У Луцьку збережуть колишню гімназію на Гаврилюка. Який вигляд матиме і що каже власник

У Луцьку збережуть колишню гімназію на Гаврилюка. Який вигляд матиме і що каже власник

Сьогодні, 8 липня, усі ЗМІ облетіла новина про те, що історичну будівлю на вулиці Гаврилюка, 14 руйнують. Там з 1931 року розташовувалась Луцька українська гімназія. Втім, власник будівлі Шайко Станіслав каже, що зносити її не збирається, а планує реставрувати. 

Який вигляд матиме та що там буде – дізнавався «Перший». 

Хоч ця споруда не є архітектурною пам’яткою, її автентичний вигляд хочуть зберегти. Зараз розібрали частину будівлі з лівого боку, адже стіни «проїла» пліснява, а подекуди щілини сягали понад 10 сантиметрів. 

Шар плісняви
Тріщини у стінах

«Я ніколи не думав його розвалити хоча б по тій причині, що тут вчився дядько моєї дружини, він 23-го року народження. У мене навіть при собі є книга про цю гімназію. В мене до цього приміщення своє, дуже тепле ставлення. З лівого боку ми розібрали будівлю, бо там був жахливий стан. З тієї сторони була контора якогось побуту і там був грибок, тріскали стіни, сиро. Я виселив звідти людей, бо там навіть фундамент розламався, була щілина у 10-15 сантиметрів. Дах прогнивший був жах, він взагалі з очерету. Зараз ми робимо геологію цих місць, бо під будівлею є 6 метрів насипного грунту, відповідно усе почало просідати. 

Дядько дружини – учень Луцької української гімназії
Стеля з очерету

Зараз вивчаємо той грунт, залили пробні три сваї, щоб вивчити несучу можливість однієї сваї, щоб залити міцний фундамент. Навіть лабораторію ЛНТУ задіяли, аби вивчити можливе навантаження. На сьогодні також погоджуємо з управлінням культури та архітектури вигляд цього приміщення», – зазначає власник будівлі. 

Він додає, що кожну цеглу Луцької української гімназії чистили та складали до купи, аби потім, при реставрації використати її. Усе це він робить за власні кошти, адже будівля знаходиться у приватній власності. Закінчити реставрацію планує за два роки, якщо усе буде йти за планом. На меті має розташувати тут освітній, або культурний центр. 

Складають..Аби знову використати

«Мені це зараз реставрувати набагато дорожче, ніж якби я все розвалив і збудував заново. Але я сам цього хочу, якщо не відтягуватиметься тяганина з документацією, то я думаю, що за роки два ми усе зробимо. Бо багато часу йде на різні погодження. 

В первісному вигляді там навіть планували зробити надбудову (дивитися фото, - ред), то зараз ми ведемо розмови про те, чи залишимо звичний вигляд будівлі, чи навіть таки втілимо той план, який хотіли створити з самого початку будівництва, тобто з надбудовою. Втім, є питання як його добудовувати, бо робити усе в старовинному вигляді – не варто, так рекомендує ЮНЕСКО», – каже чоловік. 

Таку будівлю хотіли звести
Такий вигляд матиме будівля

Архітектор Тарас Пахолюк, який працює зараз над цією будівлею зазначає, що в усьому світі зараз поєднують різні епохи у будівництві. Відтак, тут планують поєднати старовинний вигляд з сучасним. 

«Ця реставрація заключається у тому, аби не нашкодити візуальній цілісності будівлі. Надбудова повинна показувати різницю епох, в цьому й заключається правильність сучасної реконструкції, яка висвітлена по усьому світу. Нам дуже важливо показати і підкреслити цінність цієї будівлі. Хочу відзначити, що нарешті у Луцьку забудовники дійшли до того, що архітектура міста дуже важлива і повинна бути, а не обшивати усе вагонкою і робити найдешевше», – каже архітектор. 

Автентичні двері

Серед додаткових планів – розташувати тут оглядовий майданчик та вільний доступ для туристів.

«Наша міська влада дуже переймається виглядом міста і коли ми спілкувалися з мером Ігорем Поліщуком, то він пообіцяв мені повну підтримку при умові, що усе залишиться і вигляд стане лише кращим, а додаткова умова – аби був оглядовий майданчик і туристи мали вільний доїзд. Тут красивий вигляд буде, лишень треба розчистити все», – каже власник будівлі.

 

Текст і фото: Юлія ГАЛЕЦЬКА


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Поліція розшукує 26-річного ковельчанина, який переховується від суду
Наступна новина В Україні – 655 нових хворих на коронавірус
Останні новини
Схожі новини