Нащо зруйнували стару рятувальну станцію у Луцьку

Нащо зруйнували стару рятувальну станцію у Луцьку
Майже розібрана рятувальна станція. 4 березня 2019 року. Фото з Фейсбуку Romek Pawluk

Стару рятувальну станцію на Залізній, 33 вже майже розвалили. Будівля не дожила року до свого 60-річчя. Чиновники вирішили, що вигідніше її демонтувати, аніж вкладати гроші у відновлення. А краєзнавці вчергове говорять про #зраду.

Що це за будівля?

Рятувальна станція знаходиться в районі «Нової лінії», поблизу річки Стир. За словами краєзнавця Ігоря Левчука, історію станції достеменно ніхто не досліджував. Відомо, що приміщення збудоване у 1960 році минулого століття.

Раніше територія, де стоїть 12-поверховий житловий будинок (так званий «»Бронкс»), була затоплена –  там знаходилася річкова гавань. Рятувальна станція стояла на самісінькому березі.

Станцію використовували для порятунку людей, які відпочивали на річці.

Коли у вісімдесятих будували нові корпуси заводу, гавань засипали та трохи вирівняли русло річки Стир. Тим самим станція, яка раніше стояла майде на березі річки, опинилася за 200 метрів від води. А якщо обходити будинок – то й за всі 400. Про це розповідає  краєзнавець Олександр Котис.

Фото ІА «Конкурент»

Чому вирішили знести станцію?

Після зміни русла Стиру станція втратила свою основну функцію.

У ДСНС у Волинській області розповіли, що раніше фактично (за документами) з лютого 2011 року до 2014 року в цьому приміщенні знаходились водолази річкового кординаційного центру МНС України у Волинській області. Це приміщення їм надала в безоплатне користування Волиньрада. Однак реально вони там розміщувались лише з лютого по жовтень 2011 року. З 1 жовтня 2011 року вони переїхали на аварійно-рятувальний загін, що на вулиці Боженка.

Приміщення занепадало. 4 квітня 2018 року Волинська обласна рада прийняла рішення про списання майна – будівлі станції.

В рішенні йдеться про те, що приміщення не використовується за призначенням, перебуває в аварійному стані, є непридатним для експлуатації та не підлягає відновленню.  Його загальна площа – 251,8 кв.м, балансова вартість – 113 811 тис. грн.

Відтак, доручили директору комунального підприємства «Волинський обласний екскурсійно-методичний центр» Юрію Лобачу  спільно з генеральним директором ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» Ігорем Чорнухою забезпечити списання будівлі та укласти договір на проведення робіт з демонтажу та повного зносу будівлі.

Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)

Що буде на місці розваленої станції?

У 2017 році Волинська обласна рада своїм рішенням змінила цільове призначення цієї ділянки, яка займає 17 соток. Призначення «обслуговування адміністративних та господарських споруд»змінилося на  «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку».

Пізніше обласна рада провела конкурс серед забудовників на участь у спільній діяльності в забудові земельної ділянки у місті Луцьку по вулиці Залізна, 33. Конкурс завершився 24 січня 2018 року. Переможцем став ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» (керівник Ігор Чорнуха)  пропозиція якого визнана найкращою. Там будуватимуть багатоповерхівку.

Під час звіту голови Волинської обласної ради на черговій сесії, Ігор Палиця розповів про те, що забудовник пообіцяв за ці ділянки (одну - під рятувальною станцією та ще одну на Січовій, 22) передати у власність майже 40 квартир для забезпечення житлом учасників квартирної черги.

Цікаво, що за оцінками експерта з нерухомості Лариси Мосійчук, на 17 сотках землі на Залізній, 33 вміститься не більше одного будинку. «Вартість такої ділянки не сильно велика. Нормальна ціна це 150-170 тисяч доларів, максимум – 200», - сказала Лариса Мосійчук.

Рятувальна станція у Луцьку. Фото Олександра Котиса, 2013 рік

Що кажуть краєзнавці?

Краєзнавець і журналіст Олександр Котис вважає, що станція мала історичну цінність. «Хоча вона знаходиться глибоко в дворах, але раніше (коли будувалась) знаходилась на березі річки Стир і була там потрібна. Ця станція була свідченням історичного моменту, як мінялась русло річки Стир. Її варто було б зберегти, як архітектурно цікаву споруду та як символ річкової історії Луцька» – вважає Котис.

Краєзнавець Ігор Левчук не погоджується з тим, що будівлю неможливо і невигідно було рятувати. Він каже, що станцію штучно почали «вбивати», коли там розпочалась інтенсивна забудова берегу. Він вважає, що в приміщенні старої станції можна було б зробити музей річкового флоту Луцька. Тим більше, що нині тему річкового флоту намагаються відродити, як ще одну туристичну родзинку, а музей річкового флоту в старій станції був би дуже доречний у цьому туристичному маршруті.

«Там треба було вкласти досить невелику суму, щоб будівлю врятувати. Вона була в нормальному стані, що видно на світлинах, зроблених десь два роки тому місцевими ЗМІ», - сказав Ігор Левчук.

Що каже будівельник?

Генеральний директор ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» Ігор Чорнуха розповів, що це приміщення було в абсолютно непридатному стані, воно пустувало і навіть ніким не охоронялося.

Коли розпочнуться будівельні роботи на цьому місці – Чорнуха не повідомив. Втім нагадав, що існує інвестиційна угода, за якою забудовник передасть певну кількість майбутньої житлової площі в комунальну власність області.

Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)
Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)
Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)
Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)
Рятувальна станція у березні 2018 року (фото ІА «Конкурент»)

Юлія Остапович (для «Першого»)


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Луцьку на будівництві впав кран. ФОТО. ОНОВЛЕНО
Наступна новина У селі під Луцьком вітер зірвав дах зі школи. ФОТО
Останні новини
Схожі новини