Суд заборонив невакцинованій дитині ходити в садок. Це тепер стосується всіх?

Суд заборонив невакцинованій дитині ходити в садок. Це тепер стосується всіх?
Фото ілюстративне

Чи є заборона відвідувати дитячий садок невакцинованій дитині – порушенням прав? «Ні», – остаточно вирішив Верховний Суд України 17 квітня 2019 року.

Позов матері, яка відстоювала своє право відводити до дошкільного навчального закладу дитину без обов’язкових щеплень (правець, дифтерія, кашлюк, тощо), не задоволено.  

Ця історія почалася у червні 2016 року, коли до суду звернулась мати нещепленої дитини з вимогою не чинити перешкоду її дитині у здобутті дошкільної освіти.

Спочатку її позов було задоволено рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області.

У 2017 році дошкільно-навчальний заклад подав апеляційну скаргу, яку було задоволено.

Рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Позиція Верховного Суду

Верховний Cуд 2019 року вирішив, що індивідуальний інтерес людини (відмова від щеплення) не можна ставити вище за загальний інтерес суспільства – не хворіти інфекційними хворобами.

У постанові йдеться, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільне навчання та інтересами інших дітей.

Схожу справу вже розглядав Європейський суд з прав людини.

У 2012 році у справі "Соломахін проти України" він вирішив, що обов`язкове щеплення, як примусовий медичний захід, є втручанням у гарантоване пунктом 1  ст 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод  право на повагу до приватного життя особи, що включає в себе фізичну та психологічну недоторканість особи.

Коментар юриста

Рішення суду коментує луцький адвокат Олег Огородник:

«Ця постанова Верховного Суду немає загальної преюдиції (прийняття без доказування та перевірки фактів, - ред.), а поширюється виключно на сторін процесу, які брали участь у даній справі, як позивач (матір, дитину якої не пускали у садочок) та відповідач (ДНЗ).

Оскільки у нашій країні не прецедентне право, як у США, наприклад, то правова позиція викладена у вищезазначеній постанові ВС згодом може бути змінена іншим складом того ж суду в схожій,або аналогічній справі, але уже з іншими сторонами.

Однак це в теорії права.

На практиці ж фактично більшість судів у схожих справах будуть посилатися на таку норму процесуального закону, як ч.4 ст. 263 ЦПК України. Відповідно до вищезазначеної норми, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Іншими словами, ця постанова Верховного Суду значно зменшує шанси людей з оскарження дій навчальних закладів щодо недопуску до навчання дітей, у яких відсутні обов'язкові щеплення відповідно до Закону України «Про захист від інфекційних хвороб». При цьому варто зазначити, що мова йде виключно про обмеження навчання у загальних групах (класах), оскільки існують альтернативні форми навчання,такі, як навчання на дому, тощо».


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У «Проліску» відпочивають особливі діти
Наступна новина Як волинські нардепи голосували за відставку Гройсмана
Останні новини
Схожі новини