В Україні змінився порядок виклику лікаря додому

В Україні змінився порядок виклику лікаря додому

Раніше громадянам України необхідно було дзвонити в реєстратуру, щоб викликати додому педіатра або терапевта. Після чого робилася спеціальна запис про виклик лікаря, і медик повинен був відзвітувати про візит до пацієнта.

МОЗ поміняв порядок виклику лікаря додому. Тепер медик не зобов'язаний їхати до хворого, якщо вважатиме це зайвим, пише сайт "Сегодня".

Йдеться не про швидку допомогу, вона працюватиме в колишньому режимі. Що змінилося і як лікар вирішуватиме, чи їхати до пацієнта, чи ні.

Коли виклик додому виправданий

Система виклику додому мала низку недоліків, говорить сімейний лікар Катерина Островська. Часто пацієнти лінуються їхати до медустанови і брешуть про тяжкість стану: називають завищену температуру, відсутні болі, пошкодження.

Катерина пропрацювала сім років сімейним лікарем в одній з амбулаторій Дніпра, туди потрапила за державним розподілом. Зараз вона завідує однією з приватних клінік мережі медичних центрів "Здорове покоління".

"Не раз доводилося зустрічати уявних хворих, які бредуть додому з магазину, зайнятими за садовими роботами або зовсім цілувати зачинені двері, оскільки про скасування виклику забули попередити. Окрема категорія – халявщики, які розраховують на отримання документації без черг і з доставкою до дверей. І я стикалася на своєму шляху з тими, кому була потрібна просто довідка", – розповідає про свій досвід Катерина.

Другий мінус – відповідальність за лікування на дому лягає на плечі сімейного лікаря, коли пацієнти самі відмовляються від госпіталізації до стаціонару. І доводиться ходити до хворого кожен день. При цьому від лікаря чекають миттєвого результату, розповідає Катерина.

У чужому будинку лікар не може себе захистити.

"Сумніваюся, що хтось замислювався про те, як це залишитися молодій жінці один на один в квартирі з чоловіком, який напередодні вийшов з місць позбавлення волі. І, слава Богу, в моєму випадку все обійшлося, проте знаю історії, в яких медичним працівникам погрожували розправою. Не піддається обчисленню кількість бобиків, що вчинили замах на мої ноги. За здорового глузду звичайна людина не ризикне зайти в чужий двір, побачивши собаку без прив'язі. Але в свідомості деяких пацієнтів чи то пес непогрішний, чи то лікар невразливий", – додає лікар.

Виправданим може бути виклик додому для інвалідів і нетранспортабельних пацієнтів, вважає Катерина Островська. Самотні неплатоспроможні старі не можуть дозволити поїздку туди-назад до амбулаторії. У цих умовах будь-яка, навіть мінімальна медична допомога здатна зіграти позитивну роль.

"У моїй практиці був приклад, коли поради щодо догляду за лежачим літнім чоловіком допомогли в загоєнні пролежнів і значно полегшили життя йому та його дружині", – зазначає Катерина.

Як визначать, їхати до хворого чи ні

Тепер лікар по телефону дізнаватиметься у пацієнта, що сталося, і сам прийматиме рішення, чи є стан загрозливим, чи варто їхати до хворого, або пацієнт може прийти до лікаря сам.

Кожна медустанова самостійно визначатиме механізм виклику лікаря додому.

Лікар не звітуватиме про відвідування всіх пацієнтів, які звернулися до реєстратури. Все зведеться до кількох цифр на день: загальна кількість звернень дорослих і дітей, і кількість візитів до пацієнтів додому.

Така практика буде корисна і для пацієнта, і для лікаря, вважає Тимофій Бадіков, голова правління організації "Платформа здоров'я".

Раніше лікарі замість того, щоб прийняти більше пацієнтів в обладнаному кабінеті, були змушені їздити на виклики – часто дріб'язкові.

В ході реформи кожен українець підпише декларацію з лікарем. Доктор "вестиме" тих пацієнтів, з якими підписав договір.

"Тепер лікар по телефону, знаючи історію хвороби пацієнта, сам вирішуватиме, чи дійсно людина потребує огляду за місцем проживання. У перспективі це підвищить ефективність лікаря", – зазначає Бадіков.

З чим залишаться пацієнти

Є дві проблеми, які можуть виникнути, зазначає Бадіков. По-перше, лікарі можуть проігнорувати цю норму і продовжувати виїзди на виклики.

По-друге, може бути різка негативна реакція пацієнтів і політична спекуляція в цьому питанні.

Лікар не завжди зможе вірно по телефону визначити стан пацієнта, говорить Катерина Островська. Тому впевненості в ефективності скасування обов'язкового відвідування хворих немає.

"Безсумнівно, існують "трамвайні" діагнози, коли побачивши пасажира, з першого погляду визначаєш хворобу. Однак перукарі не стрижуть по телефону, а лікар шляхом одного лише опитування не здатний оцінити всю ситуацію і призначити точне і ефективне лікування, так, як це могло бути при особистому контакті. Інакше навіщо було винаходити складні методи діагностики, пальпацію (діагностика шляхом обмацування тіла пацієнта – Ред.) і аускультацію (метод діагностики, що полягає в вислуховуванні звуків всередині тіла – Ред.), коли розмовного жанру, виявляється досить? Особисто я дорожу своєю репутацією, щоб на постійній основі давати рекомендації дистанційно, не побачивши людину на власні очі", – говорить сімейний лікар.

Фото ілюстративне

Джерело: Begemot.media


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Історія дня на Першому: кого вітати 4 квітня
Наступна новина У штаб-квартирі YouTube відбулася стрілянина
Останні новини
Схожі новини