«Проспект Волі - паркінг? Ну ні». Обговорення реконструкції

«Проспект Волі - паркінг? Ну ні». Обговорення реконструкції
Під час обговорення проекту реконструкції з архітекторами

У Луцьку вперше практикують таку схему: спочатку обговорення реконструкції, потім архітектори та урбаністи приступають безпосередньо до проекту.

12 березня архітектори приїхали до обласного центру, щоб презентувати концепцію зміни центральної вулиці міста – проспекту Волі.

Нагадаємо: до реконструкції планують взятися цього року.

Головна дискусія: яку філософію покласти в основу цих змін? яким ми хочемо бачити місто в майбутньому? кому воно має служити?

Справу доручили рівненській майстерні архітектури та дизайну MOST.

«Перший» розповідає про ключове з обговорення.

 *  *  *

Презентація проекту реконструкції проспекту Волі у Луцьку відбулася у стінах конференц-зали ЦНАПу в Луцьку. Модерували обговорення секретар Луцькради Юрій Безпятко та директор департаменту ЖКГ Микола Осіюк.

Дмитро Котляров, архітектор майстерні МОSТ:  
«Що ми маємо на сьогодні? Маємо робочий проект реконструкції проспекту Волі. Ми вирішили змінити підхід і зробити проспект більш орієнтованим на пішоходів. Вся ця презентація для того, аби ви долучилися до обговорення, дали нам якісь ідеї та зауваження, що потрібно врахувати при реконструкції. Ми почуємо ваші ідеї. Обговоримо їх: підходять ці рішення чи ні. Проведемо потім ще одну коригуючу нараду. Після цього приступимо до реалізації проекту. Спробуємо запровадити такий європейський підхід до справи».
Дмитро Котляров, 
один із авторів проекту

За словами авторів проекту, в цій концепції врахували три ключові моменти:

  • безпека пішоходів;
  • єдиний дизайн-код;
  • зміна потоків і способів руху вулицею.

Ольга  Шевчук урбаніст, архітектор: «Основний принцип, який ми пропонуємо, - це забезпечити гідні умови для пересування пішки, велосипедом, впорядкування паркування, зручність руху громадського транспорту та автівок».  

Над реконструкцією працюють архітектори з Рівного

Ось на яких деталях проекту наголосила урбаністка:

*У межах проїзної частини і в місцях, де є бічні примикання вуличок, що виходять на проспект Волі, будуть влаштовані додаткові лівоповоротні смуги, які дозволять автомобілям, що хочуть повернути, не затримувати основний транзит, а мати місце для маневру.

*Між опорами контактної мережі пропонують влаштувати слоти – місця для повздовжного паркування.  Від Шопена до Київського майдану можна облаштувати  близько 100  паркомісць з одного боку і близько 80-ти – з іншого.

*Впорядкувати рух на бічних примиканнях до проспекту, на виїздах на проспект Волі. І на цих примиканнях організувати односторонній рух.

*Стандарт зручних зупинок: кишені, засоби для інформації про маршрути, тощо.

*Безпечні пішохідні переходи з розподільчими острівцями на під’їздах, який унеможливлює обгін на цій ділянці.

*Облаштування антикишень на підходах до переходу, що унеможливлює паркування за допомогою звуження проїзної частини. Це щоб пішохід був добре видимий.

*Забезпечення доступності, понижень, антипаркувальних стовпців.

*Зручна велоінфраструктура. Безперервна доріжка в зоні хідника на всій протяжності.

*У зоні хідника за допомогою різних типів мощення буде виділено окремі зони: прифасадну, транзитну (найбільш зручна для мешканців, з гладкою бруківкою), смуга безпеки чи  відпочинкова зона.  Щоб безпечно вийти з автівки, передбачені технічні тротуари.

*Найближчі 5 років варто замінювати поступово озеленення. Важливо це передбачити.

*Єдиний дизайн-код для вуличних меблів та різних елементів. Пропонують запровадити певний міський стандарт у дизайні вулиць, позаяк проспект Волі є візитівкою Луцька.

Побачити поки ескізний проект можна тут:

Ескізний проект проспекту Волі у Луцьку. Основне

Окрім представників ради, на обговоренні були присутні міські обранці: майже у повному складі депутати фракції «Свідомих», представники фракції «ЄС», а також муніципальної поліції міста, патрульної поліції міста, ДСНС Волині та ін.

Депутат Луцькради Тарас Шкітер наголосив, що фракція «Свідомих» підтримує реконструкцію, однак і він, і його колеги зауважували, що доцільніше б, на їхню думку, забезпечити розширення самого дорожнього полотна, давши більше простору для автомобілістів.

Депутат Тарас Шкітер:
«Потрібно розширення проспекту Волі. Бачимо, що воно є частковим. Але ми наполягаємо і вважаємо за доцільне повністю розширити проспект, щоб розвантажити нашу основну магістраль. Якщо ні – потрібно говорити про це в контексті розширення вулиці Глушець. Щодо збереження насаджень. Внаслідок неправильного кронування багато дерев все одно відживуть своє після реконструкції. Варто частково змінювати озеленення. Збереження дерев не може бути аргументом, щоб не розширювати проспект Волі».
Вперше зміни обговорюють з проектантами у такому форматі
перед тим, як ті безпосередньо приступлять до роботи

Микола Осіюк у відповідь пояснює: проти знесення дерев мешканці проспекту Волі. Тому рада йде їм у цьому назустріч.

Позиція авторів проекту – теж не на користь розширення. Вони дательно пояснили – чому саме.

«Щодо розширення. Це класична дискусія, яка полягає у двох концепціях розвитку міста. Одна передбачає розвиток автомобілецентричного міста. Інша – каже, що треба розвивати інший варіант, місто для людей. Автомобілецентричне місто брали за базу в США. Міста Західної Європи приймали іншу концепцію і розвивали сталу мобільність.

За 40 років весь світ зрозумів, що розвиток автомобілецентричного міста, який передбачає постійне розширення і збільшення пропускної здатності, не призводить до вирішення ключової проблеми. Дуже багато коштів у СЩА витратили на те, щоб виправити цю помилку.

Щоб розвинути максимально потенціал транспортної вулиці, і запроваджується центральна смуга, яка буде використовуватися для лівого повороту. Практика Польщі показує, що це значно зменшує формування пробок. Концептуально – треба йти європейським шляхом: робити ставку на громадський транспорт, велорух і пішохідність», - відповів Дмитро Котляров.

Чи вмістяться всі, хто хоче припаркуватися на проспекті Волі, у місцях для цього відведених? Як би цього не хотілося – ні, кажуть архітектори. В Англії, за словами архітектора, йдуть тут шляхом запровадження платних паркінгів на подібних вулицях. Встановлюють таку ціну поступово, яка дозволить завше мати певну долю вільних місць для тих, кому критично треба буде припаркуватися.

Всіх інших треба вчити паркуватися в інших місцях, вміти пройтися метрів 300 до цілі, ходити пішки, їздити громадським транспортом, тощо.  Центральний проспект міста має бути вулицею, на якій не тільки зручно їздити (і нестільки), а вулицею, на якій зручно ЖИТИ. Проспектом, де буде відбуватися активне міське життя.

Для цього цю луцьку локацію обіцяють зробити цікавою для пішоходів.

Депутат Юрій Моклиця (ЄС):
«Проспект Волі – паркінг? Ну ні! Категорично підтримую розробників цього проекту.  У порядку пріоритетності паркомісця – на останньому місці. Пішоходи, велосипедисти, далі громадський транспорт, приватний транспорт – і аж тоді парковки. Передбачати багато-багато паркомісць – це не рішення для європейського міста. Якщо я їду з Рівненської, і мені треба потрапити у «Нову лінію», у мене є вибір: їхати проспектом Волі чи ні. Зараз мій вибір – за проспектом Волі. Хоча мені в центр не потрібно, але я використовую проспект Волі як транзитну вулицю. А це центральна вулиця, яка не повинна бути транзитною. Якщо ми розширимо проспект Волі, ми нічого з цим не зробимо. Але ми можемо створити проблему в центрі міста».
Юрій Моклиця вважає, що проспект не можна
використовувати як транзитну вулицб

Дмитро Котляров: «Проспект Волі у Луцьку має унікальні параметри. Він і не дуже вузький і не надто широкий. Луцьку дуже пощастило мати центральний проспект, на якому все поміщається. Я бажав би тільки, аби ви перестали його сприймати як місце транзиту, а сприймали як вулицю, на якій відбувається міське життя».

Гроші? Реконструкцію планують втілити не за один рік. Попри пандемію розраховують не мати проблем з фінансуванням проекту. Загалом він обідеться місту у 60-80 мільйонів гривень, каже Микола Осіюк.

Ту частину проспекту Волі, де вже провели реконструкцію пішохідної зони, оновлювати не будуть. Проект цього не передбачає.

Висновки. Ідеї, висловлені під час обговорення, архітектори опрацюють. Ті,  які не суперечать концепції, філософії оновленого проспекту Волі, реалізують. Перед тим, як приступати до роботи, у Луцькраді усіх зацікавлених ще раз зберуть за круглим столом. Тому – далі буде. 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Обвал мосту у Володимирі: повідомили про стан постраждалих
Наступна новина Померлих від коронавірусу не обов’язково хоронити у щільному мішку, - Ляшко
Останні новини
Схожі новини