2017-й можна назвати роком біткоінової лихоманки – курс найпопулярнішої криптовалюти світу піднімався з 974 до 20 тис. доларів, криптовалюти почали визнавати в багатьох країнах світу, а ICO стає одним з важливих інвестиційних інструментів, – пише Сьогодні.
Платіжна система Bitcоin була придумана таємничим творцем Сатоши Накамото ще в 2009 році. Автор (або група авторів – точно ніхто не знає) хотів створити альтернативну фінансову систему, прозору, незалежну від держав, яка не контролюється корпораціями. Цікавилися цією системою в основному програмісти, криптографи, різні гіки.
У біткоіна були свої внутрішні злети і падіння, мало хто пам'ятає, але в 2013 році криптовалюта переживала стрибок, коли її курс за місяць різко виріс з 200 до 1000 доларів, а потім впав до 450 доларів. Ще три роки про біткоіни практично ніхто не знав.
Але на початку 2016 року курс знову почав зростати і за рік піднявся більш ніж в два рази – з 433 до 933 доларів. 2 січня 2017 року курс біткоіна вперше з 2013 року перевищив 1000 доларів. За рік курс біткоіна виріс з 1000 до 20 тис. доларів. Передбачити цього не міг ніхто.
Фактично, єдине, від чого залежить курс криптовалюти, наприклад біткоіна, – новини. Чим більше новин про те, що нові країни легалізують його, чим більше компаній, які починають приймати криптовалюти в якості оплати – тим вище курс біткоіни. Відповідно, падає курс, коли якась із країн забороняє криптовалюта (наприклад, великий обвал стався, коли Китай заборонив ICO) або коли хакерам вдається зламати якусь із бірж.
У листопаді та грудні курс біткоіни "надувалася" в тому числі і за рахунок замкнутого кола новин: чим більше про біткоіни пишуть – тим більше людей приходить в систему – тим більше про біткоіни пишуть. Природно, що рано чи пізно таке зростання зупиняється і відбувається відкат, який зараз і спостерігається.
Такі стрибки і відкати відбувалися неодноразово за історію біткоіни і не один раз навіть за 2017 рік, тому аналітики вважають, що після відкоту знову почнеться зростання. Однак скептики попереджають – курс криптовалюти практично не підкріплюється нічим, на відміну від курсу фіатних валют або від курсу золота.
При цьому, незважаючи на легалізацію окремими країнами і біржами, криптовалюти досі нормально не регулюються у жодній країні, навіть в Японії під контролем знаходяться не всі аспекти цієї системи. Крім того, деякі країни приймали рішення про заборону будь-яких аспектів криптовалют.
Останні новини не дуже втішні. Більшість країн приходять до висновку, що криптовалюта треба регулювати досить строго. У США в кінці 2017 роки закрили законодавчі лазівки для несплати податків з торгівлі криптовалютами, тому з 1 січня 2018 року вся торгівля криптовалютами в Штатах буде обкладатися податком на приріст капіталу, включаючи обмін однієї криптовалюта на іншу.
Крім того, через популярність криптовалюти збільшується і число обманів. Наприклад, у другій половині 2017 року з'явилися безліч фінансових пірамід, де за приведення нових учасників "піраміди" обіцяють біткоіни.
В цілому криптовалюти поки не збираються здавати позиції, і це зовсім не "бульбашка", як називають його багато. Швидше за все, коли бум навколо криптовалют стихне, вони все-таки займуть своє місце в фінансовій системі як новий інструмент.
Окремо варто сказати про блокчейн. Незважаючи на скептицизм по відношенню до криптовалюти, критикувати складну систему, засновану на прозорості, ніхто не наважується. Більш того, вона в наступному році може отримати свій розвиток, і проекти на блокчейні ще щільніше увійдуть в звичні сфери життя, наприклад в банківську сферу, держуправління або систему виборів.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.