«Авто можуть забрати, а в квартиру заселити військових», - луцький адвокат про воєнний стан

«Авто можуть забрати, а в квартиру заселити військових», - луцький адвокат про воєнний стан
Джерело фото: lb.ua

Сьогодні, 26 листопада, Верховна Рада України розглядатиме питання про введення в Україні воєнного стану. Засідання відбудеться о 16:00 годині. Адвокат з Луцька Олег Огородник пояснив, що таке воєнний стан, та що з його введенням зміниться для українців.

Пост адвокат опублікував на своїй сторінці у Фейсбук.

«Обмежень може бути кілька - комендантська година, обмеження пересування, контроль засобів масової інформації. Вас можуть просити побудувати для війни захисні споруди, авто можуть забрати для потреб фронту, а в квартиру заселити військових або евакуйованих», – пояснив адвокат.

Які можуть бути обмеження?

Військове командування отримує право порушувати питання про заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо «вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності та територіальній цілісності, життю громадян».

Водночас не можна говорити, що під час воєнного стану права людини стають чистою умовністю: закон передбачає цілий список прав, обмежувати які навіть у таких скрутних обставинах забороняється.

Йдеться, зокрема, про заборону тортур і принизливого поводження або покарання. Громадяни зберігають право на справедливий суд і правову допомогу. Їх не можна змушувати свідчити проти себе та своїх рідних і близьких.

Крім того, на час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, видавництв, телерадіоорганізацій та навіть театрів.

Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення.

Варто зазначити, під час засідання РНБО наголосили, що всі банківські установи працюватимуть без перебоїв. 

Комендантська година

Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година – тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів.

Вводиться особливий режим в’їзду та виїзду з території, на котрій запроваджено воєнний стан, може бути обмежено рух транспортних засобів та свобода пересування як громадян України, так і іноземців.

Призовникам та військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.

Військове командування отримує право перевіряти у людей документи, а також оглядати їхні речі та автомобілі. Людей, а також підприємства та матеріальні цінності можуть евакуйовувати.

Як працюватиме Рада?

Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях вводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі.

Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна. Не можуть бути припинені повноваження омбудсмена, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів та прокуратур.

Протягом воєнного стану не можна змінювати Конституцію України і Криму, проводити вибори президента та парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Так само забороняється проводити всеукраїнський і місцевий референдуми.

Суспільні роботи

На території, на якій введено воєнний стан, військове командування разом з іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт.

Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.

При цьому тривалість виконання таких робіт та їхня оплата встановлюються відповідно до українського трудового законодавства.

Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств та організацій усіх форм, а також окремих громадян.

Процедура скасування воєнного стану

Воєнний стан скасовується указом президента у разі «усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності».

З такою пропозицією до президента може звернутися або Радбез, або парламент. Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через засоби масової інформації.

ЧИТАТИ ТАКОЖПорошенко просить Верховну Раду розглянути введення воєнного стану


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Показати коментарі (1)
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина «80-кілограмова баришня осуджує 100-кілограмову за її жирок», - волинянка про моделей «плюс сайз»
Наступна новина Під Луцьком фура злетіла в кювет. ВІДЕО АВАРІЇ
Останні новини
Схожі новини