Ми не культивуємо їжу, ми культивуємо свою історію. Ми прагнемо написати історію волинських смаків – і тому створили рубрику ТОМАЧІ.
ТОМАЧІ – це про старі рецепти з Волині, це про рецепти наших бабусь. Часто - про ті страви, які досі готують на сільських кухнях. Але мільйони людей про це не здогадуються.
* ТомачІ – так у селах на Маневиччині називають товчену варену картоплю. Присолену, приперчену і традиційно приправлену смаженими салом – шкварочками. Зазвичай томачі готували на вечерю. І досі готують у селах Волині. Інший варіант назви: товмачі, товкмачі, токмачі, тумачи (на Маневиччині), тукмачі (на Любешівщині), кмачі (на Ратнівщині). До томачів подавали кисле молоко, квашені чи солені огірки, помідори, капусту.
А ви чули, як колись у селах на Волині сир заготовляли? Його солили у дерев'яні діжки чи (ящики) так, що той зберігався цілу зиму. Як готували сир на зиму в селі Ситниця на Маневиччині, розповіла баба Янка – мешканка Ситниці Тетяна Горбач 1933 рн.
Баба Янка росла на хуторі, по війні з їхньої хати зняли солому і перевезли хату в село. Батька-поляка вбили в 43-му, дітей годувала мати. Але до війни Янка жила з батьками дуже добре, родина мала великий садок, багато поля, шмат лісу і добре господарювала.
«Як наставлять у коморі повно мішків з сушеними грушками. Па-а-ахне шо не мона. А ще сиру завше мати наробить. Вийдеш зимою в комору, отако ложкою, ложкою набереш в миску - і вже засмачити щось є. Добрий сир, з маслом… Складали у дерев'яний ящик… До-ообре солили... Потім на дно масло, далі шар сиру, знов масло, знову шар сиру... Зверху мусово масло - і закривали. Оце все стояло всю зиму в прохолодній коморі. І можна було брати і їсти з чим», - прицмокувала баба Янка.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Для неї 1943-й пахне суницями, або Баба Янка - донька поляка. СВОЯ ІСТОРІЯ
* * *
«Перший» розповідає про секрети простої волинської кухні, записуючи автентичні рецепти та кухонні поради у селах Волині – від тих, хто їх готує.
Традиційно ми це робимо наживо, тобто тією мовою, якою наші герої розмовляють у глибинці: щоб Волинь на смак була яскравіша. І смачніша!
Так ми готуємо проект, в якому хочемо зібрати все найцікавіше про смаки Волині – без прикрас, як є.
Далі буде)
(передрук публікації заборонено)
Текст: Олена ЛІВІЦЬКА
Фото: Ірина КАБАНОВА