почав говорити в інтерв'ю журналістам про загрози для ПЦУ від можливого повернення до Київського патріархату

Хоча ще у квітні почали з'являтись перші публічні ознаки конфлікту, який незабаром мав вийти назовні.

Бєлгородський єпископ Іоасаф 2 квітня опублікував листа, в якому відкрито заявив, що молодь зневажає патріарха Філарета. Він переконував, що у церкві відбувся переворот, а її направили по брехливому шляху на догоду грекам.

Філарет прокоментував це так: "Там багато з чим можна не погоджуватися. Але треба сказати, що митрополит Білгородський Іоасаф написав правду", - заявив Філарет.

І вже в травні конфліктна ситуація в ПЦУ виплеснулась у публічну площину.

Філарет запросив архієреїв церкви на 14 травня на традиційне для УПЦ КП молитовне святкування на честь священномученика Макарія до Києва у Володимирський собор.

Запрошення були на бланках УПЦ Київського патріархату і підписані патріархом Київським і Всієї Руси-України Філаретом.

Більше того, у запрошеннях написано, що 14 травня це свято відзначає саме УПЦ КП і складається таке враження, що ПЦУ просто не існує.

Митрополит Епіфаній одразу ж заявив журналістам, що такого запрошення він не отримав, а в цей день буде на Донбасі.

Джерела ВВС і в оточенні Філарета, і Епіфанія визнають - відсутність співслужіння частково влаштовує їх обох через розбіжність, хто головніший на службі й хто кого має першим поминати.

А вже після заяви Епіфанія про відсутність запрошення Філарет 10 травня таки його надіслав.

Філарет написав Епіфанію, що раніше не його запрошував на мотиловне святкування, бо за останні п'ять місяців той не співслужив й «виникла думка, може вона помилкова, що ви вважаєте приниженням служити з патріархом Філаретом».

Загалом тон листа Філарета до Епіфанія показав всю глибину розбіжностей між ними.

Чи справді зібрання 14 травня може стати початком розколу?

Перспектива зібрання 14 травня спричинила справжній переполох у ПЦУ.

Співрозмовники ВВС в оточенні Епіфанія розповіли, що там це сприйняли як спробу своєрідного показового виступу й оглядин підтримки Філарета з боку архієреїв церкви.

І це нібито один з етапів на шляху до революційних подій у церкві - зібрання помісного собору, на якому Філарет нібито прагне формально відновити Київський патріархат, повернути статут і синод УПЦ КП, а сам він має керувати церквою у якості патріарха.

Епіфанію у цьому сценарії нібито відводиться тільки роль представлення церкви за кордоном.

В оточенні Епіфанія розповіли ВВС, що помісний собор нібито має перетворити «грецьку церкву», якою вона зараз є за оцінкою Філарета, на українську.

Близьке до Філарета джерело ВВС вказує, що «почесний патріарх» дійсно вважає, що «молодь» діє повністю під диктування Константинополя, без оглядки на українську специфіку.

Проте в офіційних заявах владика Філарет раніше наголошував, що статус патріархату ПЦУ може отримати у майбутньому після об'єднання українського православ'я.

Філарет вже багато років збирає архієреїв у Володимирському соборі 14 травня

"Для України ми патріархат. А для зовнішнього світу, тобто для православного світу, ми Київська митрополія", - заявляв нещодавно Філарет.

Джерело ВВС з оточення Філарета наполягає, що жодних змовницьких планів чи чогось подібного на 14 травня не планувалось.

У Філарета пояснили: у Володимирському соборі лежать мощі священномученика Макарія, Філарет прийшов на кафедру в день його пам'яті й 14 травня є одним з престольних свят Володимирського собору.

"Цього року він теж запросив архієреїв. Лист, який він розсилав витлумачили як заклик до перевороту, але це класична інформаційна атака", - додав співрозмовник. Припускаючи, що таким чином хотіли похитнути здоров'я 90-літнього Філарета.

"Комусь здається, що в ПЦУ Філарет нібито комусь заважає, але він є всього лише членом синоду", - наполягає співрозмовник.

Він нагадує, що Філарет створив Київський патріархат, який став основою ПЦУ, з цієї церкви вийшов предстоятель Епіфаній, "а його звинувачують в намаганні розколоти та знищити, це неправда".

В оточенні Філарета вказують, що журналісти побачать спокійне святкування пам'яті Макарія і пересмикування завершаться. Хоча шкоди авторитету почесного патріарха буде завдано.

Щодо "змовницьких планів" скликати собор, то у Філарета нагадують - це може бути тільки рішення синоду або керівника церкви і без предстоятеля церкви цього не відбудеться.

Натомість співрозмоник ВВС у владних колах, які займаються церковною тематикою, нагадав, що скликати архієрейський собор (який має право змінювати статут) можуть і рішенням третини архієреїв.

Тому так важливо, скільки із загалом 60 архієреїв ПЦУ приїде 14 травня - чи збереться там необхідна третина.

У команді Епіфанія переконують, що більшість архієреїв церкви розуміють згубність такого сценарію та проігнорують запрошення Філарета на 14 травня.

Там переконують, що у Філарета зараз всього кілька активних прихильників серед єпископату, а на зустріч 14 травня приїдуть не більше десяти.

Філарет нібито навпаки очікує високої явки архієреїв, що мало би продемонструвати підтримку його планам.

Співрозмовник ВВС у владних колах також припускає, що наразі на боці Філарета можуть виступити не більше 8-9 ієрархів.

Що каже владика Михаїл?

Митрополит Михаїл приїде 14 травня до Києва, але не вважає, що це має якийсь політичний підтекст, пише BBC.Україна.

Одразу кілька співрозмовників ВВС вказували, що зараз серед союзників Філарета може бути один з найвпливовіших ієрархів ПЦУ митрополит Луцький і Волинський Михаїл, який претендував на предстоятельство в церкві на соборі 15 грудня.

Проте сам він цю інформацію категорично заперечує.

"Я такого не казав і не казатиму. В нас є церква і на тому крапка", - розповів він ВВС.

Митрополит Михаїл каже, що ПЦУ заслуговує бути не митрополією, а патріархатом, але рішення тільки за Вселенським патріархом.

"Ні про яке розділення нашої церкви я не знаю, до мене з таким ніхто не звертався і я про таке не заявляв. Це все чиїсь фантазії та чутки", - додав владика Михаїл.

А вшанування 14 травня святителя Макарія, за його словами, не треба політизувати і в цьому «нічого кримінального немає».

Що буде з томосом і незалежністю церкви?

У команді Епіфанія вказують, що нещодавно до Києва приїжджав митрополит Еммануїл Гальський, який 15 грудня проводив об'єднавчий собор у Києві. Він був одним з головних перемовників від Константинополя під час вторення ПЦУ.

Він приїздив у справах ставропігійної Андріївської церкви, проте висловив підтримку Епіфанію.

Натомість співрозмовник ВВС в оточенні Філарета стверджує, що у стосунках Епіфанія та Фанара не все так гладко і там також є певне незадоволення.

Мовляв, є питання до офіційного закріплення назви нової церкви як Українська православна церква (ПЦУ), хоча мало бути тільки "ПЦУ".

Також незадоволення нібито викликає затягування передачі колишніх закордонних парафій УПЦ КП у підпорядкування Вселенського патріархату, як того вимагає томос.

Хоча джерело, близьке до Епіфанія, запевняє, що і ситуація з назвою, і ситуація щодо закордонних парафій постійно узгоджується з Константинополем і з цим проблем наразі немає.

А от за спробу втілити "сценарій Філарета" і відійти від положення томосу і статуту на Фанарі можуть застосувати санкції, переконують співрозмовники з оточення Епіфанія.

Ті архієреї чи духовенство, які можуть піти за Філаретом, нібито ризикують стати для Константинополя "розкольниками" й опиняться у неканонічному статусі.

І, на думку співрозмовників ВВС, така перспектива відлякує більшість архієреїв.

Що ж до перспективи відкликання томосу в якійсь формі, то, як кажуть джерела ВВС, Епіфаній не бачить такої можливості.

"Просто частина церкви знову може опинитись у розколі", - додають співрозмовники.

Близький до Константинополя співрозмовник ВВС описав нинішню ситуацію в ПЦУ одним словом - "Жах!".

За даними поінформованих джерел ВВС, загроза для томосу може виникнути тільки у разі, якщо помісний собор таки ухвалить рішення, яких остерігається Епіфаній, а його самого відсторонять від керівництва ПЦУ.

Цей сценарій співрозмовники у владних колах, які займаються церковними питаннями, зараз оцінуюють як малоімовірний.

А на даному етапі для Фанару досить того, що Міністерство культури офіційно заперечило заяву Філарета, що Київський патріархат досі існує.

У команді Епіфанія наразі переконують, що розколу та великого конфлікту в ПЦУ вдасться уникнути.

Вже 24 травня у Києві збереться засідання синоду ПЦУ, а на 25 травня Епіфаній запрошує усіх архієреїв церкви на відзначення Дня ангела предстоятеля церкви.

Очікують, що на це зібрання приїдуть більшість архієреїв, і це має засвідчити повну підтримку церквою свого предстоятеля і його курсу.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина На пікнік з користю: у неділю всіх запрошують на благодійне свято
Наступна новина Топ-6 оригінальних страв луцького фестивалю їжі
Останні новини
Схожі новини