Встановили реальні причини обміління Світязю. Що будуть робити

Встановили реальні причини обміління Світязю. Що будуть робити
Фото «Апостроф»

Робоча група при Волинській ОДА встановила реальні причини обміління Шацького поозер’я.

В області продовжують працювати над проблемою обміління Шацьких озер. Аби з’ясувати достеменно причини зменшення водності озер, представники робочої групи, створеної розпорядженням голови ОДА, залучили науковців Інституту водних проблем і меліорації НААН України, – повідомляє відділ інформаційної політики ОДА. 

З регіональної програми «Екологія 2016-2020» Інституту профінансували проведення досліджень щодо встановлення причин обміління і на основі цього – розробки програми збереження Шацького поозер’я. Як зазначили представники інституту, щоб отримати об’єктивну інформацію, провели комплексні моніторингові дослідження, проаналізували антропогенний вплив та наявність меліоративних систем.

Стало відомо, що найбільш вагомим чинником негативного впливу є зміни клімату.

Цей висновок підтверджується зміною величини гідротермічного коефіцієнта (ГТК), який за своїм визначенням характеризує збалансованість водонадходження та випаровування, величина якого для території Шацького поозер’я зменшилася з 1,4 (1991 рік) до 1,01 у 2018 р. і до 0,95 в 2019 році.

Окрім того, посилює негативний вплив змін клімату на обміління групи Шацьких озер також неефективне функціонування наявного фонду меліоративних систем. Неефективність функціонування меліоративних систем обумовлена декількома причинами, головними з яких є конструктивна недосконалість (неможливість реалізації функції подвійного регулювання) та незадовільний технічний стан через зношеність і низький рівень експлуатації.

Не менш важливим, а в майбутньому, не виключено, і найбільш вагомим чинником негативного впливу не тільки обміління групи Шацьких озер, а і зневоднення всієї території як Шацького поозер’я, так і всього Західного Полісся, є розробка білоруською стороною родовища «Хотиславське». Уже сьогодні водовідлив із кар’єра за своєю величиною є співставним із величиною відбору з напірного водоносного горизонту. Подальше поглиблення кар’єру неминуче обумовить значне (в декілька разів) зростання водовідливу, що спричинить інтенсивне зниження рівнів ґрунтових і підземних вод, і як наслідок, прискорення процесу обміління озер Шацької групи.

Тож на основі отриманої інформації розроблено та обґрунтовано комплекс заходів щодо сталого водозабезпечення території Шацького поозер’я, що своєю чергою потребуватиме розроблення, прийняття і виконання Програми збереження Шацького поозер’я на період до 2030 року з конкретним фінансуванням та відповідальними.

Відтак, обласна державна адміністрація звернеться до Міністерства енергетики та захисту довкілля України і Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України з пропозиціями розроблення відповідної державної програми, адже це потребує значних коштів.

Разом із цим коштом обласного бюджету наступного року планується провести роботи щодо відновлення належної роботи меліоративної системи.

Читайте також: 

 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Скасування дипломів: українців чекають значні зміни у вищій освіті
Наступна новина Як відпочити на свята та пригостити смаколиками рідних
Останні новини
Схожі новини