З Харкова - на Волинь. Чоловік через 40 років повернувся у рідне село, рятуючись від війни

З Харкова - на Волинь. Чоловік через 40 років повернувся у рідне село, рятуючись від війни
Фото газети «Полісся»

Уродженець села Верхи Петро Павлючик знову ступив на рідну землю через більш як сорок років. Замість просторої квартири з вигодами в центрі неспокійного нині Харкова його родина оселилася в самотній старенькій хаті, що сусідить з густим лісом на околиці.

Йшов уже восьмий день повномасштабного російського вторгнення. Жахлива війна змусила родину Петра та Світлани Павлючиків утікати із улюбленого міста, де вони прожили не один десяток літ, успішно налагодили побут, мали престижну роботу та власну справу, – пише газета «Полісся»

Перша ворожа ракета прилетіла у саме серце міста-героя - прямісінько на Майдан Свободи, за кілька кварталів від будинку Павлючиків. Постійні вибухи, ракетні обстріли житлових масивів, жертви серед цивільного населення змушували до непростого рішення - негайної евакуації.

З села - в мегаполіс. А тепер - назад

На зорі юності Петро Павлючик вступив до Харківського політеху, де також навчалась його майбутня дружина Світлана. Згодом, одружившись, у молодого подружжя народилася донька Анна.

Відтоді Петро Михайлович був рідким гостем у селі, звідки походив. Після смерті його батька мама ще залишалася у Верхах зо двадцять літ, але доживати віку забажала ближче до синів, бо обоє на той час мешкали на Харківщині.

Тож жінка продала свою хату в селі. Із вотчиною, хіба окрім кількох родичів, розповідає пан Петро, нічого більше не пов’язувало. Втім, не так сталося, як гадалося.

Фото газети «Полісся»

«Як мовиться, рідна домівка – єдиний поріг, до якого навіть через багатоліття повертаються діти і онуки. Для нас з дружиною вибір подальшого перебування в часи війни став очевидним: на батьківщині моїх батьків у Верхах.

Я був упевнений, що родичі та колишні односельці не дадуть пропасти. Залишилося тільки туди дістатися цілими та неушкодженими, тож сподівання покладали лише на Бога, - зізнаються переселенці.

Шлях з Харкова до Львова евакуаційним потягом, куди заледве вдалося втиснутися, був нелегким та тривав майже добу. Виснажені та розгублені через стрес, досі вони відмовлялися приймати їжу та з острахом прислухалися до підозрілих звуків.

На львівському вокзалі для харків’ян відкрилася нова картина наслідків жахіття війни: на залізничних перонах валялися покинуті людьми валізи з речами, що не вмістилися у переповнені утікачами вагони потягів.

Фото газети «Полісся»

Нарешті стало не так тривожно, коли родина знайшла безпечне місце для доньки й онука за кордоном, а Світлана та Петро дісталися свого кінцевого пункту призначення.

У знайомих односельців Петра Михайловича пустувала старенька хата, котру йому з дружиною надали в користування. Відтак, за роки в шлюбі пані Світлана, котра звикла до життя в місті, вперше у незнайомій до цього часу місцевості переступила поріг старенької сільської хати.

Згадуючи той день, каже, найперше врізався в око тканий килим, що висів на стіні кімнати, з якого на неї, неначе вітаючись, привітно споглядали олені…

Фото газети «Полісся»

Міфи, мов дим, розвіялись

«Людина не знає напевне, що може на неї чекати будь-якої миті у житті, з ким зведе доля, - аналізує свою ситуацію пані Світлана. - Не зроблю відкриття, коли скажу, що мешканці західної України завжди здавалися інакшими для жителів східних регіонів.

Та сьогодні все більше із нас усвідомлює, що «бандерівська модель» чи то вкорінений десятиліттями образ західного українця походить якраз від росіян, від яких Харків відділяє якихось вісімдесят кілометрів.

Тепер мої подруги з тривогою телефонують і цікавляться як же у мене справи і чи я, бува, не зійшла з розуму, коли вирішила приїхати на Волинь.

Однак, побувши тут майже два місяці, я досить швидко розвіяла давно нав’язаний нам міф про «бандерівців». І мушу сказати, що такої доброзичливості, щедрості душі годі й очікувати від близьких мені харків’ян. Тож тепер запрошую подруг приїхати в гості і вочевидь переконатися у гостинності чоловікових земляків», - підсумовує розповідь жінка.

Камінь-Каширська громада відкрито із щирістю приймає внутрішніх переселенців. У гуманітарному хабі можна отримати все необхідне.

Навперебій дбають про добробут та забезпечують домашніми харчами і верхівці. Як розповідає пані Світлана, вже встигли подружитися тут із багатьма, гарно потоваришувати з сусідами.

«Стараємося самі бути корисними, адже люди дуже тепло нас прийняли. Натомість ми з чоловіком пропонуємо свою хоч якусь допомогу, хай і не суттєву. Працюємо трохи на городах. Крім того, зв’язок із Харковом тримаємо щодня. Щоб мати можливість розмовляти по телефону, ходимо до лісу, де краще «ловить» мобільний, - ділиться відвертістю пані Світлана.

У мирний час жінка працювала в агенції нерухомості. І якщо раніше здавала до винайму квартири в Харкові за гроші, то тепер поселяє бажаючих задарма. Це передусім стосується постраждалих в мікрорайоні Північна Салтівка.

Тим часом чоловік, Петро Михайлович, досліджує свій родовід. І в цьому напрямку, переконує, йому вже вдалося багато чого досягти.

Павлючики потроху звикають до свого нового способу життя в селі. На противагу з великим містом воно більш спокійне та розмірене, тож не виключають можливості оселитися тут назовсім, коли прийде глибока старість.

Леся МІНІБАЄВА


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Священник не підтримав. Ще одна громада на Волині вийшла з Московського патріархату
Наступна новина На Херсонщині від тортур російських окупантів загинув ветеран АТО
Останні новини
Схожі новини