Волинський нардеп Ігор Гузь разом із керівниками нововолинських шахтарських профспілок вимагають в уряду внести ясність щодо розв’язання проблем у вугільній галузі. А ситуація навколо цього є аж надто критичною. Бачення вирішення шахтарської проблеми озвучили під час спільного брифінгу в стінах Верховної Ради, 5 жовтня.
Як відомо, нововолинські шахтарі вже четвертий день не спускаються у копальню через непогашений борг із зарплати за два місяці. Крім цього, за словами депутата, на добудову шахти №10 «Нововолинська, єдиної, яка будується в Україні, передбачили у проекті дербюджету-2018 лише 10 мільйонів гривень, що означає фактичне замороження цього процесу.
«Володимире Борисовичу (Прем’єр-міністр України – ред.), дістало вже "клянчити" гроші для шахтарів. І так вже три роки. Це люди, які знають, що вони роблять. А ви поводитеся з ними не як з людьми, а як баранами. І не розповідайте, що у нас не готові до діалогу. Так їдьте до нас, направляйте міністра і ведіть діалог. Бо інакше, коли 500 шахтарів прийдуть у Київ, тоді ви змушені будете шукати можливість, зупиняти їх. Не грайтеся! Кличте цих людей, шахтарів, мерію на діалог і пропонуйте варіанти, бо далі цього ніхто терпіти не буде», - заявив нардеп, апелюючи до голови уряду.
«Шахтарі страйкують, вимагаючи виплати заробітної плати, переоснащення лав, виділення коштів на матеріально-технічне обладнання, зношеність якого становить більше 80 %. Також ми вимагаємо відновлення видаткової статті на часткове покриття собівартості товарної вугільної продукції і реорганізації ДП «Волиньвугілля». Це - головні вимоги шахтарів. Якщо їх не виконають, а ми говорили з представниками профспілок шахтарів Червонограда, то гірники й надалі продовжать акції протесту спільно», - озвучив вимоги шахтарів до уряду голова нововолинської організації незалежної профспілки гірників України Анатолій Мухомеджанов.
Гірничий майстер Сергій Макаров повернувся із зони АТО у 2015-му, де захищав Дебальцево. А тепер, каже він, доводиться 2,5 роки у тилу «воювати» за збереження вугільної галузі: «Повний ігнор, ніхто нас, гірників, не чує. Наприклад, шахта №9 має 7 млн тонн запасів вугілля. І при собівартості 1740 гривень за тонну ми можемо вийти на бездотаційний рівень, показати позитивну динаміку видобутку. При теперішній ціні 2100 за тонну, ми б мали заробітну плату і не просили б кошти на прожиття у міністерстві. Але в цьому питанні мене найбільше турбує відсутність позиції місцевої влади і губернатора».
Електрослюсар шахти №10 Роман Юзефович зауважив, що кошти, які були виділені цьогоріч для розвитку вугільної галузі Волині, вони просто не спроможні освоїти через бюрократію. «Цього року, завдяки зусиллям Ігоря Гузя, було виділено 150 мільйонів на "десятку". Це - дуже велика сума. Проте вже зараз жовтень і шахта від початку року отримала лише 20 млн грн. Осталося до кінця року три місяці. Автоматично 80 мільйонів з цієї суми повернуть назад у держбюджет, бо ми просто не спроможні їх будемо освоїти за такий короткий термін. Це - геноцид проти вугільної промисловості. Та й розмір зарплат у шахтарів – 5 тисяч гривень. Це – сором для держави, бо ці люди ризикують життям, спускаючись у копальні. Держава має першочергово вирішити проблеми шахтарів і нарешті завершити будівництво «десятки», - сказав він.
Бригадир шахти «Бужанської» Олександр Агеєнко нагадав, що від невиплати зарплат за липень і серпень 2017 року страждає півтори тисячі осіб. А це не лише гірники, але і їхні сім’ї: «Найперше, що хочемо, - це погашення заробітної плати. Просимо в держави підтримати нас матеріально і виділити кошти на нове обладнання для шахти «Бужанської». На даний момент ми не маємо на чому працювати, вже не кажучи, щоб вийти з рівня збитковості».
Депутат Нововолинської міської ради, помічник нардепа, Валерій Мних від депутатського корпусу висловив стурбованість щодо ситуації, яка виникла у шахтарському місті.
Усі учасники брифінгу вимагають від уряду вже цього тижня погасити заборгованість зарплати та збільшити суму коштів у держбюджеті-2018 на добудову шахти №10 «Нововолинська». "Або Уряд підтримує вимоги шахтарів або вони готують мирний піший похід до Києва", - резюмував Ігор Гузь.
Прес-служба народного депутата України
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.