Що робити, якщо випадає волосся у жінок. Поради Уляни Супрун

Що робити, якщо випадає волосся у жінок. Поради Уляни Супрун
Фото ілюстративне

Ексочільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла, чому випадає волосся у жінок та що з цим робити.

Про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбуці.

З її слів, майже кожна друга жінка у своєму житті стикається із втратою волосся.

«Хороша новина: це лікується. Для лікування не потрібно купувати купу косметики. Водночас в деяких випадках втрата волосся навіть може допомогти вчасно виявити та виправити негаразди зі здоров’ям», – стверджує медик.

Як гормони пов’язані з волоссям

▪️ Естрогени сприяють його росту і тривалому перебуванню в телогеновій фазі, коли волосся не росте, але й не випадає. Це запорука густоти кінчиків.

▪️ Андрогени (чоловічі гормони) є і у жінок. Їх виділяють яєчники та наднирники. Тестостерон перетворюється ферментом ароматазою в більш активну форму — дигідротестостерон. Він добре, надто добре зв’язується із рецепторами. В шкірі голови, особливо від чола до тімені і на скронях, викликає випадіння волосся та мініатюризацію волосяних фолікулів (цибулин).

▪️ Якщо в наднирниках пухлина, то гормонів також буде забагато.

▪️ У менопаузі естрогенів меншає, а андрогенів лишається, як було. Через це починаються негаразди з волоссям, а також кальцієм в кістках та судинами.

▪️ Гормони щитоподібної та паращитоподібної залоз також впливають на стан волосся.

▪️ Надлишок інсуліну внаслідок нашої любові до десертів також погано впливає на ріст і виживання волосся.

Що ще може посилювати втрату волосся

▪️ тривале перебування на сонці
▪️ куріння
▪️ високий рівень глюкози крові натщесерце
▪️ булімія та анорексія
▪️ трихотіломанія (коли постійно шкребуть шкіру голови, смикають волосся і накручують на пальці)
▪️ дисфункція щитоподібної залози
▪️ автоімунні хвороби
▪️ хіміотерапія чи тривала антибіотикотерапія
▪️ інфекційні хвороби, особливо сифіліс
▪️ вік

«Якщо у чоловіків облисіння може бути явищем спадковим і в багатьох випадках не означати проблем зі здоров’ям, то в жінок буває по-різному. Тож при випадінні волосся треба не ігнорувати проблему і йти не в салон краси на мезотерапію, а до лікаря. Почніть із сімейного, а потім, можливо, гінеколога, ендокринолога чи навіть імунолога», – стверджує Уляна Супрун.

Читати також про облисіння у чоловіків

«За останній рік кількість пацієнтів  з випадінням волосся після того як перехворіли COVID19 значно збільшилась. Жінки, які займаються самолікуванням через три-чотирі місяці після перенесеного захворювання звертаються до лікаря трихолога із свербіжем шкіри голови, висипкою та значною втратою волосся по всій голові. Це відбувається через вживання великої кількості антибіотиків та неконтрольований їх прийом  і впершу чергу через підвищену температуру , яка неправильно коригувалася під час захворювання на коронавірус. Лікарі трихологи радять своєчасно звертатись за медичною допомогою для лікування облисіння адже стрес тільки сприяє збільшенню втрати волосся», – розповіла трихолог Мирослава Новосільська. 

Як лікують випадіння волосся у жінок

▪️ Лікар має уважно обстежити жінку і дізнатися всю історію хвороби та зібрати сімейний анамнез. Робити біопсію і здавати гормональну панель в багатьох випадках не потрібно, якщо менструальний цикл регулярний, немає скарг на проблеми із зачаттям, гірсутизму (нетипове волосся на тілі і обличчі), синдрому полікистозних яєчників чи змін ваги.

▪️ Якщо проблеми з волоссям були все життя, то, скоріше за все мова йде про успадковані поліморфізми ферментів, а не хвороби. Жінки з таким волоссям мають нормальну фертильність і цикл. Але ігнорувати проблему не слід, бо з віком краще не ставатиме.

▪️ У такому разі ефективним лікуванням є місцеве застосування 2% міноксиділу, а також антиандрогенна терапія (спіронолактон, ципроптерон ацетат). Інколи у поєднанні із комбінованими оральними контрацептивами. Застосування фінастеріду — препарату, який використовується для лікування алопеції у чоловіків, заборонене.

▪️ Лікування має тривати принаймні 2 місяці до появи першого покращення, і може бути постійним, аби запобігти повторній втраті волосся. Дози препаратів варіюють в залежності від тяжкості алопеції та віку жінки.

▪️ Але бувають складніші випадки. Якщо випадання і стоншення волосся поєднуються із акне, нерегулярними менструаціями, набором ваги, ростом волосся на обличчі, слід перевірити рівень естрогенів, пролактину, дигідротестостерон сульфату та гормонів наднирників.

За втратою волосся можуть стояти синдром полікістозних яєчників чи пухлини. В такому разі також прописують міноксидил чи його аналоги (хоча це безрецептурний препарат) і антиандрогенну терапію, але тут уже питання не лише естетики, а й можливості мати дітей чи не померти передчасно. 

▪️ Випадання волосся невипадковим чином — на скронях, тімені, чи пасмами є загальним предиктором передчасної смертності та метаболічного синдрому в жінок та чоловіків. 

▪️ Якщо ви лікуєте андрогенетичну алопецію, і приймаєте комбіновані оральні контрацептиви, в цьому може бути користь. Головне, обрати препарати із найменшим вмістом андрогенного проджестіну. 

– Крім випадіння волосся за жіночим типом (за проділом) є ще дифузна алопеція. Тоді волосся випадає рівномірно по всій поверхні голови. Воно завчасно припиняє ріст, мало знаходиться в телогеновій фазі (спокої без росту та випадання) і випадає, тож ми в паніці бачимо волосся у ванній та по всій квартирі.

Причин цьому може бути декілька:

▪️ Народження дитини. Це природний і невідворотний процес, яким користуються виробники косметики, раді продати черговий “чудодійний” засіб змученим та засмученим жінкам.

Справа в тому, що під час вагітності рівень естрогенів зростає, а після пологів повертається на звичний рівень. Волосся, що “плескалося” в гормонах, жило довго і не випадало, без підтримки припиняє життєвий цикл. Але через кілька місяців волосяний фолікул знову почне рости. Це — природні процеси, на які ніяк не вплинути, і “лисою” вони вас не зроблять.

Якщо в мами все гаразд із рівнем заліза, глюкози і гормонів щитоподібної залози, то робити з волоссям нічого особливого не потрібно. Хіба частіше залишати дитину на тата і йти в перукарню “рівняти кінчики та фарбувати корені”, аби просто мати власний час.

Порушення в роботі щитоподібної та паращитоподібної залоз.

Випадіння волосся на голові та по краях брів може свідчити про гіпотироїдизм — брак гормонів щитоподібної залози. В такому разі потрібна призначена лікарем терапія, а не просто татуаж брів. В людей із надмірною функцією щитоподібної залози волосся дуже м’яке і тонке. 

Порушення в роботі паращитоподібної залози можуть стати причиною втрати волосся. Надто високий рівень паратгормону та пов’язаного із ним білку гальмують утворення судин (ангіогенез) довкола волосяних фолікулів. Гормони цієї залози регулюють рівень кальцію в крові. Що більше слід підняти рівень кальцію до норми, то вищий буде рівень паратгормону. Якщо ж рівень кальцію та вітаміну D в нормі, то цю причину виключають із переліку можливих. 

▪️ Анемія.

Якщо ви відчуваєте слабкість, запаморочення, маєте постійно фарбувати губи, бо вони безбарвні чи блакитні, ще й волосся випадає, то варто зробити загальний аналіз крові та здати аналіз феритину. Причиною всіх бід може бути анемія. 


▪️ Інколи волосся випадає через перенесений стрес або тривале інфекційне захворювання.

При цьому це стається не відразу, а через декілька місяців, тож відстежити причинно-наслідковий зв’язок непросто. Хороші новини в тому, що ще через кілька місяців волосся почне саме відростати. Головне — запобігти повторним стресам чи інфекційним хворобам.

▪️ В усіх людей волосся випадає через протипухлинну терапію. В такому разі важливо подбати про психологічний комфорт пацієнтки/-та, знайти найкраще рішення, як із цим бути, і успішно провести протипухлинну терапію. Це головне. Коли людина видужає, волосся відросте. Рак, хоч і не завжди, на жаль, але можна подолати.

▪️ Іншими причинами дифузного випадіння волосся є суворі дієти, в тому числі на протеїнових коктейлях, операції, а також низка медикаментів, в тому числі антикоагулянти.

Якщо є очевидні ділянки облисіння, то це alopecia areata. В цьому разі варто проаналізувати можливість автоімунних чи інфекційних хвороб, або навіть раку шкіри. 
 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Показати коментарі (8)
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Луцькі моделі засвітились у Vogue
Наступна новина 9-ти річний лучанин на Чемпіонаті світу увійшов в 10-ку кращих
Останні новини
Схожі новини