Лісівники обговорили врегулювання ринку деревини

Лісівники обговорили врегулювання ринку деревини

28 грудня відбулася спільна розширена нарада у Волинському ОУЛМГ на якій обговорили вирішення проблемних питань на ринку деревини, стан та обсяги власної переробки у держлісгоспах області, надання роз’яснень про суми сплачених податків та зборів державними лісогосподарськими підприємствами у 2021 році, плани щодо організації роботи на 2022-й.

Про це інформує пресслужба ВОУЛМГ.

Участь у заході взяли начальник управління екології та природних ресурсів Волинської  облдержадміністрації Валентин Кухарик, директори держлісгоспів області, заступники начальника та керівники профільних відділів Волинського ОУЛМГ, представники регіональних деревообробних підприємств.

«Довкола організації  ринку деревини в нашій області дуже багато розмов. Переважно саме розмов, не проблем. Тому що проблемні моменти ми разом намагаємося вирішувати оперативно. Часто про це спілкуємося, тому всі розуміємо кожен нюанс. Чому ми зібралися сьогодні? Завершується рік. Час підбити підсумки, проаналізувати ситуацію, щоб зорієнтуватися на особливостях планування  роботи у 2022 році. Ми всі очікуємо прийняття закону «Про ринок деревини», який дасть відповідь на багато запитань. Але поки змушені організовувати свою роботу в умовах, які маємо. І планувати діяльність так, щоб це було прийнятно для обох сторін – держлісгоспів та бізнесу», – зазначив на початку зустрічі Олександр Кватирко.

Про об’єми заготівлі та напрямки розподілу деревних ресурсів в області розповів заступник начальника Олександр Рибчинський. Він поінформував, що за 11 місяців 2021 року держлісгоспи області заготовили загалом 862,8 тис. куб. м деревини. Зважаючи на те, що особливу увагу традиційно приділяли ефективному використанню лісосировинних ресурсів, відбір ділових лісоматеріалів від рубок головного користування становив 77% і досяг 385,4 тис. куб. м.

Олександр Рибчинський наголосив, що ресурс реалізовано через аукціони – 619,3 тис. м3 лісопродукції (за 11 місяців). Крім того, що був направлений на власну переробку та потреби закладів соціальної сфери і населення.

«Сьогодні в державних лісопильних цехах області працює 560 робітників. Так, за 2021 рік державними деревообробними підрозділами перероблено 246,3 тис. куб. м деревини, випущено пилопродукції 98,6 тис. куб. м. Необхідно відмітити, що на лісопилення направлялися ділові лісоматеріали нижчої якості, зокрема категорій С і D. Якщо розглядати об’єми лісозаготівель та переробки на ринку деревини державних лісогосподарських підприємств у динаміці, то за останні роки спостерігається така картина: 2019 рік – 1235,0 тис. м3; 2020 рік – 1120,3 тис. м3; 2021 рік (очікуване) – 929,9 тис. м3. Тобто в поточному році буде заготовлено на 305,1 тис. м3 лісопродукції менше, ніж за 2019-й. Відповідно – зменшуються і обсяги переробки», – зазначив він.

Аналізуючи доповідь заступника, Олександр Кватирко зазначив: запас ресурсу в області лімітований. Тому зараз говорити необхідно не про те, кому вистачає чи ні ресурсу, а подбати про грамотний його розподіл. Адже виробничі потужності, кількість підприємств, які займаються переробкою деревини, на Волині зростає.

Ще один проблемний момент – на сьогодні не передбачено вимог для одержання Сертифікату про походження деревини при експорті готових виробів. І це також породжує зловживання з боку тих, хто хоче обійти закон, наголосив головний лісівник області.

Зменшення ціни на сировину – ще одне проблемне питання, яке піднімають деревообробники, –  теж комплексне. І вирішити його можна лише за умови зменшення податкового навантаження на лісове господарство та державної підтримки галузі. В тому числі – законодавчої.

Про об’єми надходжень та податків держлісгоспів поінформувала заступниця начальника Лідія Турянська.

«Констатуємо той факт, що у лісогосподарських підприємствах зберігається динаміка до зростання суми податків, вони сплачуються вчасно і в повному обсязі. За 11 місяців  2021 року дохід від реалізації продукції склав 1 млрд 428 млн 775 тис. грн. За результатами 11 місяців 2021 року загалом до бюджету держлісгоспами сплачено 492 млн 932 тис. грн, що на 160 млн 114 тис. грн більше, як у 2020 році», – повідомила Лідія Турянська.

«Зазначу, що державні лісогосподарські підприємства є чи не найбільшими роботодавцями у переважній кількості громад Волині. Працівники  мають  гідну заробітну плату. Чисельність працюючих у лісгоспах Волині становить сьогодні  2078 осіб. Фонд оплати праці за результатами 11 місяців 2021року становив  408 млн 796 тис. грн. Середня зарплата за 11 місяців 2021 року  становить   17 тис. 884  грн. Порівняно з   аналогічним  періодом  минулого року, середня заробітна плата  у працівників зросла на 7209 грн. Загалом, беручи до уваги планові показники роботи відомчих підприємств Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, прогнозуємо, що надходження  до бюджету за 2021 рік становитимуть близько 574 млн грн», – додала заступниця.

«Сьогодні всі учасники ринку чекають прийняття Верховною Радою Закону «Про ринок деревини», який би врегулював взаємини, пов’язані із купівлею-продажем лісопродукції та чітко дав відповіді на безліч запитань, що виникають при цьому. Ми сьогодні хотіли б почути ваше бачення», – звернувся до учасників наради Олександр Кватирко і запросив до слова представників деревообробного бізнесу.

Представник групи компаній ВКПП «Агропромтехцентр», ТзОВ «Редрок», ТзОВ «Притані» Віталій Пожаров проаналізував роботу підприємства.

Він розповів, що група підприємств, яку представляє, в основному виготовляє продукцію на експорт. Розвивається, тому постійно потребує оновлення технічної бази. Зараз тут працює 240 людей, сплачено понад 15 млн грн податків і зборів. Щоб підприємство активно працювало, треба бути впевненим у забезпеченні сировиною для переробки. Також наголошував на необхідності врегулювання ринку деревини та прозорих правил для всіх його учасників.  Відзначив, що в їхню діяльність часто втручаються правоохоронні органи, податкова служба. При оформленні сертифікатів  управління вимагає фіксувати рекомендовані норми списання сировини на виробництво пилопродукції.

Щодо норм виходу деревини головний лісівник Волині зазначив: у цьому питанні не може бути претензій до лісівників, адже  ситуація потребує врегулювання на законодавчому рівні.

«Щодо окремих питань врегулювання ринку деревини. Підтримую варіант про штрафування і тимчасовий недопуск до роботи недобросовісних деревопереробників, які штучно наганяють ціну, а потім не викуповують придбане на аукціоні. В останні квартали ми відзначаємо позитивну тенденцію щодо виконання аукціонних зобов’язань з боку держлісгоспів області. Інший момент – планування лісозаготівель та закупівель. Пропоную всю інформацію про наявну кількість ресурсу та сортиментну структуру висвітлювати на сайті. Щоб ми чітко розуміли, яку кількість зможемо придбати, скажімо, за квартал», – заступник генерального директора ТОВ «Кроноспан» Сергій Сметюх.

У свою чергу Олекандр Кватирко вніс пропозицію, щоб суб’єкти підприємницької діяльності інвестували як у лісозаготівельну  техніку, так і на придбання вантажних автомобілів для вивезення лісосировини.

«Сьогодні ми сподіваємося на вирішення основних проблемних питань. Перш за все, достатньої кількості сировини. Друге – питання екології. Адже зараз іде інформаційна кампанія щодо зниження об’ємів заготівлі. До цього закликаю теж підійти зважено. Питання обсягів деревини ставатиме гостріше з кожним роком. Нам необхідно забезпечити баланс та чіткий розподіл. І тут не завжди позитивно спрацьовує принцип організації вільного ринку деревини. Адже на аукціонах часто програють волинські деревообробники – представники малого та середнього бізнесу. І це вже питання не до лісівників – вирішувати його повинні  саме деревообробники», – представник ТОВ «ОДЕК Україна» Вадим Шемонаєв.

«Наше підприємство порівняно з невеликими об’ємами. Але для постійної роботи ми повинні знати, що ресурсу буде достатньо. Підтримую пропозицію про вирішення питання на місцевому рівні. Створити ініціативну групу, яка б напрацювала необхідні зміни до законодавства. Тому що в умовах вільного ринку деревини ми не завжди можемо рівнозначно конкурувати», – представник ТзОВ «Волинська універсальна компанія» Руслан Якимчук доповнив позицію свого колеги.

Особливості роботи держлісгоспів проаналізували на прикладі діяльності ДП «Любомльське ЛГ». Доповів директор Володимир Туревич. Він прозвітував про роботу підприємства, його основні напрямки діяльності.

На завершення зазначив: «Щодо дискусій про те, що підприємство для власної переробки списує сировину за її собівартістю, то це визначена законодавством норма. Крім того, жоден контролюючий орган не дозволить завищувати вартість сировини для виробництва, оскільки це необґрунтоване збільшення витрат.

Одночасно наголошую:  лісогосподарське підприємство, крім 18% податку на прибуток, ще сплачує 50% від частини чистого прибутку. Разом з тим, дохід підприємства від реалізації продукції – практично єдине джерело для забезпечення комплексу всіх лісівничих заходів, а це і вирощування посадматеріалу в розсадниках для висадки, і сама посадка лісу, догляд за лісовими культурами, догляд за лісом, охорона від пожеж, порушників браконьєрства, забезпечення порядку в лісі та туристичної й естетичної його привабливості у вигляді сучасної рекреації натурного оформлення. Бізнесу ні до чого вести порівняння з лісогосподарськими підприємствами. Бізнес ліс не висаджує, пожежних автомобілів, лісових плугів, культиваторів не купує і не застосовує, не бореться з порушниками, не гасить лісових пожеж і не займається профілактикою з їх недопущення.

Власна переробка, крім рентабельності, яка складає  19%, надійна підтримка на випадок неактивного попиту на ринку деревини, що не так давно було. Тільки за рахунок власної переробки на підприємстві була можливість не зупинитись, не говорячи вже про розвиток».

Голова Асоціації розвитку малого та середнього бізнесу України  Іван Литвинюк відзначив необхідність проведення таких нарад, адже це в результаті призводить до вирішення локальних проблем.

«Підтримую озвучену сьогодні позицію 50% сировини першочергово реалізовувати саме для представників малого та середнього бізнесу. Як це реалізувати на практиці – маємо вирішити спільно. Пропоную створити робочу групу, яка б напрацювала необхідні рішення», – зазначив Іван Ксенофонтович.

Окремо йшлося про можливість придбання специфічних лотів – при реалізації деревини дуба з попереднім оглядом враховувати вимоги споживачів щодо розмірів.

Олександр Кватирко запропонував формувати комерційні пропозиції, щоб на їх основі держлісгоспи області могли одразу формувати конкретні пропозиції.

«Коли збираються представники бізнесу та державних підприємств за одними столом і встановлюють прийнятні для всіх правила гри – це дуже похвально. Зі свого боку гарантуємо, що на ріні влади розглянемо всі ваші звернення і сприятимемо у вирішенні проблемних питань. Нагадую також на необхідності дотримання законодавчих норм, щоб ні в кого не виникали проблеми в результаті перевірок», – зазначив у підсумку Валентин Кухарик.

Всі запропоновані рішення були внесені у протокол. Олександр Кватирко наголосив: з боку держлісгоспів області робитиметься все можливе, щоб  у виробничих взаєминах із регіональними деревообробниками були розуміння та взаємовигідна співпраця.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина За минулу добу виявили 5 930 хворих на ковід українців. Одужало – 10 369
Наступна новина Приготуй на Новий рік, як Олена Чирук. 5 корисних і красивих страв від луцької тренерки
Останні новини
Схожі новини