«Вода трохи піднялась». Оптимістичний прогноз науковця про Світязь

«Вода трохи піднялась». Оптимістичний прогноз науковця про Світязь

У озері Світязь, яке сильно обміліло останнім часом, піднявся рівень води.

Про це УНН повідомив науковий співробітник національного парку Петро Юрчук.

Із 23 жовтня почала роботу комісія Національного парку по обстеженню обміління озера Світязь і його причин. Робота майже завершена.

Прогнози оптимістичні: комісія природного парку переконана, що рівень води в озері відновиться.

"На сьогодні вода в озері трохи піднялась – через невеличкий приток по канаві з болота в одному місці та збільшення притоку напірних вод. Я думаю, що якщо будуть опади – рівень води в озері Світязь підніметься", - розповів науковець.

Нагадаємо, озеро Світязь у Шацькому районі 2019 року значно обміліло: станом на 15 жовтня вода відійшла від берега на 60 метрів. На сайті президента України навіть створили петицію, мета якої – привернути увагу глави держави до цієї проблеми.

"На сьогоднішній день ми обстежили всю берегову лінію озера Світязь і можемо сказати, що найбільше відійшла вода на території урочища Гряда, де знаходяться бази відпочинку, також на території пансіонату Шацькі озера – в межах 90 метрів - це максимальна відмітка. На інших територіях вода відійшла порядком 20-60 метрів", - розповів пан Юрчук.

Він зазначив, що обміління залежить від кількох факторів.

"Якщо проаналізувати абіотичні (природні) фактори, ті що не залежать від інших факторів, за їхній рахунок вода опустилась на 38 см. Ми також обстежили меліоративні системи (канали, дамби, водозабори та інше), що впадають в озеро і витікають з озера. На сьогоднішній день по одній меліоративній канаві, яка живить озеро Світязь – притік води складає близько семи кубометрів на день. Що стосується інших систем, поповнення води в Світязі немає", - прокоментув науковець.

Він також зазначив, що витоку води з озера зараз немає.

Так, на сьогоднішній день рівень води понизився на 38 см, і це пов’язано зі зміною кліматичних умов даної території.

"Якщо взяти період з червня місяця, коли в нас піднялися аномально температури, він склав на 2 градуси вища температура повітря, а в літні місяці на 4-6 градусів вище. Що спонукало велику випаровуваність водної екосистеми, і відповідно зниження рівня води. Крім того, в нас випало з червня по сьогоднішній день на 74.5 мм осадів менше, ніж мало бути за середньостатистичними даними. І через це акваторія озера значно понизилась", - пояснив пан Юрчук.

До ще однієї причини обміління можна віднести відсутність шлюзорегулятора, що контролює витік води.

"Виділили 150 тисяч грн з місцевого бюджету на реконструкцію шлюзорегулятора на озері Світязь. Він зараз не працює, тож неконтрольований скид води з озера і дає результати, що вода пішла", - зазначив експерт.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Луцьку до закинутого військового містечка проведуть каналізацію за 9,6 мільйона
Наступна новина Помер колишній представник Президента України на Волині Володимир Блаженчук
Останні новини
Схожі новини