Як гарно фотографувати їжу?

Як гарно фотографувати їжу?

Останнім часом у фотографії стає дуже популярним такий напрямок, як фуд-фото. Це – мистецтво фотографувати їжу – чи готові страви, чи самі інгредієнти. Адже, погодьтеся, читаючи рецепт тої чи іншої страви в журналі, в кулінарній книзі чи у блозі, хочеться побачити, як ця страва виглядає. І чим апетитніша ця страва, тим більше бажання її приготувати.

Багато хто вміє та любить готувати і бажає похвалитися своїми кулінарними шедеврами оточуючим – чи то запостити в свій блог, чи викласти у соцмережі ВКонтакті, Фейсбук чи Інстаграм. Або ж надіслати на кулінарний сайт чи у журнал. І, звісно ж, така людина хоче, щоб її фото їжі виглядало гарно, апетитно. Але не всі знають, як це зробити.

Ця стаття спеціально для тих, хто захоплюється кулінарією, але ще не вміє гарно фотографувати свої смаколики. Ми познайомимо вас з основами фотографії та розкажемо, як робити гарні фото без спеціального облаштування.

Освітлення

Найкраще знімати з природнім світлом. А от про спалах (той, що у камері) краще забути – він робить предмети в кадрі пласкими, вбиває об’єм. Якщо ви початківець, вам вистачить природного світла з вікна – воно гарно підкреслить колір та фактуру їжі. Просто поставте тарілку на підвіконня і фотографуйте!

Але зверніть увагу: найкращий час для зйомок – з 8 до 11 ранку та після 16.00 – коли світло м’яке, розсіяне. Під прямими сонячними променями краще не знімати. Щоб світло було більш розсіяне, зашторте вікно тюлем чи прикрийте світлою тканиною, папером.

Технічні моменти

Якщо у вас дзеркальна камера, вам простіше. Адже в такої камери більше можливостей. Та якщо ви маєте звичайну мильничку з ручним режимом, не біда.  Прочитайте інструкцію до вашої камери і розберіться, який режим за що відповідає. Найкраще знімати в режимі М (тобто ручному), щоб самостійно контролювати витримку та діафрагму. Також вам стане у нагоді штатив, щоб фото виходили чіткі, не розмиті. Немає штативу? Не біда, просто зафіксуйте камеру – поставте її на щось.

Схема освітлення

Є кілька різних схем освітлення при зйомці з природнім освітленням. Розкажемо вам про дві найбільш поширені.

  • Бокове освітлення. Зліва від об’єкта зйомки вікно, з іншого боку світловідбивач. Це може бути білий аркуш паперу чи фольга для запікання.
  • Контрове освітлення. Вікно позаду об’єкта, збоку-спереду світловідбивач. Ця схема добре підходить для фотографування напоїв, а також салатів, різноманітної зелені.

Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Показати коментарі (1)
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина 7 смачних додатків до кави
Наступна новина Юнак одружився із 79-річною бабусею, щоб уникнути призову. ВІДЕО
Останні новини
Схожі новини