У 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) відбувся не тепловий, а невеликий ядерний вибух, – пише Радіо.Максимум.
Відзначимо, за найбільш поширеною версією, перший вибух на ЧАЕС був тепловим. Так, вода із системи охолодження випарувалася і зруйнувала труби, а потім потрапила на вкрай гарячу цирконієву оболонку тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ). В результаті утворився водень, який при взаємодії з киснем вибухнув.
У свою чергу фахівці стверджують, що насправді першим на ЧАЕС був невеликий ядерний вибух. На їхню думку, його потужність склала близько 75 тонн в тротиловому еквіваленті.
До такого висновку прийшли шведські вчені, пише Nuclear Technology.
Дослідники заявили, що через невдалий експеримент на станції потужність четвертого реактора зросла з 0,2 до 320 гігават, після чого прогримів вибух, який зруйнував оболонку активної зони.
За словами вчених, через три дні після аварії радянські радіофізики зафіксували ненормальну активність ізотопів ксенону-133 в рідкому ксеноні, який отримували на фабриці зі зрідження повітря в Череповці (приблизно в 1000 км від ЧАЕС). Повідомляється, що комп'ютерне моделювання на програмі Xebate показало, що це з високою ймовірністю свідчить про витік в результаті ядерного вибуху.
Вчені також додали, що їхню версію підтверджує ряд непрямих доказів, зокрема – знищення кришки реакторного блоку і розповіді очевидців про блакитне світіння в перші секунди після вибуху.
Як відомо, вибух на ЧАЕС стався 26 квітня 1986 року. Четвертий енергоблок станції був повністю зруйнований, і в навколишнє середовище потрапила величезна кількість радіоактивних речовин.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.