Знайти 2,2 мільйона. В Олиці влаштували «мозковий штурм», щоб відродити замок

Знайти 2,2 мільйона. В Олиці влаштували «мозковий штурм», щоб відродити замок
Під час поїздки до Олики

Олицький замок на Ківерцівщині чимось подібний на 10-ту шахту під Нововолинськом. Попри те, що шахту будують мало не 30 літ, а замок доїдає час і грибок. Про обидва об’єкти говорять часто. Їх відвідує кожен новий голова ОДА.  Їхні долі обговорюють на сесіях, нарадах, конференціях. Але далі цього діло не йде.

Усе впирається в гроші. А потім закінчується чиїмось звільненням чи переведенням на іншу посаду. І палати Радзивіллів знову поринають в спокій. Зрідка їх тривожать туристи, ну й журналісти. Вони хочуть, щоб нарешті все було якось інакше. Є шанси?

Схоже, є.


Нині пам’ятка у непривабливому стані

Чорна, неприваблива через мокру зиму і непричесані вулиці, Олика зустрічала поважну делегацію. Оглянути замок, костел, а головне саме тут, в селищі, сісти за стіл і таки домовитися, що робити далі, приїхали  голова облради Ірина Вахович, депутати Володимир Бондар, Михайло Імберовський, Ігор Лех, Олександр Омельчук, Юрій Ройко, Людмила Тимощук голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко разом із керівниками окремих підрозділів виконавчої влади Волині.

Можна сприймати це іронічно. Але то мало нагадувало типову нараду задля пафосу.

Тільки у частині приміщення палацу – лікарня,
інша частина – занепадає

Днями голова Волиньради Ірина Вахович разом із керівником фракції «Патріоти Волині» Володимиром Бондарем повернулися із поїздки до Польщі, куди їздили спеціально, щоби поспілкуватися про відродження замку з представниками родини Радзивіллів та інших польських родин, предки яких раніше мешкали в Україні. Є ідея одним із джерел фінансування проєкту відродження палацу в Олиці зробити благодійний фонд, який могли б наповнювати, для прикладу, члени родини Радзивіллів. Але лише – одним із джерел.

Тож, під час візиту до Олики багато говорили про потребу відбудувати комплекс за державні гроші, про те, з чого починати, і про необхідність найперше виготовити проєктно-кошторисну документацію реконструкції резиденції, на що конче треба знайти 2,2 млн грн. Волиняни налаштовані – рішуче.

Палац – кінний завод – божевільня – ???

Олика належала Радзивіллам майже 400 років. Резиденцію на Волині почав будувати Миколай Радзивілл Чорний ще у 1564-му. Державний та політичний діяч Великого князівства Литовського. Права рука і товариш польського короля Сигізмунда І. Потім Станіслав Альбрехт Радзивілл збагатив резиденцію, збудувавши унікальний костел. Останнього власника замку Януша Радзивілла в 1939 році арештували совєти, коли прийшли «віджимати» західні землі.

Із 1957-го дотепер в Олицькому замку – психлікарня. Наразі у ній – більше 200 пацієнтів, понад 300 працівників, з них 16 – лікарів. Тут працюють люди, які доїжджають на роботу з Луцька і довколишніх сіл, але левова частина – місцеві. Головна лікарка Марія Любашевська не приховує: якби радзивіллівські хороми не доглядали силами персоналу лікарні (а вони ж у свій час і відбудували замок, бо задля облаштування мед закладу палац відбудували фактично з руїн і до роботи залучали людей, які мали там працювати), дивитися в Олиці вже не було б на що. До психлікарні тут, до речі, був кінний завод. Але у білоруському Несвіжі коштом бюджету за 7 років (і не так давно це було) повернули до життя.

Так виглядає жіноче відділення клініки зсередини

Після відвідин замку (а голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко, наприклад, в Олиці і в палаці Радзивіллів уперше в житті) представники влади побували у колегіальному костелі Святої Трійці, фасад якого нещодавно завершили реставровувати. Усередині – роботи тривають. То – один із найдавніших костелів Волині, а колись – чи не найвеличніший на території тодішньої Речі Посполитої.

Юрій Погнерибка (настоятель місцевої римо-католицької парафії, який уже чимало років опікується долею місцевого костелу) зауважує: рано чи пізно відреставрований коштом благодійників треба буде ввести в експлуатацію, однак він уже стикнувся із низкою проблем із оформленням дозвільної документації. Пам’ятка вражає. Роботи з відновлення не менше. Домовилися, що о. Юрій підготує проблемні питання, які потребують негайного вирішення, передасть їх голові обласної ради Ірині Вахович.

Далі «скалу лупатимуть» уже керівники області і добиватимуться вирішення цих проблем на рівні Мінкульту.

На території костелу, фасад якого реставрували

Улітку 2019-го облрада затвердила програму відродження Олики. Фактично запустили процес об’єднання двох психіатричних лікарень (в Олиці та в Липинах), щоби в перспективі вирішити долю клініки, яка знаходиться зараз в стінах палацу. Здійснили поїздку до Польщі, поспілкувалися з родиною Радзивіллів щодо перспективи створення відповідного фонду. Що далі?

Починають з дороги на 79 млн

Два костели, замок, мости, брама, старий цвинтар… Програма відродження Олики – масштабна і передбачає не лише реконструкцію палацу Радзивіллів. Йдеться загалом про перетворення містечка на туристичний комплекс та проведення низки інфраструктурних змін в селищі Олики.  Починають з ремонту дороги до селища, на це уже передбачили 79 мільйонів гривень в обласному бюджеті на 2020 рік, наголосила голова Волиньради.

Проєктно-кошторисна документація на відновлення Олики вартує 2,2 млн грн. Де взяти ці кошти?

Володимир Бондар, Маря Любашевська та Юрій Погуляйко
під час оглядин замку

Один із варіантів – залучення через програму «Польща - Білорусь - Україна».

«Але ці гроші ми можемо залучити тільки на якийсь один із етапів. Тобто нам треба поділити потрібну суму на якісь транші і визначитися, що це має бути», - зазначила Ірина Вахович.

Керівник фракції «Патріоти Волині» Володимир Бондар теж вважає, що першочерговим кроком у подальшій роботі щодо відновлення Олики має стати проєктно-кошторисна документація, щоби чітко знати вартість робіт.

«Треба ставити це питання у пріоритет. Треба, щоб обласна рада (як власник цього майна) мала серйозне і невтомне бажання це робити. Мені здається, що у голови обласної ради таке бажання є. Перший крок? Дві речі. Ми повинні бачити проект: що ми хочемо тут зробити, як це має виглядати у перспективі, і знати кошторисну вартість. Друге: ми повинні розуміти, а хто цим буде займатися. Тобто має бути створена відповідна установа: чи це фундація, чи комунальна, чи якась інша…, але яка вестиме цей проект. Бо сьогодні тут лікарня. Рано чи пізно вона звідси піде, а як тільки це станеться, ніхто не витрачатиме коштів на отримування величезного приміщення», - каже Володимир Бондар.

Ще одна однозначна позиція представників різних гілок влади Волині: відновлення Олики має здійснюватися за кошти держави. Всі інші джерела – лише як супутні.

Ірина Вахович, Олександр Омельчук та Юрій Погнерибка

«Тут нам треба виходити на загальнодержавний рівень. Можна зробити проєктно-кошторисна документацію. Але якщо вона не матиме продовження, то це буде марна справа. Тому треба розуміти, що якщо ми робимо цей крок, то вже точно маємо знайти, який наступний. Уже наступного тижня ми вестимемо переговори щодо залучення коштів з транскордонного проекту «Польща-Білорусь-Україна». Але треба знати, наскільки уряд буде зацікавлений у цьому проекті», зауважує Ірина Вахович.

Щодо ймовірного створення фонду. Сьогодні це всього-на-всього ідея.

«Разом із Радзивіллами ми з Володимиром Нальковичем думали над тим, яким він міг би бути. Ясно, що це – тільки додаткове джерело, одне з джерел на благодійній основі. Але ми його відкидати не можемо. Радзивілли – рід дуже розлогий, цікавий, ці люди дбають про збереження історії свого роду. Тому, власне, ми й думали про створення Фонду відновлення замку Радзивіллів в Олиці, хтось із них міг би його очолити. Вони думають. Побачимо», - каже голова обласної ради.

Резиденція президента. А чому – ні?

Якби цей замок був у такому стані, в якому ми його хотіли б бачити, нинішня Олика виглядала зовсім інакше, не такою депресивною.

«Тут би був і готель, і ресторанний комплекс і торгові заклади іншого плану, люди працювали б. А це економіка. У всьому світі так прийнято: приїздять люди, дивляться, їм подобається ця місцина – і вони виявляють бажання вкласти сюди свої кошти.

Олицький замок у 50-х. До відбудови

То яскравий приклад «теорії розбитих вікон». Якщо ми продукуємо біду, безлад – ми будемо жити в безладі. Якщо ми продукуємо порядок, розвиток, красу – ми будемо йти до краси. Це колосально потрібна інвестиція. І, може, ми відмовимося від якихось проектів, але проект відновлення цього історично-архітектурного ансамблю повинен бути в пріоритеті розвитку волинської громади і взагалі держави», - переконує Володимир Бондар.

Побачити, як виглядала бальна зала Радзивілів можна хіба отак...
Тепер вона мало нагадує бальну залу

Екс-голова Волинської ОДА (а Володимир Бондар був головою облдержадміністрації після Помаранчевої еволюції) згадує випадок: якось виникла нагоди десь на західних теренах країни прийняти трьох президентів (України, Польщі та Білорусі)…

«Тут є ще один нюанс: усі масштабні заходи, які потім виливаються в економічну площину в нас «забирає» Львів. Нам кажуть: «Де на Волині є можливість прийняти осіб такого рівня?». Доповідаю: ми на Волині не маємо такої можливості. А в Польщі фактично у «кожному кутку» є президентська резиденція. Якби президенти приїхали на таку зустріч, з ними приїхала б і маса людей. Якщо буде можливість таких осіб прийняти, цих зустрічей може бути багато. Тому я розглядав би реконструкцію не тільки з історичної точки зору, а з точки зору розвитку регіону», - наголошує Володимир Бондар.

Володимир Бондар: «Я розглядав би реконструкцію як поштовх до інвестицій та розвитку регіону»

Відтак як варіант – створення на базі Олицького замку резиденції глави держави, що посилило б економічний і туристичний потенціал території.  До речі, кажуть, таку письмову пропозицію свого часу волиняни надсилали Леонідові Кучмі. Але історія продовження не мала.

…А тільки за вхід у замок в Несвіжі беруть 190 грн

А тим  часом. На 30 років пізніше, ніж в Олиці, Радзивілли почали будувати подібний замок у Несвіжі, це містечко нині на території Білорусі, під Мінськом. До реконструкції замок був приблизно у тому ж стані, в якому наприкінці 50-х була й резиденція в Олиці, розповідає директор департаменту економіки та міжнародної інтеграції Волинської ОДА Ігор Чуліпа.

«Білоруси прийняли категоричне рішення про те, що вони не дають ніколи із іноземних інвесторів вкладати гроші в реконструкцію цієї спадщини і роботи провели виключно коштом державного бюджету. У 2005-му почали реконструкцію, вона тривала 7 років. Вартувало це їм майже 73 мільйона доларів. За підсумками 2018 року, у них було більше 500 тисяч туристів, які безпосередньо відвідали замок. Вхідний квиток коштує 190 гривень, відтак 100 мільйонів гривень там заробляють тільки на квитках. У приміщенні замку діють два ресторани і готель. Є кілька конференц-залів, де проводять потужні заходи. Усередині – це Версаль. Білоруси, до речі, почали з того, що відбудували ландшафт», -  каже Ігор Чуліпа.

Ігор Чуліпа розказує, як зробили замок білоруси

 

Білоруси почали з того, що впорядкували ландшафти

Досвід білорусів варто було б перейняти.

«Поїдемо однозначно», - зауважує голова ОДА Юрій Погуляйко.

Наразі в ОДА розробляють державну програму відродження історико-архітектурної спадщини Олики на 2019-2024 роки. Державна програма не потребує затвердження Верховною радою, натомість затверджується Кабінетом міністрів, що збільшує її шанси. Тут волиняни сподіваються на лобіювання народних обранців від Волині, зокрема й депутатки від округу, до якого входить Олика, Ірини Констанкевич.

 *  *  *

Точити «олицький камінь» ще довго. Але процес пішов.

Як виглядала бальна зала у найбільшій резиденції князів Радзивіллів (в палаці посеред старої Олики) у січні 2020-го могли бачити …хіба через навхрест недбало забиті дошками вікна. Ще вгадується помпезність і розкіш. Але шокує занепад.

…Колись би зібратися на отаку виїзну нараду в цій же залі. Після реінкарнації.

Текст: Олена ЛІВІЦЬКА.

Фото: Ірина КАБАНОВА.

 

 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина ТРЦ Ocean Plaza – розкішний торгово-розважальний центр Києва
Наступна новина «Доньки – поштовх до розвитку». Найцікавіше з лекції директора «Едельвіки» Юрія Переходька
Останні новини
Схожі новини