У Нововолинську масово переходять на індивідуальне опалення. Це дорого? А що дає?

У Нововолинську масово переходять на індивідуальне опалення. Це дорого? А що дає?
Один з нововолинських будинків, мешканці якого зважились на індивідуальне опалення

За останні три роки у місті Нововолинськ, що на Волині, понад 30 багатоквартирних будинків отримали дозвіл перейти на індивідуальне опалення. Місто заохочує це, мовляв деякі будівлі невигідно опалювати централізовано, а мешканці погоджуються, сподіваючись зекономити. Чи виходить у них це та з якими проблемами доводиться зіткнутися в процесі, з’ясовував «Перший». Розповідаємо, куди і з якими документами бігти, якщо ви хочете поставити котел у себе вдома.

Чому місто хоче, щоб жителі самі себе гріли

Начальник відділу будівництва та комунального господарства Нововолинської міської ради Богдан Миронюк розповідає, що у 2018 році у місті видали дозволи на перехід на індивідуальне опалення десяти будинкам, у 2019 – дев’яти, у 2020 – 11, у 2021 – восьми (і цей процес триває).

Загалом же у Нововолинську є затверджена схема теплопостачання, відповідно до якої 65 будинків в перспективі підлягають відключенню від централізованого теплопостачання. Здебільшого це одно-двоповерхові будівлі.

«Їх складно обслуговувати через віддаленість від котелень, відсутність теплових пунктів, неможливість встановити засоби обліку. І людям тариф високий виходить, і підприємству збитки», - каже чиновник.

Щонайменше три роки тут надсилають мешканцям цих будинків листи з проханням подумати про індивідуальне опалення. Один з таких листів у жовтні 2018 року отримали жителі Південного провулку, 4. Їм повідомили, що централізоване опалення одного квадратного метра помешкання коштуватиме 63,5 гривень. Для порівняння – у жовтні того ж року лучани платили за аналогічну послугу 42,39 гривень.

Прохання перейти на індивідуальне опалення, щоб зекономити

Читати також: Золота медаль і вступ до вишу. Як це вдалося волинянину з важкою інвалідністю

Пічки – центральне опалення – котли. Життєвий цикл одного будинку

Мешканці будинку на Південному провулку, 4 таки перейшли на індивідуальне опалення у 2020 році і вже прожили з новою системою опалювальний сезон. Щоправда, зробити це вони хотіли щонайменше п’ять років тому. Заважали урядові заборони.

Їхній будинок одноповерховий, зведений у 50-х роках минулого століття. Колись тут було пічне опалення з відповідними атрибутами: пічками, коминами, господарськими прибудовами, де зберігали дрова і вугілля. Зрештою, збережені димоходи допомогли зробити індивідуальне опалення майже 70 років потому.

В кінці 70-х років такого типу будинки підключили до централізованого опалення. А на початку 2000-х почався зворотній процес. Мешканці чотирьох з десяти квартир встигли повернутися до самостійного опалення, поки це дозволялося робити поквартирно.

Один з тих, хто не встиг - Володимир Ткачук. Спершу уряд взагалі заборонив таку реконструкцію, потім дозволив за умови згоди 100% співвласників будинку. Усі мешканці будинку згідні не були, тому мерія кілька разів відмовляла Володимиру на його прохання. Зрештою, зрушило справу з мертвого місця рішення Кабінету Міністрів від 2019 року – держава дозволила зміни за умови згоди 75% власників квартир.

 Тож у 2020-ому році будинок отримав довгоочікувану реконструкцію системи теплопостачання.

Читати також: Перше, друге і хліб. У Нововолинську 27 років роздають безплатні обіди. Як вони це роблять

Володимир Ткачук роками добивався переходу на індивідуальне опалення. І нарешті зміг

Як вони це зробили. Покрокова інструкція для тих, хто лише планує відмовитись від комунального тепла

  • Спершу Володимир разом із ще одним сусідом провів перемовини з усіма співвласниками будинку. Більшість погодились одразу, але проблеми виникли з жінкою, яка вже близько 30 років не живе у своїй квартирі. Було дві спроби з нею поговорити, але вона щоразу навідріз відмовлялась. Врешті, коли набула чинності норма про згоду 75% власників, сусідку повідомили про наміри рекомендованим листом і, дочекавшись повідомлення про отримання, приступили до наступного етапу.
  • У травні 2020 року в будинку організували збори і зафіксували у протоколі згоду співвласників. Що цікаво – погодження потрібне було в тому числі від тих, хто власні квартири перевів на індивідуальне опалення більше 10 років тому.
  • Погасили усі борги. Довелося переконати одного з мешканців, який лише за опалення не заплатив більше 10 тисяч гривень, погасити заборгованість. Інакше мерія не дала б дозволу на реконструкцію.
  • Далі протокол зборів Володимир Ткачук відніс до місцевого ЦНАПу. А звідти документ передали на розгляд міській міжвідомчій комісії.
  • Коли за місяць комісія дала згоду на відключення, це рішення слід було віднести теплопостачальному підприємству. Там дали технічні умови, які потрібно було виконати.
  • Потім – звернення з заявою до місцевої філії «Волиньгазу».
  • Газовики виготовили проєктно-кошторисну документацію.
  • Будинок від’єднали від централізованої системи теплопостачання, а натомість змонтували нове газове обладнання.
  • Остаточне погодження зроблених робіт газопостачальною компанією.

Наразі у цьому мікрорайоні лишився лише один будинок, який опалює місцеве комунальне підприємство. Справа в тому, що у нього – троє співвласників, один з яких проти. Бажання решти двох недостатньо для прийняття рішення, тож теплокомуненерго продовжує надавати збиткову послугу.

Читати також: Скинутись на туалет. Історія появи розкішної безплатної вбиральні у Ковелі

Тепер цей котел гріє однокімнатну квартиру і дозволяє її власникам економити

Непередбачувані проблеми

Ще у 2008 році Володимир Ткачук розробив проєктну документацію і поставив лічильник з розрахунку на те, що колись матиме індивідуальне опалення. Лишалося тільки отримати дозвіл і купити котел. Але коли до цього дійшла справа, виявилося, що той лічильник вже не підходить. До того ж його довелося переносити з квартири на зовнішню стіну будинку.

«Мені сказали, що лічильник коштуватиме близько двох тисяч гривень, роботи з перенесення – ще три. Ну, думаю, Бог з ним. Але в результаті мені надіслали рахунок на 14 600 гривень. Я був шокований, а єдине пояснення: бухгалтер так нарахував. Фактично більше 10 тисяч гривень коштувала двогодинна робота. Якби мене попередили про це заздалегідь, я б мабуть, не брався навіть за те індивідуальне опалення», - пригадує мешканець Нововолинська.

Ще одна несподіванка – перспектива отримати штраф розміром 35 тисяч гривень.

«Представники фірми, яка встановлювала котел, мусили переконатись у його справності, а для цього – увімкнути його, запустити воду, подивитись, чи нічого ніде не протікає, чи вона нагрівається. А міськгаз натомість питає: «Ви що, запускали котел без погодження?» і погрожує штрафом у 35 тисяч гривень. Я сказав: «Добре, виписуйте, але чітко аргументуйте, чому. Бо я буду оскаржувати». В результаті так і не виписали. Неузгодженість організацій між собою призводить до таких непорозумінь», - розповідає чоловік.

Загалом процес переходу з централізованого та індивідуальне опалення забрав багато часу – він тривав з травня 2020 року до середини літа 2021 року, а також нервів.

 «Якщо немає терпіння, не варто навіть починати. Куди не зайдеш – черга. За будь-якою дрібницею потрібно стояти годину-дві в коридорі. При цьому кожен з власників квартир мусив це робити самостійно».

«Після усіх робіт більше ніж пів року я набридав газовикам, щоб прийшов інженер, обстежив все і прийняв в експлуатацію, а там відповідали, що такі рішення приймають на рівні області, мовляв чекайте. При цьому ми вже користувались котлом весь опалювальний сезон. По суті робили це на свій страх і ризик. Звісно, боялися штрафів за використання газового обладнання без погоджень, але мені лише стабільно присилали рахунки за газ. Ні штрафів, ні пояснень причин затримки ми так і не отримали», - розповідає Володимир Ткачук.

Підтверджують затримки і в міській раді.

«Проєктна група знаходиться у Луцьку, тому створення проєктно-кошторисної документації і усіх погоджень може тривати місяцями. Ми мали кілька зустрічей з представниками «Волиньгазу», і просили пришвидшити процес, щоб люди встигали зробити зміни в міжопалювальний період», - каже Богдан Миронюк.

Натомість начальник проєктно-кошторисного відділу «Волиньгазу» Анатолій Токарчук запевняє, що з їхнього боку затримок немає. Мовляв у тому ж Нововолинську є приклади, коли люди вчасно подали усі документи і роботи виконали швидко.

«Затягувати може вимога надати нам технічні паспорти квартир: хтось недооформив, хтось зробив перепланування. Але ці паспорти мусять бути», - пояснює газовик.

Також тут кажуть, що можуть зробити проєктно-кошторисну документацію на весь будинок, якщо зобов’язання з оплати та збору документів з усіх квартир візьме на себе ОСББ.

Читати також: 74 корови, 2 дорослих, 4 дитини. Історія першої сімейної молочної ферми на Волині

Заміна лічильника і перенесення його на зовнішню стіну коштували більше 14 тисяч гривень

Ціна питання

Найдорожчим було перенесення лічильника і його документальне оформлення – 14 600 гривень;

Технагляд – 650 гривень;

Прийом і запуск в експлуатацію обладнання – 774;

Розробка проєктно-кошторисної документації – 3176;

Під’єднання котла – 1200 гривень.

Разом бюрократичні процедури обійшлися у 20,5 тисяч гривень.

14 000 гривень коштував котел (Техніка мусить бути сертифікована, з усіма документами, тому варіант – купити вживаний – не розглядався);

Також нововолинець придбав нові батареї, труби, крани, фільтри.

Загалом усе коштувало понад 40 тисяч гривень.

«Я не думав, що вийде настільки дорого. І це ще я багато роботи сам зробив. А, якщо винаймати людей, щоб проклали труби і змонтували батареї, буде ще дорожче. Монтаж однієї батареї коштував би тисячу гривень.

З іншого боку, усі 40 тисяч гривень не потрібно було заплатити в один момент. І якщо 40 тисяч розбити на 10-12 місяців, виходить менше 4 тисяч гривень на місяць. Складно, але можна осилити», - розповідає Володимир Ткачук.

У цьому будинку не було мешканців, для яких витрати були непідйомними. Але загалом у міській раді пропонують нужденним компенсацію у розмірі 10 тисяч гривень. При цьому комісія перевірятиме, чи справді сім’я не може заплатити за переробку системи опалення самостійно.

«Ці гроші можна отримати після того, як котел вже встановлений. Але програма створена нещодавно – поки витрат нікому не компенсували», - пояснює начальник відділу будівництва та комунального господарства міської ради.

Читати також: Нейрохірург зібрав 700 тисяч гривень на ремонт операційної: «Я не вірив, що держава допоможе»

Перехід на газове індивідуальне опалення коштував понад 40 тисяч гривень

Індивідуальне опалення – це справді вигідно?

У Володимира – однокімнатна квартира площею 30 квадратних метрів.

В січні 2020 року (на централізованому опаленні) при вартості 5,87 грн за 1 кубометр газу він заплатив за опалення 1077 гривень. Разом з газом на приготування їжі і вартістю доставки – 1230 гривень.

В січні 2021 року (на індивідуальному опаленні) при вартості газу 7 грн і холоднішій погоді сім’я використала 160 «кубів» і заплатила за це 1183 гривні.

«У сусідів у той же місяць за аналогічну площу було 1700 гривень тільки за центральне опалення. А з газом на приготування їжі і доставкою – 2000 гривень. Різниця наче невелика, але за опалювальний сезон набігає до 4-5 тисяч гривень», - пояснює Володимир Ткачук.

Але головне – навіть не економія, а комфортне використання, - каже він. Можливість опалювати помешкання, коли на вулиці холодно, але опалювальний сезон ще не почався або вже закінчився, і навпаки – вимикати опалення, коли в цьому немає потреби, вартує змін.

«Я більше витрачав на ліки для дітей і постійні поїздки до лікарень, коли ми мерзли в жовтні і квітні. Два тижні завжди були і заморозки, і сирість, в квартирі – 15 градусів. А взимку в сонячну погоду навіть в мороз ми тепер можемо вимикати опалення, бо в ньому немає потреби», - переконує чоловік.

Власники квартир, які раніше зробили індивідуальне опалення, теж отримали вигоду. Бо поки будинок був підключений до централізованої мережі, вони мусили платити за тепло з труби, яка проходила через їхнє помешкання транзитом. Це 100-400 гривень на місяць.

Загалом інвестиції, на думку Володимира Ткачука, повинні окупитись за 10 років.

Чоловік визнає, що допомогти в цьому могло б повне утеплення будинку, але наразі грошей на це немає, тож сусіди точково утеплюють свої квартири.

Розрахунки Володимира Ткачука. Навіть при холоднішій зимі і більшому використанні газу вдалося зекономити
Інвестиції повинні окупитись максимум за 10 років

Кому індивідуальне опалення робити не можна

Начальник проєктно-кошторисного відділу «Волиньгазу» Анатолій Токарчук називає умови, які перешкоджають встановленню індивідуального опалення:

– Якщо на вашій кухні (а за новими правилами, тільки там можна встановлювати котел) немає природнього освітлення.

На Волині є будинки, де кухня знаходиться у напівпідвальному приміщенні без вікон – там таке переобладнання заборонене.

– Якщо ваша кухня замала.

Якщо ви ставите котел з димоходом, об’єм приміщення мусить бути щонайменше 21 метр кубічний, висота стелі – щонайменше 2,2 метра. Також необхідна вентиляція.

– Якщо будинок має більше п’яти поверхів.

У новому будівництві індивідуальне опалення дозволене до десяти поверхів, але при реконструкції – лише до п’яти.

Про що ще потрібно пам’ятати:

– Якщо у вашій ванній кімнаті вже стоїть колонка, доведеться робити реконструкцію системи газопостачання і переносити пристрій на кухню.

– Якщо раніше ви користувалися газовою плитою, слід переконатися, що газопостачальна система може пропускати збільшені обсяги газу. В багатьох випадках труби потрібно замінювати.

– Якщо продукти згорання відводитимуться в димохід, слід встановити сигналізатори загазованості;

– Якщо ви встановлюєте котел парапетного типу, в якого продукти згорання відводяться через зовнішню стіну, обов’язково мусить бути вентиляційний канал з відповідною пропускною здатністю.

– Індивідуальне опалення більш шкідливе для довкілля. Продукти згорання виводяться назовні і погіршують якість повітря, яким дихають ті ж місцеві мешканці.

Текст: Віта Сахнік

Фото: Інна Максимчук

Матеріал опубліковано в рамках програми «Журналістика рішень для локальних медіа», яку реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Волинь може опинитися у «червоній» зоні карантину, – Ляшко
Наступна новина На Волині виявили 91 нового хворого на коронавірус
Останні новини
Схожі новини