Андрій Бондарук із села Княгининок Луцького району відроджує й популяризує традиційну українську іграшку. Він не лише вивчає її історію, а й майструє вироби самотужки у маленькій майстерні в гаражі.
Про це – у лонгріді Ukraїner.
Читати також: Волинянин виготовляє з дерева унікальні іграшки
Спочатку він виготовляв іграшки лише для друзів, але згодом почав робити їх і на продаж.
Разом із дружиною Іриною започаткували проєкт «Українська іграшка», в межах якого команда ділиться історією української іграшки, організовує майстер-класи, знайомить аудиторію з роботами дослідників-етнографів, а також представляє Україну за кордоном.
Також Андрій Бондарук очолює музей історії села Княгининок. Серед його експонатів – іграшки, яким понад сто років, і зразки середини ХХ століття. Найдавніша іграшка – брязкальце – датована 1894 роком.
Експонати Андрій знаходить у різний спосіб. Щось купує в Інтернеті, деякі речі приносять односельці, інші позичає
З-поміж експонатів представлені й вироби Андрія. Для їх виготовлення він чоловік використовує нове обладнання, проте техніка виготовлення залишається незмінною.
Андрій працює у звичайному гаражі. У планах – повноцінна майстерня з «усіма прибамбасами».
Усі інструменти у майстерні здебільшого сучасні, хоча є й старовинні.
Один із головних процесів у виготовленні іграшки – це точіння. Шаблони Андрій використовує тільки для серійного виготовлення сувенірів, а от іграшки виточує на око. Так, каже, вони виходять цікавішими й оригінальнішими.
«Іграшки, які точать десь у Китаї і привозять [в Україну], всі однакові, виготовлені на копірові, тобто не мають оцієї своєї індивідуальності. А коли брати дещо різні заготовки – ніби одинакова іграшка, але одна трішки довша, там ручки більші-менші, і від того іграшка стає цікавішою», – розповів майстер.
«Зараз дерев’яна іграшка є модною. Ця мода йде з Європи, з Америки. Такі класичні іграшки – ті самі коники, тракторці, машинки – вони до сих пір по всьому світі. Може, не в такій кількості, як в давнину, но все одно дерев’яна іграшка лишається незмінною для багатьох», – додав Андрій Бондарук.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.