«Громади мусять перестати чекати, що за них хтось зробить», – депутат Волиньради Володимир Дейна

«Громади мусять перестати чекати, що за них хтось зробить», – депутат Волиньради Володимир Дейна
Депутат Волинської обласної ради Володимир Дейна

«Починати потрібно із себе». Ці слова прочитуються у відповідях Володимира Дейни на всі питання щодо місцевих проблем. На його думку, відповідальні за безліч проблем, які є в області – не тільки представники влади, а й решта волинян. Чи то стосується видобутку бурштину, чи накопичення сміття, чи обміління Світязю, чи реконструкції пам'яток архітектури в Олиці...

Про це і не тільки «Перший» розмовляв із депутатом Волинської обласної ради, заступником голови фракції «Солідарності», членом постійної комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів Володимиром Дейною.– На Світязі з 2016 року не було моніторингу поверхневих вод. Чому так сталось?

– Це прерогатива ОДА. В адміністрації вирішили, що цього робити не треба. Чому? Я не знаю. Але суть не в цьому. Всі повинні зрозуміти, що ніхто точно не знає причин обміління озера.

Добре, що створили робочу групу, яка займатиметься цією проблемою, добре що залучать фахівців з Інституту водних проблем та меліорації Національної академії наук України.

Погано, що на загальнодержавному рівні нас ніхто не слухає. Волинські нардепи за це кричать, а ніхто не чує.

– Якщо Світязь міліє через зміну клімату, то значить обміліти можуть і інші озера. Є дані про це?

– Ніхто не має цих даних, тому що ніхто цим не займався. Скарг місцевого населення ніхто не чує, коли мова йде про малі озера. А Світязь – найбільше озеро в країні, воно у всіх на очах, тому всі звернули увагу.

Проблема дуже серйозна. Потрібен моніторинг не тільки Шацьких озер, а всіх водойм Волині і, може, навіть всієї України.

Дивитись фото обмілілого Світязю

– З обласного бюджету виділили 150 тисяч гривень на дослідження обміління Світязю. Як думаєте, скільки реально потрібно грошей?

– Щоб дати відповідь на це питання, треба прийняти цільову програму. Ми анонсували комісією, що на сесію буде виноситись регіональна програма збереження та розвитку Шацького поозер’я на 2020-2023 роки.

А вже при створенні програми буде прописано, на які напрямки які суми потрібні.

Це може бути мільйон гривень, а може бути 100 мільйонів, але все має бути обґрунтовано.

Сам бюджетний кодекс передбачає фінансування того чи іншого напрямку при наявності програми. Тому в ній має бути передбачене все – від моменту залучення фахівців до конкретних кроків.

Наразі виділили 150 тисяч гривень – це капля в морі.

Я думаю, що питання набагато глибше і серйозніше. Воно буде вирішуватись не один рік.

– Один із депутатів озвучив таку думку, що потрібно залучати до вирішення проблеми міжнародні інституції. Потрібно чи ні?

– Нікому ми не треба, крім нас самих. Ніхто за нас не буде переживати до тих пір, поки ми не покажемо, що ми цим питанням займаємось.

У нас достатньо своїх науковців і свого розуму, щоб у своїй домівці навести лад.

Починати треба з себе. Про що говорити, якщо Світязь обмілів, люди загнали трактор і почали рити пісок! Потім продадуть цей пісок, за ті гроші підуть з друзями в кафе і будуть говорити, яка влада погана.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «30 камазів»: куди вивозили пісок із обмілілого Світязю

– Чи правильно віддавати мисливські угіддя в приватні руки?

– Так. Це настільки дороговартісне задоволення, що лісовій галузі, позбавленій держфінансування, складно утримувати ці угіддя.

Мисливство – це прерогатива заможних людей.

Кормова база, догляд за угіддями, боротьба з браконьєрством, контроль популяції звіра – на все потрібні гроші. Якщо люди хочуть це робити, підготували весь пакет документів, а Волинське обласне лісо-мисливське господарство та Управління екології та природних ресурсів не проти, то чому ні? Люди хочуть вкладати гроші – нехай вкладають.

Якщо у когось будуть факти, що ці люди допускають неправомірні речі в угіддях, нехай повідомляють про це. Депутати винесуть проблему на комісію і на сесії ухвалять рішення позбавити користувача угідь.

– Місяць тому нардеп Степан Івахів звернувся із депутатським запитом до Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо ковельського ветсанзаводу. У зверненні він просив виділити кошти на належне утримання місць захоронення відходів, бо резервуари протікають. Як облрада долучається до вирішення проблеми?

– Питання не піднімалось останнім часом взагалі, і для мене це навіть дивно. Бо як ті рештки тільки знайшли, то кричали всі. Як поховали їх – всі замовкли. Але ж проблема нікуди не поділась.

У нас все тихо, поки нічого не станеться. Тоді з’являється купа активістів, які ні за що не відповідають, тільки репетують. Тоді активується місцева влада.

І так з усім – з незаконним видобутком піску, бурштином, сміттєзвалищами, смородом, короїдом…

Лісівники старались привернути увагу до проблеми масового ураженням короїдом. Проводили семінари, наради, зустрічі, просили залучити фахівців… Всі погоджувались, що проблема є, але більше ніхто нічого не робив. Це ж не означає, що проблема зникла. Але лісівники завжди погані.

В країні настворювали контролюючих органів, а хто допомагає людям працювати?

– Що буде з переповненими сміттєвими полігонами, зокрема з Брищенським? Облрада щось робить у цьому напрямку?

– Це питання включене у план роботи і буде знову підніматись. Всі без винятку розуміють, що цю проблему теж треба вивчати і залучати до її вирішення місцеві громади.

Весь цивілізований світ інвестує у роздільний збір сміття та переробку відходів, люди відмовляються від пластику… А ми живемо як у 19 столітті.

Коли ми вдома почнемо окремо викидати папір, окремо – пластик та скло, тоді можна говорити про впорядкування. У нас все зводиться нанівець: стоїть контейнер для пластику, а люди кидають туди незрозуміло що.

Значить, їм так комфортно жити. Люди думають, що сміття кудись дівається. Нікуди воно не дівається. Умовно кажучи, скидається все в яму і загладжується. Таких Брищ на Волині – тисячі.

– Яке мабутнє Олики – буде там обіцяне відродження історико-архітектурної спадщини?

– Справа буде рухатись, якщо буде задіяна вся вертикаль – уряд, область, громада.

Все починається з громади. Якщо Олицька громада не створена і люди не розуміють, які переваги матимуть від ОТГ, то треба з цими людьми проводити роз’яснювальну роботу.

Також нема розуміння зі сторони держави, що треба виділити кошти, щоб зберегти замок Радзівіллів.

Там ще є костел. Так-от, це пам’ятка архітектури, яка отримує найбільше фінансування на реконструкцію від уряду Польщі.

І реконструкцію, і дорогу до Олики можна зробити, але це має бути комплексна робота. Щоб не створювати соціального напруження, потрібно також переселити пацієнтів із олицької психлікарні і персонал, який за ними доглядає.

Там є багато моментів, які треба робити обдумано.

– Але ж на сесії прийняли рішення про приєднання олицької психлікарні до психлікарні у Липинах...

– Ми можемо прийняти рішення, що ми полетимо на Марс, але це не означає, що ми туди полетимо. Для всього має бути підтвердження, фінансова програма. 

У цьому проекті йшлося про те, що два медичні заклади стануть одною структурою, але це ще не означає, що фізично хтось кудись переїжджатиме.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Передумали будувати другу психлікарню в Олиці

– Тобто сказати конкретніше, коли там почнуться якісь роботи, ви не можете?

– У нас міняється влада. Ми 5 місяців працюємо без нового очільника ОДА.

Прийде новий, півроку буде входити в курс справи, а потім його звільнять, бо він щось там зробить не так.

Але у цьому процесі має закінчитись децентралізація. Місцева громада має зрозуміти, що це їй треба і знизу піднімати це питання. Люди думають, що прийде хтось і їм все зробить. Не буде так.

– Щодо зміни влади – після виборів змінились настрої у фракції?

– Ні, як і раніше, маємо конструктив та розуміння. Робота злагоджена та монолітна. Ми рухаємось далі і стоїмо на охороні інтересів громади.

Мені хочеться, аби перестали вішати ярлики на депутатів і ділити їх на фракції і партії, а була єдність між усіма і всі працювали як одна фракція на користь людей. 

А в нас поки отак: ти білий, ти чорний, ти червоний…

– Що вдалося зробити для округу за останній рік?

– Я не популяризую свою діяльність. Люди на місцях самі бачать мою роботу. Через рік будуть вибори. Якщо я раптом надумаю балотуватись знову, люди самі вирішать, чи варто обирати мене ще раз чи ні.

Я маю кошти з депутатського фонду для вирішення місцевих проблем і маю власні фінансові можливості, завдяки яким я допомагаю різним проектам.

Підтримую всі голосування, які стосуються виділення коштів на різні потреби.

Оскільки Ківерцівський район має шість депутатів, які представляють його інтереси в облраді, у нас є багато колективних депутатських звернень.

– Які плани маєте на найближчий час?

– Гідно відбути депутатську каденцію, виконувати свої обов’язки як депутата. Повністю відстоювати інтереси людей, які мене обрали.


Спілкувалась Наталя ХВЕСИК

Фото: Ірина КАБАНОВА


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не можна помахом руки закривати сільські лікарні», - депутат Волиньради Олег Бегаль


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина На весілля запросили собак. На Волині пара оригінально відзначила одруження
Наступна новина Реставрували через 10 років. У храмі в Рожищі звучатиме орган
Останні новини
Схожі новини