10 речей, які не можна забороняти дитині

10 речей, які не можна забороняти дитині

Всі ми хочемо, щоб наша дитина виросла щасливою і всебічно розвиненою. Часто через величезну кількысть турбот і клопотів ми не встигаємо приділяти належну увагу вихованню, відмахуючись короткими «не можна» або «припини». Звичайно, заборони повинні бути у житті дитини, але в помірній кількості. Адже пізнати світ так важливо і необхідно! Отже, чого не варто забороняти малюкові.

1. Їсти самостійно.

Звичайно, батькам набагато простіше і чистіше нагодувати дитину самим. 
Але ж навчитися тримати ложку, донести, не проливши і не впустивши і, нарешті, відправити всю цю «смакоту» в рот – вимагає немислимих сил і терпіння, які дитина вкладає в цей процес добровільно. Забороняючи їсти самостійно, ми припиняємо на корені не тільки перші уроки зосередженості і посидючості, але і можливість відчути себе великим, як мама і тато, відчути впевненість у своїх силах – «я можу сам». Без втрат не обійтися, але хіба забруднена кофтинка може зрівнятися зі стараннями маленького героя?

2. Допомагати вам.

Як часто ми чуємо «постав, проллєш», «поклади, впустиш» і т.д. А через пару-трійку років: «Він нічого не хоче робити!». Вічна боязнь батьків, що дитина принесе зайвий клопіт. Малюкові важливо відчувати себе потрібним, зауважте, з яким ентузіазмом він буде витягувати білизну з пральної машинки, поливати квітку або мити свій столик. Ще більш важливо отримати похвалу від мами і знати, що від нього теж багато що залежить. Завжди кличте дитину на допомогу, виділіть їй декілька посильних обов’язків і частіше говоріть, що вам без неї не впоратися.

3. Малювати самому фарбами.

На жаль, не всі дають своєму юному художнику розбіг для фантазії. Відмовки стандартні – забрудниться, помалює стіни, наїсться хімії. Все це можна звести до мінімуму, якщо вибрати місце, яке легко відмити, зняти одяг – нехай і на собі помалює, дати нетоксичні фарби. Творчість – особливо малювання – не просто розвиває уяву, це виплеск емоцій в найправильнішій формі, пізнання сущого і відображення внутрішніх переживань малюка. Малюйте разом і розгадуйте своє чадо через його малюнки.

4. Роздягатися вдома.

Дуже часто діти скидають з себе одяг, а ми переживаємо, що вони застудять ноги і захворіють. Не варто зводити батьківські переживання до параної. За півгодини, які дитина побігає голяка або босоніж, застудитися і захворіти вона не встигне. До того ж, це природне бажання – відпочити від одягу. А якщо вірити досвіду знаменитої родини Нікітіних, яка розробила цілу систему загартовування, “не переобтяжене зайвим одягом тіло малюка легко і охоче йде назустріч вимогам розумового порядку”. Це з боку психології. А з точки зору фізіології, Нікітіни говорять про «закон згортання функцій за непотрібністю», тобто організм дитини перестає боротися і «виживати», якщо зовнішні фактори не стимулюють цей процес.

5. Вищати, кричати, бігати і стрибати  по будинку.

Тобто, іншими словами, активно висловлювати свої емоції. Для дитини це і своєрідна гра, і спосіб розслабитися і виплеснути енергію, особливо якщо мова йде про рухомих і темпераментних дітей. Не намагайтеся переробити ваше чадо, звичайно, пояснювати і виховувати потрібно, але все це повинно працювати в суспільстві, на вулиці, в лікарні або в дитячому садку. А вдома дозвольте бути дитині такою, якою вона є. Де, як не вдома, це можливо? Згадайте дитинство і спробуйте запищати разом з сином або донькою – веселий вечір вам забезпечений.

6. Лазити по спортивним комплексам на вулиці.

На дитячому майданчику тільки й чути «впадеш», «забруднишся», “не лізь”, “не бігай». По-перше, ніколи не кажіть дитині під руку, а по-друге, подумайте, що набагато простіше навчити її правильно залазити по сходах, скочуватися з гірки і висіти на кільцях, ніж постійно зупиняти. У дітей ще сильний дух пізнання по горизонталі і вертикалі, вони нічого не боятиься, вони на відміну від їх старіючих батьків сповнені енергії і сил, і повірте, що рано чи пізно ваш малюк знайшовши момент і все-таки залізе на заборонений снаряд. Чи не краще попередити неприємні результати? До того ж спритному і «легкому» дитинчаті завжди простіше пристосуватися до життя.

7. Грати з водою.

Тут знову все банально – батьки переживають, що діти влаштують справжній потоп. Звичайно, можуть влаштувати, тому приготуйте все для прибирання і сміливо включайте воду. Обов’язково поясніть дитині зону, в якій вона може виливати, переливати і плескатися. Не чекайте, що вона зрозуміє це з першого разу. Проконтролювати процес просто – приєднуйтеся до пізнавальної гри, візьміть різні ємності, ложки. І ви побачите сяюче обличчя маленького чарівника. Ігри з водою – це невичерпне джерело знання і щастя!

8. Торкатися і розглядати речі, які можуть зламатися.

Якщо зламана річ не є небезпечною – не лайте дитину, якщо вона раптом щось зламала. Аналітичний розум багатьох дітей просто вимагає «знайти істину» і розібрати по гвинтика цікаву річ. Якщо предмет може бути небезпечний – наприклад, розбита чашка, не прагніть негайно відібрати. Краще розкажіть, чому їм не можна грати і що може трапитися. Дитині потрібно не стільки кинути, скільки помацати, просто дозвольте їй це і побачите, що після вашої розповіді вона сама поставить чашку на стіл. Діти набагато краще розумають нас, ніж ми думаємо. А якщо кухоль все ж зберегти не вдалося – поясніть на цьому наочному прикладі про поняття частини і цілого.

9. Висловлювати свою думку.

Начебто сьогодні ми всі достатньо грамотні і знаємо, що дитина – це повноцінна особистість зі своїми думками, бажаннями і примхами. Але часто в пориві емоцій у нас все-таки виривається – «що ти розумієш», «я краще знаю, що тобі потрібно», «тому що я так сказала». По-перше, не факт, що ми маємо рацію в своїх переконаннях, а, по-друге, пам’ятайте, що для дитини це не аргумент. Розмовляйте з ним на рівних, не лінуйтеся пояснювати і постійно спілкуватися, прислухайтеся до вашого малюка, і побачите, як швидко ви опинитеся на одній хвилі.

10. Дивитися мультики.

Сучасне телебачення залишає бажати кращого, це факт. Але для дитини, особливо яка відвідує дитячий садок, дуже важливо бути в курсі того, про що говорять однолітки. Події чергової серії мультсеріалу для дітей – це те ж, що для нас щоденні новини. Заборони можуть спровокувати в дитині замкнутість. Підберіть ті мультфільми або окремі серії, які ви вважаєте прийнятними. Дивіться їх разом з дитиною, обговорюйте і розповідайте приклади з життя.


Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина ТОП 10 розвиваючих сайтів для дітей українською мовою
Наступна новина Сьогодні у Hollywood - Dj Shmell
Останні новини
Схожі новини