Там, де народилася УПА. На Волині відкрили 64-кілометровий історико-краєзнавчий туристичний маршрут

Там, де народилася УПА. На Волині відкрили 64-кілометровий історико-краєзнавчий туристичний маршрут

В урочищі «Вовчак», що у Турійському районі на Волині, відкрили історико-краєзнавчий туристичний маршрут місцями бойової слави УПА. Його протяжність – 64 км, складається із 15 історичних пунктів, передбачає пішохідний та велосипедний формат проходження.

Подія відбулася 8 лютого, повідомляє сайт Українського інституту національної пам’яті.

Маршрут має назву «Вовчак: «Волинська Січ».

Проєкт розробили ГО «Волинська фундація» та туристичний клуб «Антар» за підтримки Українського інституту національної пам'яті. Саме Інститут сприяв виготовленню 20 тисяч буклетів із інформацією та мапою маршруту, вказівників та інформаційних стендів.

На відкритті ініціатор створення історико-краєзнавчого туристичного маршруту «Вовчак: «Волинська Січ» Павло Данильчук зазначив, що історія зародження і руху УПА на Волині насамперед цікава тим, що на прикладі діяльності повстанців виховується нація. Також він повідомив, що невдовзі буде викладено електронну версію маршруту з описом історичних пунктів та технічними характеристиками.

«Такі маршрути є надзвичайно важливі сьогодні, адже вони про нашу пам'ять, про наших героїв, про великі дні наших визвольних змагань, а пам'ять і всі ці складові є потужною зброєю, що об'єднує і дає нам сили протистояти нині. І тому хочеться, щоб в урочище «Вовчак» приїжджало якомога більше людей, а ми, Український інститут національної пам'яті, підтримували і будемо підтримувати такі ініціативи надалі», – сказала начальниця Управління популяризаційно-просвітницької роботи Українського інституту національної пам'яті Зоя Бойченко.

Після офіційної частини учасники заходу разом із організаторами взяли участь в оглядовій екскурсії урочищем та побачили місця, де були госпіталь, підстаршинська школа, цвинтар, а також хату, де народилася майбутня повстанка УПА.

Участь у заході взяли представники меморіального комплексу «Вовчак», Національного Альянсу, Українського інституту національної пам'яті, Центру національно-патріотичного виховання дітей та молоді у Луцьку, Волинського центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства, пластуни, місцеві жителі та ін.

Довідково
Урочище Вовчак сьогодні знаходиться обабіч людських доріг, а в роки Другої світової війни село з однойменною назвою стало тим місцем, де, як потім почали співати у пісні, «там далеко на Волині родилась армія УПА». 
Село було знищене радянською владою вщент. Навіть колишні повстанці, втрапивши сюди після війни, не зразу згадували, де і що тут стояло. Але людська пам’ять міцна, і з часом за кресленнями, які зробили старі вояки УПА, тут почали відновлювати базу повстанців.
Навесні 1943 року у Вовчаку вже був загін з п’яти сотень вояків Української повстанської армії (УПА). Місце дислокації отримує назву «Січ».Тут був штаб, казарми, різноманітні майстерні, госпіталь, підстаршинська школа та інші виробничі підрозділи, необхідні для побуту і бойового вишколу повстанців.
На території відновленої бази повстанців діє історичний комплекс «Вовчак. Волинська Січ», де проводять патріотичні табори, конкурси патріотичної пісні, сюди вже приїжджають багато екскурсантів. 
Маршрут не обмежується лише урочищем Вовчак, що у Турійському районі, як і діяльність загонів УПА на Волині не обмежувалася лише цим регіоном.
У селі Губин, як вказано у буклеті маршруту, була криївка (схрон) для повстанців, де вони переховувалися ще у 1949 році. Губинський ліс – місце таборування сотні УПА, яка входила до складу повстанської республіки «Січ».
Окремі боївки повстанців вели збройну боротьбу у губинських лісах до початку 50-х років минулого століття. Повстанська база була у селі Озютичі, саме в Озютичах, як і у Вовчаку почали збиратися перші добровольці майбутньої УПА.
В околицях нині неіснуючого села Лежахів розташовувалася друга підстаршинська школа «Лісові чорти», в яку на вишкіл брали лише хлопців з освітою не менше семи класів гімназії. У селах Мочалки та Вербичне є братські могили повстанців.

Інформаційна довідка Наталії Малімон (видання День).

Фото Аліни Карбан та Антона Бугайчука


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина На Волині лютує грип. Ситуація може погіршуватися ще кілька тижнів
Наступна новина У Луцьку відкриється приватна школа «Years» Валентини Галущак. Чим заклад особливий?
Останні новини
Схожі новини