Кожен рік запам’ятовується нам не тільки здобутками, а й втратами.
Рік, що минає, ми часто лишаємо в пам’яті у портретах тих, кого цьогоріч не стало. А якщо таких втрат не було, ми дякуємо долі чи Богу за те, що так сталося.
Резюмуючи прожите і пережите волинянами у 2021-му, «Перший» зібрав імена тих, кого ми втрачали. Відомих, публічних, професійних людей, після яких лишилася порожнеча не тільки в серцях їх близьких та рідних, а й у волинському просторі.
* * *
- У 2021-му помер Тарас Рабан.
Відомий волинський архітектор. Творча і комунікабельна людина. Багато років він працював на посаді директора Луцького історико-культурного заповідника. Чимало гарних ідей зі збереження простору Старого міста в обласному центрі Волині втілив. Лишив по собі багато. Не стало 3 березня.
* * *
- У 2021-му помер Юрій Сулівін.
Екс-голова Луцького міськвиконкому. Родом із Таганрогу РФ. Працював у Луцьку з 1961-го – архітектором, інженером, а згодом директором Волинського філіалу проєктного інституту «Укрколгосппроект». Із червня 1975 року до грудня 1979 року Юрій Сулівін керував містом Луцьк, перебуваючи на посаді голови міськвиконкому. Не стало 13 грудня.
* * *
- У 2021-му помер Ярослав Царук.
Відомий волинський краєзнавець. Ярослав Царук був Почесний громадянином Володимира. Народився у 1934-му. Був одним із організаторів НРУ на Волині. У 1991-му очолив районний держархів, а згодом, на заслуженому відпочинку, віддав себе дослідницькій діяльності, ровером об’їздив всі навколишні райони, дуже ретельно дослідив події, що відбувалися у селах Волині у 1943-1944 у період українсько-польських конфліктів. Не стало 27 серпня.
* * *
- У 2021-му померла Єва.
Схимонахиня Єва завжди годувала голубів на Театральному майдані й стала обличчям Луцька завдяки своїй чуйності та доброті. З 2010-го вона прийняла чернечий постриг, на той час мала 80 літ. Була першою великосхимницею Київського Патріархату. У миру – Агафія Олександрівна Кирилюк, 1930 рн, із села Лище під Луцьком. Працювала у колгоспі і в пральні сільського дитсадка. В останні роки життя її часто можна було бачити у серці Луцька, з голубами. Не стало 29 жовтня.
У 2021-му Волинь втрачала і тих, хто пройшов пекло на фронтах війни з Росією. У грудні внаслідок важкої хвороби зупинилося серце Михайла Харківа з Горохівщини, ветерана АТО на псевдо «Ураган» із села Скригове на Горохівщині. У жовтні помер атовець 33-річний Роман Матвійчук із села Доросині Луцького району. 7 червня перестало битися серце воїна АТО Андрія Косюра з Луцька. Євген Селін (позивний Начкар), уродженець Нововолинська, помер 9 квітня внаслідок важкої хвороби. 28 травня з життя пішов 37-річний учасник АТО Сергій Новак, уродженець села Пильгани Мар’янівської територіальної громади. 18 травня dідійшов у вічність учасник АТО з села Любешівська Воля Іван Герць. 12 травня, помер ветеран російсько-української війни із села Копачівка Микола Гавор. 21 квітня помер учасник АТО/ООС із села Світязь Олександр Мазурок. У квітня у селі Годомичі поховали оператора-розвідника протитанкового дивізіону 10-ї гірсько-штурмової бригади Олександра Луцика, який загинув під час ворожого обстрілу з ПТРК під Шумами на Донеччині. 16 березня і селі Береськ Доросинівської громади помер учасник АТО Віктор Романюк. 11 березня, відійшов у вічність атовець із Волині Олександр Луговський. 12 лютого від тяжкої хвороби у лікарні помер поліцейський роти патрульної служби поліції особливого призначення «Світязь» 40-річний Юрій Бусько. 14 січня у Луцькому військовому гарнізонному госпіталі обірвалося життя учасника АТО Тараса Мельника з позивним «Шах».
* * *
- У 2021-му помер Юрій Корольчук.
Бізнесмен, колишній депутат Луцькради. Генеральний директор ПАТ «Волинь-АВТО», ексдепутат Луцької міської ради Юрій Корольчук – інженер за фахом, починав працювати механіком на Луцькому заводі виробів із пластмас. У 1988-му став гендиректором обласного виробничого об’єднання «Волиньавтотехобслуговування», на базі якого в червні 1993 року було створене акціонерне товариство «Волинь-АВТО». Не стало 7 січня.
* * *
- У 2021-му помер Олег Ведмеденко.
Єпископ, засновник та ведучий Біблійної школи духовного вдосконалення. Олег Ведмеденко був єпископом Волинським і Галицьким Української апостольської православної церкви, богословом, проповідником і місіонером. 14 листопада на тротуарі в центрі Луцька його збив п’яний водій. Отримав страшні травми, від чого помер на другий день після аварії. Не стало 15 листопада.
* * *
- У 2021-му помер Богдан Дівнич.
Лікар Нововолинської міської лікарні та багаторічний депутат міської та обласної рад. Богдан Дівнич працював хірургом у Нововолинську з 1966-го. Майже стільки, скільки існує саме шахтарське місто. У 70-х став заступником головного лікаря міської лікарні. Був депутатом Нововолинської міської ради і три скликання поспіль – обранцем Волинської облради. Не стало 1 листопада.
* * *
- У 2021-му помер Іван Кобак.
Бізнесмен та депутат Волиньради у минулому. Іван Кобак очолював ТЗОВ «Луцька дорожня пересувна механізована колона». Двічі обирався депутатом Волинської обласної ради. Був тренером із важкої атлетики. Підготував багатьох майстрів спорту СРСР, першого майстра спорту міжнародного класу з важкої атлетики на Волині. У 1994 році заснував приватне підприємство «Кобак і К». Був президентом Федерації важкої атлетики Волині. Не стало 2 листопада.
* * *
- У 2021-му помер Іван Карпомиз.
Багаторічний керівник Федерації профспілок Волині. Іван Карпомиз тривалий час очолював профспілки Волині, був депутатом Волиньради 5-го скликання. Не стало 26 вересня.
* * *
- У 2021 помер Володимир Дикий.
Легенда волинського футболу та ФК «Волинь». Володимир Дикий – один із кращих бомбардирів ФК «Волинь» в історії клубу. Був одним із творців чи не головного успіху в історії «хрестоносців» – перемоги у Другій лізі союзного чемпіонату 1989 року. Після завершення кар’єри футболіст працював тренером юнацьких, молодіжних команд , а також у штабі Віталія Кварцяного. Протягом останніх років був тренером дитячої групи. Не стало 28 липня.
* * *
- У 2021-му помер Андрій Омельчук.
Ветеран АТО, легендарний луцький доброволець. Він був одним із перших самооборонівців, які відправилися у зону АТО для оборони України від російського агресора. Саме він очолив першу групу активістів, які добровільно мобілізувалися у лави батальйону «Айдар». Був заступником командира роти «Захід» батальйону територіальної оборони «Айдар», начальником відділу у Волинській області Міністерства у справах ветеранів України. Не стало 31 травня.
* * *
- У 2021-му помер Василь Федчук.
Радіожурналіст. Наставник для багатьох волинських медівників. Був заслуженим журналістом України. 45 років присвятив роботі на радіо. Працював у рожищенській районній газеті. Пройшов шлях від кореспондента до редактора обласного радіомовлення та директора Волинського радіо. Не стало 11 квітня.
* * *
- У 2021-му не стало В’ячеслава Березіна.
Луцький бізнесмен, засновник «Велозони». Разом зі своєю дружиною Людмилою Леонтьєвою заснував у Луцьку мережу магазинів велосипедного спорту «Велозона». Вони познайомились 31 рік тому у поході Кримом. Відтоді не лише об’їздили на двоколісних «конях» чи не всю Європу, а й відкрили перший у місті магазин з «дорогими» велосипедами. Не стало 3 травня.
* * *
- У 2021-му помер Ігор Хелемендик.
Бізнесмен, директор луцького народного клубу «Майдан». Ігор Хелемендик був ресторатором. Створив у Луцьку культовий заклад – клуб «Майдан». Один із найатмосферніших і найстаріших закладів Луцька, діє досі. Не стало 18 квітня.
* * *
- У 2021-му помер Микола Іванюк.
Колишній заступник Луцького міського голови. Був головою Асоціації захисту прав молоді Волині, депутатом Луцької міської ради. З травня 2008 до листопада 2010-го – заступник міського голови Богдана Шиби‚ керуючий справами виконкому. Далі – радник міського голови Миколи Романюка. Начальник управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності та управління міжнародного співробітництва та туризму Луцької міської ради. Тривалий час боровся з онкологічною недугою. Не стало 14 квітня.
* * *
- У 2021-му померла Людмила Філіпович.
Відома у Луцьку активістка, жінка, яка все життя боролася за справедливість та незалежність української держави. ЇЇ часто можна було бачити з плакатом в руках на міських площах, сивочолу і незламну духом. Рухівка.У минулому медсестра. Будучи на пенсії, вона брала участь у всіх революціях і протестах. Сама малювала плакати. Людмила Філіпович не раз потрапляла у кадри репортажів «Першого», бо до старості мала активну життєву позицію. Не стало 9 квітня.
P.S. За весь час пандемії та боротьби із коронавірусом станом на 28 грудня 2021-го на Волині померла 2161 людина, з них 1 дитина та 34 медпрацівники.