Застуду не лікують ста грамами алкоголю з перцем, - лікар-ЛОР Петро Галецький

Застуду не лікують ста грамами алкоголю з перцем, - лікар-ЛОР Петро Галецький

Саме восени загострюються усі хронічні захворювання,  відтак пацієнтів у поліклініках більшає помітно. Крім того, з початком холодів стартує сезон застуд. Як не захворіти, чим лікуватися та про що слід пам’ятати, якщо застуда таки почалася, «Перший» дізнавався у лікаря-отоларинголога Луцького центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Петра Галецького.

- Восени загострюються хронічні хвороби, зростає кількість застудних захворювань. З чим це пов’язано?

- В першу чергу це пов’язано з погодними умовами, зі зміною температурного режиму, коливанням температур. Звичайно, що хворіють не усі, - люди загартовані легко переносять перехід на холодну пору року. Але в більшості  є проблеми зі здоров’ям, багато хто має хронічні захворювання, знижений імунітет, майже кожен піддається стресовим ситуаціям, - усі ці фактори є сприятливими для розвитку застудних захворювань. Зрештою й екологічна ситуація не є задовільною – невідомо, що ми п’ємо, їмо, чим дихаємо.

- Щоб захворіти, достатньо усього лише змерзнути, чи все ж хвороби виникають через потрапляння в організм бактерій, вірусів?

- Достатньо і переохолодження… Зараз дещо переглядають підходи до діагностики та лікування хвороб. Наприклад, немає уже такого діагнозу, як отит, гайморит, є загальна назва «риносинусит». Це нові медичні погляди не лише на діагностику, а й на лікування. Тобто, якщо раніше була схема: «хвороботворний організм → інфекція → захворювання», то зараз вважається, що хвороба може виникнути на фоні зниженого імунітету, як загального, так і місцевого. Людина може захворіти через патогенізацію місцевої флори – іншими словами, мікроби, які начебто уживалися в ротовій порожнині людини, а їх там до 300 видів (!), і не наносили шкоди здоров’ю, можуть змінюватися і проявляти свої негативні якості, тобто провокувати розвиток хвороби. Наприклад, у нормі в мигдаликах проживає зеленіючий стафілокок, але за сприятливих для цього умов він може стати патогенним.

- З чим найчастіше звертаються пацієнти восени?

- На осінь загострюються практично усі хронічні хвороби, тому пацієнти приходять переважно із гострими формами – ринітом, фарингітом, ларингітом, з яких «стартує» ГРВІ, гострий вірусний риносинусит є практично у кожного, хто страждає застудою…

- Якщо ми уже відчули перші симптоми застуди, що робити?

- Що таке застуда? Це стан, коли на фоні ослабленого імунітету віруси починають так би мовити «перемагати», проникають у слизову, в клітини тіла. Якщо імунітет сильний, людина не захворіє або перенесе застуду легкої форми. А от люди старшого віку, діти, ті, хто має хронічні хвороби – у групі ризику, тому хворіють часто. Так от, якщо вже захворіли, то найперше – не треба заражати інших. Усі вірусні захворювання краще «вилежати» вдома. До всього ж вірусні захворювання небезпечні своїми ускладненнями – отитами, риносинуситами, ангінами, які бувають не лише бактеріальні, а й вірусні, інфекція може опустися нижче – в трахеї, бронхи або ж взагалі перейти на легені і в результаті хворий матиме пневмонію. На жаль, більшість людей «переходжує» застуду на ногах, а це може плачевно відобразитися на нирках чи серцево-судинній системі.

- Як ви ставитеся до народних методів лікування?

- Як до яких. Бо якщо болить вухо і хворий запихає у нього зубчик часнику, чи закапує носа соком цибулі, то негативно. Часник, цибулю треба їсти, а не проводити з ним  подібні маніпуляції. Інгаляцій самостійно я б не радив робити, бо інфекцію можна опустити нижче. Полоскати горло – так, але знову ж таки питання – чим? Сода, сіль показані в окремих випадках. Травами полоскати – треба знати якими, бо кожна трава має свої властивості. Колись був такий журнал «Бабушка», там стільки було сумнівних рецептів і порад, що аж волосся дибки ставало, тому хай краще лікар призначить, які трави підходять у кожному випадку захворювання.

- Які методи профілактики застудних захворювань?

- Загартовувати організм треба було починати ще з літа. А загалом треба вести активний, здоровий спосіб життя, не курити, не зловживати алкоголем, бажано бувати на морі хоча б тижнів 3-4. Харчування має бути відповідне, слід вживати не штучні вітаміни, а ті, що містяться у продуктах харчування. Також я б не радив вживати імуностимулюючі препарати, нехай імунна система сама працює, без сторонньої допомоги.

- В народі, особливо серед чоловіків, побутує метод лікування застуди – сто грамів горілки з перцем. Це справді лікує?

- Такого не буває. Відчуття, що ти здоровий, з’являється після такого рецепту через те, що алкоголь має певний знеболюючий ефект. Якщо є застуда і вживати ще й алкоголь, то це добрячий удар по печінці, яка, як ми знаємо, має безпосереднє відношення до імунітету. Я вважаю, що алкоголем можна лише погіршити стан, особливо великими дозами.            

- Останнім часом «модно» лікуватися антибіотиками…

- При застуді антибіотики можуть зашкодити. Якщо людина має хронічні захворювання, то у антибіотик може бути потрібний, але його повинен призначити винятково лікар. Взагалі за новими європейськими віяннями, лікувати застуду не треба, лишень знімати симптоми – носа закапати, збити температуру, якщо вона вища 38.5 градусів. Є навіть такий вислів – якщо лікувати застуду, то вона мине за сім днів, а якщо не лікувати, то за тиждень. Антибіотики призначають тоді, коли є бактеріальні ускладнення застуди.

- Чи усі ангіни лікуються антибіотиками, чи, все ж, можна одужати без них?

- Окрім бактеріальних ангін, є ще грибкові, то їх у жодному разі не лікують антибіотиками, бо стане ще гірше. Бактеріальні – так, бо це така хвороба, яка не лікується без антибіотиків.

З’ясовувала, як вберегтися від застуди, Ірина Костюк


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Першу медаль на «Іграх нескорених» Україні приніс волинянин Сергій Торчинський
Наступна новина Пенсійна реформа особливо не вплине на рівень життя українців, – експерт
Останні новини
Схожі новини