Орган, який знаходиться в луцькому кафедральному соборі Святих апостолів Петра і Павла, потребує ретельного трудомісткого догляду, дорогого обслуговування й особливих умов. Як забезпечити бездоганну роботу цього інструмента – у розповіді органіста і органного майстра Петра Сухоцького.
Про це йдеться на шпальтах видання Monitor Wołyński.
Як працює орган
Орган називають інструментом-оркестром, адже він може відтворювати тембри дерев’яних і мідних духових інструментів, струнних і ударних, а також історичних, давно не вживаних. Кожному із цих тембрів відповідає ряд труб – регістр. Що більше регістрів, то більше можливостей звукових поєднань, багатша палітра звуків і, відповідно, більші габарити самого органу.
Луцький орган, виготовлений німецькою фірмою «Ludwig Rohlfing – Мathias Kreienbrink», має 40 регістрів і 2680 труб. Він має складну будову і потребує особливого й регулярного догляду.
Читати також: Реставрували через 10 років. У храмі в Рожищі звучатиме орган
Замінити одну мембрану коштує від 3 до 5 євро
За словами майстра, орган має так звану електропневматичну систему подачі повітря – складне поєднання різноманітних електромагнітів та мембран. Кожна труба має свої персональні електромагніт і мембрану, вони є різних розмірів. Окремо ще є електромагніт і мембрани, які забезпечують подачу повітря на цілий регістр.
«У нашому органі цих мембран десь близько 3 тис. Мембрани бувають шкіряні й поліпропіленові. Шкіряні дорожчі, але вони служать довше. Вважається, що ресурс служби шкіряної мембрани – 10 років, далі їх бажано міняти», – розповів майстер.
Ціла мембрана
Розірвана мембрана
В Україні немає органних фабрик, тому купувати мембрани та інші запчастини до органа доводиться за кордоном. Коли вони виходять із ладу, їх потрібно замінювати на нові.