Як лучани наосліп ходили шляхом євреїв від 1610 року і до сьогодні

Як лучани наосліп ходили шляхом євреїв від 1610 року і до сьогодні

У Луцьку 19 листопада відбулась експериментальна лабіринт-вистава про історію єврейської громади міста.

Захід відбувся в приміщенні бібліотеки імені Олени Пчілки .

Близько двом десяткам охочих пройти її і відчути себе в ролі єврея від 1920-х років до сьогодення зав'язували очі і проводили п'ятьма локаціями. Спершу їх чекав обід у колі сім'ї, після чого всі учасники відправились у синагогу, де молилися і чули перші удари війни - звуки бомб.

Згодом німець заводив їх у гетто, звідки виштовхував на вулицю і розстрілювали всіх, окрім однієї людини. Вона була єдиною врятованою, котра дожила до 2017 року і могла почути звуки буденного життя.

Впродовж всього часу "єврея" супроводжували і пояснювали все, що відбувається.

Наприкінці лабіринту до учасника зверталися зі словами: "Ти єдиний, хто вижив, всі твої рідні мертві, в синагозі зараз спорткомплекс і її не збираються тобі повертати".

Організаторами заходу були Людмила Роспопа та Соломія Чопюк.

"Це було наше "домашнє завдання" у рамках проекту "Українсько-американська академія громадянського лідерства". Ще коли ми були учасницями академії, то вирішили, що наш проект стосуватиметься культурної толерантності", - розповіла Людмила Роспопа.

Дівчата кажуть, що за статистикою до Другої світової війни велика частина населення Луцька була євреями, тому вони обрали саме таку тему. Перш за все, вони сконтактували і запропонували ідею ортодоксальній єврейській громаді у Луцьку, яку на заході представляла пані Хана Матусовська, і придумали сценарій і локації.

Мета театру, наголошують організаторки, - привернути увагу до історії євреїв у Луцьку.
 

"Я живу тут більше чотирьох років, але жодного разу мене не знайомили з історією громади, яка колись складала основну частину населення цього міста. А це ж історія Луцька!" – наголошує Людмила Роспопа.

Також організаторки згадують про актуальну проблему міста - повернення синагоги для релігійних потреб євреїв, чому останні й хочуть відновити власну релігійну традицію, культуру та історію міста.

"Найскладніше в організації було, напевне, зібрати людей-акторів. Це дуже важко пояснити словами. Поки актори вперше не спробували сформувати лабіринт, я була впевнена, що вони не зовсім уявляли, як все відбуватиметься," - розповідають організатори про проблеми створення театру-лабіртнту.

"Вистава була непрофесійною. Але кожен зміг пропустити цю історію через себе," - робить висновок Людмила Роспопа і каже, що основна ціль була досягнута.

 

Театр лабіринт про історію єврейської громади Луцька. Із зав'язаними очима ви зануритесь в образ луцького єврея та життя єврейської громади початку минулого століття. Попєте чаю у родинному колі, послухаєте молитов у синагозі, посидите в гето та підете на розстріл... Раджу при нагоді пройти кожному. Дякую Mila Rospopa та Наталья Гавриленко за новий цікавий досвід та переживання. Історію та культуру луцьких національних громад варто досліджувати і популяризувати. #ІнтерактивнаБібліотека

Posted by Marianne Sorochuk on Sunday, 19 November 2017

Фото та відео зі сторінок організаторів у Facebook.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Вже цього тижня у ПортCity шалена  «Чорна п’ятниця»
Наступна новина Волинь відвідає перший віце-прем’єр-міністр
Останні новини
Схожі новини