Як врятувати Світязь від обміління

Як врятувати Світязь від обміління
Обміліле озеро Світязь

В озері Світязь, яку за чисту воду і найбільшу серед озер країни глибину –  58,6 метра –  називають українським Байкалом, катастрофічно падає рівень води. Вирішити проблему можна, відремонтувавши  канал, який сполучає Світязь  з озерами Луки і Перемут. Ним зі Світязя щодоби витікає величезна кількість води. 

Начальник Волинського гідрометеоцентру Ростислав Бондарчук розповів, що основною причиною  став останній рік на Волині, який  видався засушливим і аномально теплим, –  повідомляє Голос України.

«Лише в березні і липні опадів випало більше норми, в жовтні – приблизно норма, всі решта місяців були скупими на дощі. Так, у листопаді їх випало втричі менше, ніж зазвичай. І все це відбувалося на тлі підвищення температури повітря приблизно на два градуси, а в окремі місяці і до 3,5 до багаторічних показників. Все це не могло не позначитися на водності Світязя, який не має приток, а живиться здебільшого за рахунок опадів і підводних джерел», – розповів Ростислав Бондарчук.

Начальник Волинського обласного управління водних ресурсів Ростислав Кравчук  розповів, що процесу обміління озера можна завадити, адже Світязь сполучений каналом з озерами Луки і Перемут. Ним зі Світязя щодоби витікає величезна кількість води.

Читати також: Зимовий Світязь на світлинах фотографа з Луцька. ФОТО

«У багатоводні роки це давало змогу уникнути підтоплення села Світязь. Саме з такою метою його і прорили на початку ХХ століття, коли власником озера був генерал Михайло Драгомиров. Але ж ситуація різко змінилася. Тож постало питання регуляції цього стоку. На каналі є шлюз-регулятор, але він уже кілька років не працює. Є проект на його відновлення. Ціна питання – усього 170 тисяч гривень.Тож хотілося б, щоб Шацький національний природний парк, на балансі якого перебуває споруда, вирішив це питання», – розповів спеціаліст.

Чоловік наголосив, що в такому варіанті є й проблемна частина – Світязь своїми водами підживлює озера Луки і Перемут. І якщо перекрити доступ, їхня доля стане сумною. 

«Вихід є. Вода з озер Луки і Перемут каналом надходить у річечку Копаївку, а та впадає в Західний Буг. Там теж стоїть шлюз-регулятор, який перебуває на балансі Ратнівського управління водного господарства.  Аби привести його в робочий стан, потрібно до 300 тисяч гривень. Вважаю, коли йдеться про збереження Світязя, мови про економію таких мізерних у масштабах держави коштів навіть бути не може. Слід далі моніторити також вплив на Шацькі озера розташованого за двадцять кілометрів від них на території Білорусі Хотиславського крейдяного кар’єра», – акцентував Кравчук.

Піщаною косою, що з’явилася з-під води на пляжі села Світязь, 28 листопада можна було зайти від берега метрів на 120. Ще більш вражаюча картина на пляжі урочища Гряда, де на відстані сто метрів від берега, там, де колись плавали навіть дорослі, утворилися цілі піщані острови.

Наслідки від обміління Світязя помітні вже сьогодні. Окрім того, що площа озера значно скоротиться, зникне багато місць нересту риби, довше прогріватиметься вода, зменшиться курортний період, Світязь стане не таким привабливим для відпочинку з дітьми. Як вважає письменник, автор екологічного роману «Світязь» Віктор Лазарук, від озера відокремиться його затока Бужня. За розповіддю колишнього сільського голови села Пульмо Федора Гловацького, вже зараз човном важко заплисти у Бужню, настільки вузькою стала протока.

За спогадами батька Федора Панасовича, який прожив 96 років, за його пам’яті Світязь відступив від села Пульмо в деяких місцях на 250 метрів. 

Нагадаємо, що вода на Світязі істотно відійшла від берега. Утворилися цілі острівці з піску на декілька десятків метрів. Люди  витягують із піску човни, хоча ще місяць тому вони ще були у воді. Дослідники пояснили, чому озеро Світязь обміліло.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Ковелі хочуть послабити заборону на продаж алкоголю вночі
Наступна новина Волинський капелан розказав, як потрапив під обстріли на Сході
Останні новини
Схожі новини