У Луцьку на агрофорумі обговорили найперспективніші напрямки агробізнесу на найближчі роки.
«На Волині триває реалізація проекту «Підтримка україно-польських ініціатив щодо розвитку садівництва та ягідництва в області». Черговим його етапом став агрофорум, що два дні проходив у Луцьку.
«Серед всіх 130 охочих взяти участь у цьому освітньому проекті ми відбирали тих, хто має одноосібні господарства та земельні наділи площею від 1 гектара і планує вирощувати там ягоди або фрукти. Або вже почав цим займатися і хоче отримати фахові знання, - розповідає організатор агрофоруму, співзасновниця БФ «ВСІ» Неоніла Головатська.
Окрім того, звертали увагу на місце проживання аграріїв, аби у майбутньому територіально об’єднати їх і можна було говорити про якийсь кластер. Також перевагою при відборі користувались учасники АТО, що зацікавились аграрним бізнесом».
Загалом у проекті беруть участь 67 людей з 9 районів області. Його програма організована таким чином, аби аграрії могли отримати повну картину про роботу та заробіток у сфері ягідництва та садівництва.
Їм надають інформацію про можливості не лише реалізації в агросекторі України, а й відкриттю потенційних коридорів для виходу на міжнародні ринки.
«Мета проекту - посприяти розвитку українсько-польського співробітництва, налагодити обмін досвідом щодо сучасних технологій вирощування та переробки продукції, -каже організатор форуму, представниця БФ «ВСІ» Наталія Чуль. – Польща за останні роки зробила різкий ривок вперед у розвитку аграрного сектору. А Волинь, на мою думку, має всі потужності, аби вийти на рівень сусідньої держави».
Протягом кількох місяців учасники проекту відвідали ряд тренінгів, побували на екскурсіях в успішних агрогосподарствах України та Польщі. Зокрема, підприємстві «Кліома Сервіс» у місті Ківерці, яке спеціалізується на вирощуванні та реалізації саджанців фруктових дерев та кущів, і «Gospodarstwo Jachymek» Люблінського воєводства, що вирощує екологічно чисту аграрну продукцію для ринків Європи та Азії.
«У цьому проекті – системний підхід до вивчення особливостей ринку, – вважає його учасник Костянтин Байчук. – Це хороша можливість отримати знання, як заробляти гроші і займатися справою, яка подобається. І по-новому оцінити власні можливості. Приміром, нам, учасникам АТО, держава виділяє по 2 гектари землі для ведення особистого селянського господарства. Хтось їх здає і отримує якісь гроші, інші не знають, як ними розпорядитися. За час реалізації проекту я побачив, що ці гектари можуть давати конкретний зиск».
Окрім БФ «ВСІ», у числі співорганізаторів агрофоруму – Генконсулат Польщі у Луцьку.
«Генконсульство Польщі у Луцьку зацікавлене у у реалізації подібних двосторонніх проектів, заявив віце-консул Адам Мисьліцкі. - Як ми бачимо, програма діє, активність учасників не зменшується. Тішимось тим, що мешканці Волині завдяки цьому мають змогу відвідати успішні польські господарства. Отже, наша двостороння співпраця має майбутнє і ми будемо працювати над наступними проектами».
Спікерами агрофоруму стали представники успішних підприємств Польщі та України, урядових та неурядових організацій, які досягли значних результатів у сфері агробізнесу.
У їх числі – Валентина Лановенко, Президент Академії органічного садівництва «Ekogarten» з міста Черкас, Вікторія Трасковська, директор садово-ягідного господарства «Трасковський ТМ», Анжей Рил, Президент Люблінського гуртового ринку, Назар Юрчук, комерційний директор ТОВ «Біофрут», експортера органічної продукції, Анна Ткачук з Маневичів, менеджер представництва в Україні польської фірми «Polko Group».
«Садівництво та ягідництво у нас почали активно впроваджувати і тому така тема дуже актуальна для сьогодення, - вважає директор Департаменту АПР Волинської ОДА Юрій Горбенко. - Цей навчальний проект багатьом відкриває нові можливості. Хороший початок для самозайнятості нашого сільського населення».
Ярина Руднік
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.