Світязь туристичний очима відпочивальниці. ФОТО

Світязь туристичний очима відпочивальниці. ФОТО
джерело фото: https://zik.ua

Відпочинковий сезон на Шацьких озерах у розпалі.

Кореспондентка IA ZIK Наталія Шутка поділилася враженнями від цьогорічного відпочинку на Світязі.

Людей тут багато, попри мінливу погоду. Чудові краєвиди Світязю – найглибшого та одного із найбільших озер України, кришталево прозора вода, що дозволяє бачити піщане дно навіть на глибині до півтора-двох метрів, ваблять тисячі туристів не лише із Західної України. Тут є відпочивальники з різних куточків нашої держави, також білоруси, поляки.

Селяни однойменного села Світязь упродовж двох літніх місяців (саме стільки, кажуть, триває активний туристичний сезон) найбільше заробляють на відпочивальниках, узимку ж, розповідають, багато хто їде на заробітки.

У пік сезону-2018 найдешевше житло в приватному секторі тут здають за 100 грн з людини. Щоправда, це переважно кімнати без вигод – туалет, душ спільні для всіх жителів на вулиці, навіть посуд доводиться мити на вулиці. Особливо це дошкуляє у дощову погоду. Для тих, хто не готовий до такого дуже сільського побуту, пропонують номери у котеджах – зі всіма зручностями та кондиціонером. Ціни за це сягають 1 тис. грн за номер на добу. Винайняти цілий будинок для декількох сімей вартуватиме до 2 тис. грн на добу.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Де заночувати на Світязі. ВІДЕО

Для любителів відпочивати у наметах – біля озера їх ставити не можна, адже це національний природний парк, поруч місцеві жителі здають для цих потреб місця на своїх подвір’ях. Ще є спеціальні території для наметових містечок, де передбачені місця для паркування авто, вигоди. Коштує це від 20 грн за авто та 20 грн за намет.

У вартість проживання входить можливість скористатися мангалом, а от дрова для приготування рибної юшки чи шашлика доводиться купувати – 30-40 грн за в’язку. Як пояснюють місцеві, село не газифіковане, дрова самі купують, оскільки в лісі не нарубаєш – національний парк. Попри значний наплив туристів, який щороку зростає, село Світязь досі не каналізоване, що, як багато хто наголошує, створює серйозну загрозу для цієї перлини Волині.

Приємно вразили пляжі Світязя – чисто, сміття тут регулярно прибирають, а написи на табличках закликають туристів нести відходи до смітників, а не кидати під ноги. Дорога у Світязі відремонтована, уздовж розміщені біотуалети. Щоправда, через відсутність тротуарів, відпочивальники часто ходять просто по проїжджій частині, наражаючись на небезпеку.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Фестиваль пончиків на Світязі: як це було. ФОТО

Звичайно, уявлення про відпочинок у кожного своє. Тим, хто шукає спокою і тиші – віднайти їх можна хіба десь у лісі, бо нічні дискотеки та гучна музика у місцевих барах не стихають до ранку – й не лише у вихідні, – зазначає вона.

Кожному, хто їде на Світязь, радять обов’язково спробувати смачні світязькі пампушки, які тут називають пончиками. Світязькі пончики – великі, пухкі, з різноманітними начинками – абрикос, вишня, мак, згущене молоко, однак найбільш популярні – з чорницею. Пончики – справжній бізнес для місцевих господинь та жінок із сусідніх сіл. Кулінарними виробами вони торгують на пляжі або розвозять на велосипедах прямо по садибах, де мешкають туристи. Вартість смачної випічки – 15 грн за штуку. Жінки випікають до 70 пампушок за день, відповідно заробіток може сягати понад 1 тис. грн щоднини. Цього літа на центральному пляжі Світязю вперше пройшов фестиваль пончиків, де господині представили свою продукцію, а місцева влада навіть висловила ідею встановити в селі пам’ятник жінці, що випікає пончики – «пончистці». Досвідчені відпочивальники радять купувати смаколики у перевірених продавчинь, оскільки трапляється й таке, що пончики погано випечені – із «живим» тістом усередині.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Гаплик вам», – Василь Вірастюк про світязькі пончики

Багато світязьких чоловіків – досвідчені рибалки. Тому, окрім пончиків, туристам пропонують спробувати різноманітну рибу, виловлену у місцевих озерах – сушену, копчену, запечену в печі. Найдешевша таранька – по 15 грн за штуку. Найдорожчі копчені вугрі – на базарі їх продають по 600-800 гривень за кілограм. Одна рибина обійдеться приблизно у 200 грн. Продавці запевняють: дорогий делікатес виловлений у водах Світязю, але місцеві зізнаються: насправді це не так, часто рибу привозять із Польщі чи країн Прибалтики.

Дружина професійного світязького рибалки каже: «Вугрів у Світязі майже не залишилося, за все літо чоловікові пощастило зловити лише одного».

Така ж історія і з раками. Відпочивальникам пропонують варені раки, які можна придбати на вагу і поштучно. Один із продавців – підліток, який торгував на місцевому ринку, зізнався: «Раки привозні, батько закуповує».

Попри різноманіття світязької риби, бути впевненим у безпечності її споживання важко. Її продають у спеку просто на відкритих столах, без холодильників, проганяючи мух саморобними віялами.

А от під час відпочинку на Світязі гріх не скуштувати місцевих лісових ягід, які жителі збирають в екологічно чистому куточку Шацького національного парку – чорницю, ожину, лохину. Вартість чорниці – 50 грн, лохини – 100 грн за літр.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина «Океан Ельзи» завів собі Інстаграм
Наступна новина Без втручання посадовців: автоматизували повідомлення про початок будівельних робіт
Останні новини
Схожі новини