Ветмедицині -- державне фінансування

Ветмедицині -- державне фінансування

Звернення Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо впорядкування питань з утримання та функціонування установ державної ветеринарної медицини

Європейська хартія місцевого самоврядування, ратифікована українським парламентом 15 липня 1997 року, відображає основні принципи бюджетної децентралізації, відповідно до яких держава гарантує політичну, адміністративну та фінансову автономію місцевих органів влади. Такими принципами є: автономія – закріплення власних джерел доходів на кожному рівні влади з можливістю визначення напрямів їх використання; недопущення вилучень до бюджетів вищого рівня додаткових доходів та невикористаних чи додатково отриманих джерел доходу; відшкодування видатків, що виникли внаслідок рішень, які було прийнято органами влади та управління вищого рівня; чіткого розмежування видаткових повноважень між державними та місцевими органами влади та управління; консенсус між різними рівнями влади та управління з питань бюджетно-податкової політики.

Відповідно до статті 90 Бюджетного кодексу України з 1 січня 2015 року запроваджено підхід, згідно з яким видатки на заходи з проведення лабораторно-діагностичних, лікувально-профілактичних робіт, утримання ветеринарних лікарень та ветеринарних лабораторій здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету. При цьому не дотримано вимоги статті 85 Бюджетного кодексу України, яка передбачає, що держава може передати органам місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідної передачі фінансових ресурсів у вигляді закріплених за відповідними бюджетами загальнодержавних податків і зборів або їх частки, а також трансфертів з Державного бюджету України.

Відповідно до статті 67 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» держава фінансово забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади у повному обсязі за рахунок закріплення за відповідними місцевими бюджетами джерел доходів бюджету, надання трансфертів з державного бюджету, а також передання органам місцевого самоврядування відповідних об'єктів державної власності. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, компенсуються державою.

Згідно з вимогами статті 22 Бюджетного кодексу України, функції головного розпорядника коштів обласного бюджету покладено на департамент агропромислового розвитку обласної державної адміністрації. Проте, функціонально місцеві державні лікарні та лабораторії ветеринарної медицини відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" та Положення про міську, районну, міжрайонну державні лабораторії ветеринарної медицини Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Положення про обласну державні лікарню ветеринарної медицини, що затверджені відповідно наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13 березня 2017 року № 120 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2017 р. за № 466/30334) та від 13 березня 2017 року № 127 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2017 р. за № 469/30337) є державними установами ветеринарної медицини, підпорядковуються Головному управлінню Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) в областях, мають статус неприбуткових бюджетних установ і належать до сфери управління Держпродспоживслужби.

Вся матеріально-технічна база (територія і будівля, лабораторне обладнання і апаратура, віварії з піддослідними тваринами, автотранспорт тощо) установ ветеринарної медицини перебуває в державній власності.

Станом на 01 червня 2017 року мережа установ ветеринарної медицини області становила 24 одиниці, з яких 6 ветеринарних лабораторій та 18 ветеринарних лікарень з структурними підрозділами. Гранична чисельність працівників державних установ ветеринарної медицини області з 01 січня 2017 року затверджена у кількості 600 одиниць, в тому числі – 516 одиниць по загальному та 84 одиниці – по спеціальному фонду.

На не властиві обласному бюджету видатки, пов’язані з утриманням установ ветеринарної медицини, щороку відволікається значний фінансовий ресурс, який необхідний області для спрямування на важливі для області об’єкти соціально – економічної сфери, забезпечення в повному обсязі фінансування професійно – технічної освіти, соціального захисту, утримання підприємств, комунальних установ та закладів, що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

2016 році з обласного бюджету на заробітну плату працівників ветмедицини було виділено 16,9 млн грн, у 2017 році – потреба в коштах на цю мету складає 19,5 мільйони гривень.

В поточному році, через необхідність виділення коштів на першочергові потреби, в області склалась критична ситуація з фінансуванням ветеринарної служби, оскільки на утримання та функціонування установ державної ветеринарної медицини для проведення лабораторно-діагностичних, лікувально-профілактичних робіт в обласному бюджеті уточнені бюджетні призначення на установлені цілі в загальній сумі лише 12 млн грн і додатковий ресурс виділяється поквартально, залежно від обсягу перевиконання обласного бюджету.

Через постійне зниження державою тарифів за платні послуги і скорочення переліку таких послуг надходження до спеціального фонду установ ветеринарної медицини постійно зменшуються і покривають потребу в коштах на виплату зарплати не більше 50%.

При цьому державні установи ветеринарної медицини зобов’язані виконувати покладені на них державою завдання з лікувально – профілактичних та лабораторно-діагностичних заходів, які з державного бюджету відшкодовуються частково. В державному замовленні на 2017 рік для державних ветеринарних установ, яке має фінансуватися з державного бюджету, не включено вартість біопрепаратів для оплати здійснення планових протиепізоотичних заходів, роботи з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин, які проводяться на території області двічі на рік, не включено роботи з відбору біоматеріалу від відстріляних тварин (695 проб) та доставки його на дослідження в м. Київ. Також не включено роботи з відбору біоматеріалу від диких кабанів (295 проб), відстріляних в мисливських угіддях різних форм власності, для дослідження на африканську чуму тощо.

Відсутність повного фінансування може призвести до суттєвих негативних наслідків, зокрема до неможливості проведення лабораторно-діагностичних та лікувально-профілактичних робіт, що, у свою чергу, спричинить невчасне виявлення захворювань та поширення епізоотій. Окрім цього, недофінансування неминуче призведе до втрати цінних і досвідчених кадрів, а також знизить швидкість та обсяг виконання лабораторно-діагностичних і лікувально-профілактичних робіт.

Зважаючи на вищенаведене, з метою недопущення негативного розвитку ситуації, забезпечення епізоотичного благополуччя області, звертаємося до Вас із проханням розглянути питання, пов’язані з утриманням та функціонуванням установ місцевої державної ветеринарної медицини. Зокрема пропонуємо:

- ініціювати перед Верховною Радою України внесення змін до Бюджетного кодексу України та віднесення з 01 січня 2018 року видатків на заходи з проведення лабораторно-діагностичних, лікувально-профілактичних робіт, утримання державних ветеринарних лікарень та ветеринарних лабораторій до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України;

- з метою створення конкурентного середовища на ринку ветеринарних послуг, вирішення питань ідентифікації та штучного осіменіння тварин, здійснення протиепізоотичних заходів, покращення авторитету та матеріального стану працівників, прискорити роботу щодо реформування служби ветеринарної медицини, в тому числі перехід на приватну практику;

- розробити та затвердити постанову Кабінету Міністрів України щодо переліку платних послуг, які надаються приватними лікарями з визначенням тарифів вартості за надані послуги;

- перегляд в сторону зменшення (за необхідності – ліквідації) переліку інфекційних та паразитарних хвороб тварин, заходів з профілактики, які здійснюються за рахунок бюджетних коштів;

- перегляд в сторону збільшення переліку кількості послуг та розміру плати за послуги спеціалістів ветеринарної медицини, які проводять ветеринарну практику;

- перегляд в сторону збільшення розміру плати за послуги з питань ветеринарної медицини, які надаються державними ветеринарними установами (зміни до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 року № 96);

- внести зміни до Закону України „Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі” щодо врегулювання процесу приватизації підприємств та установ ветеринарної та фітосанітарної сфери, а приміщення, що знаходяться на балансі державних лікарень ветеринарної медицини дозволити передавати на безоплатній умові спеціалістам ветеринарної медицини за умови обов’язкового збереження профільності та основного виду діяльності (10 років).

Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина На Волині зростає злочинність
Наступна новина На Google позвалися до суду через дискримінацію щодо жінок
Останні новини
Схожі новини

Публікації відсутні