Навчитися правильно оцінювати себе і свої шанси – важливий навик. Але, на жаль, далеко не всі можуть похвалитися тим, що знають собі ціну. І тут не знаєш, що гірше – завищена або занижена самооцінка.
Усвідомлена здорова самооцінка починає формуватися в період так званої ранньої дорослості – в 20-25 років, – повідомляє Сьогодні.
До цього часу підліткові метання пережиті, і відбувається розуміння того, що чужі оцінки – це чужі оцінки, які можуть дати нам певну інформацію для роздумів, але – не більше того, передає Лиза.
Самооцінка – вам вгору або вниз?
Що гірше – занижена або завищена самооцінка? Як стверджують психологи, і та, і інша мають певні плюси! Занижена самооцінка змушує нас прагнути до більшого. Такі люди – дуже хороші критики. А люди з завищеною самооцінкою добре рухають в життя різні ідеї і проекти.
Найгірше жорстка нерухома самооцінка. Самооцінка – це постійний процес: завдяки йому ти можеш дізнатися себе, він дає можливість регулювати своє життя, змінюватися, розвиватися.
А ще важливо не забувати про те, що не існує самооцінки взагалі – людина оцінює себе за багатьма параметрами: можна бути відмінною матір'ю і поганою дочкою, хорошою господинею і ніякою сексуальною партнеркою.
Тому дуже корисно виокремити всі складові самооцінки і спробувати визначити свою "успішність" по кожному "предмету", не зациклюючись при цьому на якійсь одній складовій. Тому некоректно говорити "У мене низька самооцінка".
Як підвищити самооцінку?
Але що робити, якщо ти сама в собі сумніваєшся? І потай підозрюєш, що "не Богиня"? Якщо людина відчуває невдоволення собою, значить, вона вже на півдорозі до того, щоб щось змінювати у своєму житті. Найголовніше – локалізувати проблемні місця, точно визначити, де і що "болить". Може, настав час щось міняти в житті?
Крок №1. Припини порівнювати себе з іншими – навіщо? На світлі завжди будуть люди красивіші, розумніші або більш вдалі, ніж ти. Але не забувай порівнювати себе сьогоднішню з собою вчорашньою!
Крок №2. Заведи Журнал Особистих Досягнень: відзначай в ньому все, навіть незначні, на перший погляд, свої перемоги.
Крок №3. Не намагайся демонструвати власну значущість, якщо не впевнена в ній: оточуючі не забудуть дати тобі щиглик по носу, і ось тоді-то твоя самооцінка впаде нижче плінтуса.
Крок №4. Прости собі власну недосконалість. Зрештою, це не "свинячий грип" – від нього ще ніхто не вмирав.
Крок №5. Запишись в тренажерний зал. Так-так, не дивуйся – здорове, підтягнуте тіло дивним чином позитивно впливає на дух, що живе в цьому тілі!
Крок №6. Візьми участь у благодійній акції: допомога ближнім – кращий "вітамін росту" для самооцінки.
Крок №7. І, нарешті, заведи собаку – що б не трапилося з твоєю самооцінкою, хоча б для однієї істоти в світі ти будеш Найкращою!
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.