«Давай на Донєцк!». РЕПОРТАЖ зі скандальної сесії Волиньради

«Давай на Донєцк!». РЕПОРТАЖ зі скандальної сесії Волиньради
Як багато може розказати порожнє крісло. 10 грудня. Скандальна сесія Волиньради

...Уже сутеніло, всі виходили з приміщення облради, як з доброго кінотеатру.

«Цирк! Це все цирк!» - розмашисто на всю сесійну залу годину тому показував голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко.

«Юрій Михайлович. Юрій Михайлович...» - тихо шепотів у нього за спиною одіозний керівник апарату Юрій Судаков (чому одіозний – дивіться ТУТ), коли той емоційно кидався в залу. Поруч мовчки ( у масці) стояв ще один «донєцкий» у владі – заступник голови Сергій Мовенко.

Точно у цей час інший заступник голови ОДА – волинянин Ігор Чуліпа – прийшов у їдальню поверхом нижче.  «Дівчата, є щось поїсти?» - енергійно запитував.

Свободу не спинити. Погуляйко називав Вітіва – «таксістом», Рубльова – «брехуном», Бондаря – «зрадником». Зі словами: «Поїхав додому, б***ь», - йшов (не далі, ніж на 2-й поверх цієї будівлі). Медійники тішилися і знімали скандал на камери. Коли ще таке буде? Бо «цирк» у цих стінах традиційно, тільки герої бувають інші. А от нерви здають не в кожного.

...Уже сутеніло, всі виходили з приміщення облради, як з доброго кінотеатру. Десь  на кухнях потирали руки кандидати, які прийдуть на заміну Погуляйку. Читали вечірні новини, смакували сюжетами.  Під дверима Білого дому самотньо стояла мітла.  

Вона довершила день, що минав.

15.40. Після сесії...
Споконвіку владу називають цирком, Юрій Погуляйко тут – далеко не перший. Народні емоції можна зрозуміти, а от кожен, хто йде у владу, має бути до цирку готовий. Бо комусь – цирк, комусь – ринг. І цього дня – був нокаут.

Недовіру у Волиньраді пробували оголосити голові ОДА Володимирові Бондарю (втім, при потужній більшості не зібрали голоси і просто відправили звернення з підписами президентові). У порядок денний сесії вносили питання про недовіру Борисові Клімчуку (але зняли з розгляду). «Рихтували» недовіру і Олександрові Башкаленку (він сам написав заяву), і Володимирові Гунчику (так і не знайшли голосів). 

Але так згуртувати ще на недавніх виборах, здавалося, непримиренні волинські політичні сили (при мовчазній позиції фракції «Слуги народу») навколо своєї персони вдалося саме Юрієві Погуляйку.

 

 *  *  *

10 грудня. Всесвітній день футболу. У православних – Романів день. «У цей час у лосів відпадають старі роги. А риба залягає у зимувальні ями, на дно», – пише Вікіпедія. ...Вийшов перший номер журналу «Плейбой», почалося будівництво нафтопроводу «Дружба», помер Піночет.

День народження нардепа Ігоря Палиці. Йому – 48. Голосів за недовіру голові Волинської ОДА зібралося аж 49. Розказуємо, як це було.

Слизько

10-го грудня вранці в Луцьку було страшно слизько. Ніхто не кинув перед входом в Білий дім хоча б жмені піску. Не до того: за порогом готували до найдраматичного моменту року у волинському політикумі. Тільки лінивий не знав, що рада цього дня спробує «зіграти в недовіру». Але остання недовіра голові ОДА у сесійній залі закінчилася провалом. Губернатори в обох випадках – різні, ініціатори – майже ті ж.

Тому поки люд добирався слизькими дорогами на сесію, на другому та третьому поверхах «повторювали слова». 

Перед засіданням у раді збирали бюджетну комісію, окремо зустрічалися деякі фракції. В залі налаштовували мікрофони і несли воду в президію… 

Кабінку наготували завчасно
У раді – ажіотаж
В ОДА – штиль. 
Але хто знає, що за зачиненими дверима?

Що одразу кинулося в очі, то це кабінка для голосування. Ще «вчора» у ній обирали голову та заступників, стояла вона (звично) в кулуарах. Цього дня «примостилася» якраз у президії, за кріслом, на якому традиційно сидить голова ОДА, якщо бере участь в роботі сесії. Колись якщо керівник виконавчої гілки влади в області не приходив на сесію, то була подія. Тепер це крісло часто порожнє. А за час «правління» Юрія Погуляйка - якщо не порожнє, то мовчазне: не можу пригадати чи виходив він коли до трибуни. Трохи прим’яте синьо-жовте полотно «кутало» кабінку і тримало інтригу. 

Власне, інтригу розвінчали напередодні: у Волиньраді скликали позачергову сесію і першим питанням поставили проєкт рішення про звіт голови Волинської ОДА про виконання делегованих повноважень. На що в адміністрації по обіді 9-го грудня відповіли заявою про те, що вимогу прозвітувати вважають недоречною, бо суперечить законодавству. Мовляв, прийду в січні. 

Правда, згодом на цій же сесії той же голова ОДА зробить вигляд, що поняття про позачергову сесію не має. 

«Недопад! - кричатиме він. - Недопад, ви запрошували мене чи ні?! Кому ви дзвонили, кому ви телефонували?!».

Юрій Поліщук, Григорій Недопад, Григорій Пустовіт

Свою каденцію новий голова обласної ради Григорій Недопад почав з гучного політичного проєкту, продемонструвавши, на що здатний. І голос його аж ніяк не тремтів. ...Але у відповідь на крик Юрія Погуляйка слово взяв нардеп Вячеслав  Рубльов

Про важливість сесій облради на Волині останнім часом можна за тим, чи бере в ній участь народний депутат Рубльов. Він традиційно працює в сесійній залі Волині більше за будь-кого зі своїх колег. Вячеслав Рубльов був. Сидів у рядах для запрошених поруч із директором КП «Волиньприродресурсу» Анатолієм Капустюком

Вячеслав Рульов та Анатолій Капустюк теж тут

Почали пафосно. Найперше вручили аж дві почесні грамоти (від голів облради та Луцькради) свободівцеві Олександрові Пирожику - на ювілей. Згодом зважили на зауваження депутата Андрія Мельника (Аграрна партія) - і привітали ще кількох обранців, які відзначали день народження в міжсесійний період.

«О, ще нічого не зробив, а вже дали почесну грамоту», - жартував депутат Ігор Волошенюк (Аграрна партія), щойно потиснувши руку Григорієві Недопаду. 

Але всі чекали драйву… 

Нас тут 49 «як скло»

...Драйвом запахло. Голова оголосив про те, що депутат Євгеній Недищук («За майбутнє») склав повноваження. Євгеній Недищук був обранцем однієї з попередніх каденцій (від «Батьківщини»), був головою Поромівської ОТГ. Про причини свого рішення раду не повідомив. 

Але поки у президії оголошували його заяву, на місцях для запрошених сидів і слухав розмову помічник нардепа Ігоря Гузя Андрій Бокоч

«Комісія розглянула звернення і підтримала. Я вважаю, що рада має дати можливість завести нового депутата», - ратував голова комісії з депутатської діяльності Анатолій Вітів («Свобода»). 

Згодом неочікувано оголосять перерву на прохання фракції «За майбутнє». Рада стане на паузу, в той час Андрій Бокоч готуватиметься зайняти місце Недищука. А окремі обранці, які ще не добігли в раду, мають шанси добігти. 

У перерві. Андрій Бокоч (справа) готується зайняти місце Недищука
І зайняв!

Питання номер 1 звучало так: «Про звіт голови обласної державної адміністрації Ю. Погуляйка з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень у 2019-2020 роках». 

Автор проєкту Володимир Бондар зачитує текст. 

Долучається Юлія Вусенко (ЄС) і запитує, чи запрошували голову на сесію. Голова облради запевняє: перед кожним сесійним засіданням за його підписом до голови облдержадміністрації надсилається запрошення. 

«Тим паче Волинська обласна адміністрація не знаходиться у нас в іншому районі, в іншому місті, а в приміщенні обласної ради, в нашому будинку. Не думаю, що були складнощі з отриманням запрошення!, - каже Недопад. 

Доливає масла Анатолій Вітів. Мовляв, вчора його комісія рекомендувала роботу голови визнати незадовільною. 

«Він не прийшов на комісію. Ми з тим головою працювали рік. І якщо він був два рази тут - й один раз сказав щось «невнятне», то це була велика послуга для депутатів, він нас ніби ощасливив своєю присутністю. Таке ігнорування депутатського корпусу демонструє його відношення до обласної ради. Ви ж бачите: ці прес-конференції про ковід та інше ведуть його підлеглі, а не він. Для конспірації, напевне. Тому комісія прийняла рішення визнати його роботу незадовільною», - констатує свободівець. 

Анатолій Вітів: «Ви ж бачите: ці прес-конференції про ковід та інше
ведуть його підлеглі, а не він. Для конспірації, напевне»

Бере слово Олександр Пирожик. Каже: прийшов голова «звідтам», «звідтам» і переніс «методи хамства». Керує «за принципом сили і самодурства» і «мовою окупанта». 

«Я вважаю, що такий факт ігнорування сесії - це вияв неповаги до найвищого представницького органу Волинського краю. Сьогодні може бути багато питань, але нема кому їх задавати», - наголошує Олександр Веніамінович.

До трибуни просять нардепа Рубльова. Нарешті звучать конкретніші претензії.

«Я вважаю, що цим фактам треба дати оцінку.
І не тільки фактам, а й чиновнику, який втілює таку державну політику» 

«Сьогодні дуже сумно дивитися на те, що голови Волинської облдержадміністрації немає. Ви знаєте, були різні голови, які не приходили і не вступали в дискусії з депутатами до їхньої честі. Це при різних президентах. Але ці люди заслуговують на увагу, бо вони чули депутатів в області. Сьогодні цього нема. Голова ОДА не чує і депутатський корпус Верховної ради, з яким би мав співпрацювати. 

Рік Волинь програла. З ДФРР не використано 20 мільйонів гривень, які йшли на садочки, інфраструктуру області. Знову ж таки будуть депутати втручатися, щоб ці кошти лишилися в області для добробуту. 

Коли ми говоримо про дороги - понад 400 мільйонів дорожнього фонду не використовується. Не тільки тому, що вони не вміють розпоряджатися коштами, які надійшли, а й через корупційні схеми. Є державна установа, яка займається дорогами, там лежать платіжки, які не використовуються, бо хтось чекає якогось хабаря. Думаю, що правоохоронні органи розглянуть це як депутатське звернення і займуться цим. 

Я вважаю, що цим фактам треба дати оцінку. І не тільки фактам, а й чиновнику, який втілює таку державну політику. Бо це державна політика, від якої програє Волинь», - каже народний обранець, член фракції «Слуга народу» в парламенті. 

Звіт беруть до відома. А потім голосують за те, щоб визнати роботу голови ОДА незадовільною. 

Табло - нещадне: 50 із 57-ми. Це означає, що голосували за це рішення навіть ті, хто вважає себе опозицією. І навіть представники президентської партії «Слуга народу». Хоч і не всі. 

Цифри, які не викликають сумнівів:
недовіра голові ОДА фактично об’єднала залу
...Але мати прізвища тих, хто утримався, не завадить))

Згодом, коментуючи голосування для ЗМІ, лідер фракції Ігор Лісовський скаже, що не знає, як голосували його колеги і не знає їхніх аргументів, сам же він підтримав Погуляйка, тому що «він - представник президента на Волині, а ми пропрезидентська партія». 

Хто читав про яскравий спіч Юрія Михайловича у бік волинських «слуг» на попередній позачерговій сесії, зрозуміє, що представник президента і партія президента - давно тут не одна команда. 

Рада йде далі. Володимир Бондар вносить пропозицію висловити недовіру - за. Створюють лічильну комісію. Обранці йдуть готуватися до таємного голосування. Тепер черга за - кабінкою. За результатами голосування, тільки хтось один із 50-ти – засумнівався у своєму рішенні: 49 - за, 4 - проти, 4 – утрималися.

«Цирк! Це все цирк!»

Нічого особливого у процесі голосування не було. Жовтий бюлетень. Лічильну комісію очолює Володимир Бондар. В урну падали бюлетень і на більшості з них можна було бачити галочки «за». 

Поки рахують голоси, дехто з волинських обранців обідає чи кавує в їдальні. Щойно їдальня спорожніла, до зали енергійно заходить заступник голови Волинської ОДА Ігор Чуліпа. Тим часом згори, із сесійної зали, чується крик і чиєсь: «Брехуни!..».

...Юрій Погуляйко вирішив піти гучно. Поки рахували останні бюлетені, в супроводі керівника апарату Юрія Судакова та першого заступника Сергія Мовенка голова адміністрації зайшов у сесійну залу сказати все. 

А наостанок – скажу

«На Донєцк! Давай на Донєцк!» - гукали йому у відповідь на крик про те, що його не запрошували на сесію, тому, на його думку, голосування - фарс.

«Тут стоять депутати Волинської обласної ради», - спробували відповідати на його крики більш толерантні обранці. 

«А ви хам!» - апелювали до голови ОДА.

«Коли ви звітувалися?» - але він не чув запитань

«В нас такого хама ще не було», - дивувався хтось.

«Прошу припинити балаканину», - пробував втрутитися Григорій Недопад.

Тим часом у президії

«Я ваші донецькі замашки побажав би залишити при собі. Ведіть себе достойно навіть під час голосування за вашу відставку. (...)Тут в цьому залі багато хто захищав цілісність України. Попрошу не розмежовувати Україну і відповідати тільки за свої посадові обов'язки, які ви виконуєте неналежним чином. Йдіть працюйте! Читайте і вчіть матчасть», - тримав удар народний депутат Вячеслав Рубльов. 

А от Юрій Михайлович слів не добирав. 

«Слиш, є звітний період. Минула рада 7-го скликання прийняла наш звіт!».

«Мене ніхто не запрошував ні офіційно, ні по телефону, ні в приймальні. Давайте зробимо службове розслідування!».

«А як я знаю, що сесія?». 

«Цирк. Це все цирк!».

«Я захищав Україну в 2015 році, я учасник бойових дій. А де ти був? Брехун! Брехун і популіст! Більшість із вас - брехуни. І цей сценарій був написаний давно. (...) Щоб ви тут знали: ви розділяєте Україну! Я - українець, Рубльов, запам'ятай це: я в 2015-му році захищав цілісність держави нашої». 

«Ви ділите Україну на наших, волинських, і неволинських. Ми з вами спілкувалися постійно нормально. Зараз ви приїхали, щоб влаштувати день народження своєму народному депутату. Хто про це не знає? Що Рубльов домовився з Вітівим і Бондарем, який був в БПП, а тепер зрадник. Ви сто відсотків зрадники тут всі». 

«Я не хочу працювати. Я вам офіційно говорю, я зроблю вам подарунок шефу раніше. Не хочу бачити морди ваші, б***ь, наглючі. Поїхав додому, б***ь»…

«Не хочу більше працювати»

Рада гуділа. Такого у цій сесійній залі не чули і не бачили. Хоч пристрасті тут бували різні. Хтось тихо сказав «Ганьба!», хтось повторив, але гукати вже було марно: голова ОДА пішов геть. Свідки «цирку» щосили скидали відео та фото у соцмережі - до вечора про скандал у Волиньраді напише навіть ВВС Україна. 

І можна тільки уявити, як могли б розвиватися події, якби знаючи про сесію, про «сценарій, який написаний давно», голова ОДА прийшов і прозвітував. 

«За що ви нас?»

А потім мусили говорити про бюджет, про регламент, вирішувати кадрові та майнові питання. 

Керівник департаменту фінансів Волинської ОДА Ігор Никитюк сипав цифрами. Не дуже оптимістичними. Каже, зміни до бюджету вносять, бо є борги із виплати зарплати та розрахунків за енергоносії в галузі охорони здоров'я. Тому на цю галузь додатково спрямовують більше 9-ти мільйонів. 

За прогнозами обласний бюджет матиме в кінці року солідний мінус - 35 мільйонів. 

Тепер точно є що почитати про сесію)

В умовах недовиконання за гроші з обласного бюджету «гасять» борги із зарплати для працівників психлікарні. Там вчасно не задекларували послуг і лишили людей ні з чим. Чи не вперше на Волині дороги перекривали лікарі-психіатри та персонал цієї клініки. 

Цього разу їм виплатили 3 мільйони, загалом треба майже 10. Кажуть, є надія отримати згодом гроші на це від держави. Бо “наші можливості малі”. Зараз зарплати психлікарні платять, забираючи гроші з інших потреб. 

Рада не підтримала проєкт щодо поновлення на посаді керівника «Волиньприродресурсу» Василя Столяра. 

За словами заступниці керуючого справами облради Світлани Хорошої, тут претензії мали б бути не до ради, яка десь щось не так зробила при звільненні, а до ...суду. Наразі рішення, яким Василя Столяра суд повернув на роботу в «бурштинове КП» оскаржують в апеляції. Як виявляється, суд побачив порушення у тому, що звільнили колишнього обранця у міжсесійний період - розпорядженням голови. 

Таке рішення обранці прийняли ще у 2004-му. Час від часу його критикують, хочуть скасувати. Але це настільки потужний “кадровий інструмент”, який дозволяє проводити призначення-звільнення без втручання депутатського корпусу, що тримається міцно. 

І навряд чи його «втопить» Василь Столяр. 

У лавах фракції ЄС:
Юлія Вусенко, Віктор Харчук, Ірина Патлашинська та Ористлава Сидорчук

Без боїв, скромно рада «благословила» на наступних 5 років керівника Волинського інституту післядипломної освіти Петра Олешка. Він теж із колишніх обранців, прийшов на цю посаду ще в часи Бориса Клімчука. Тепер - голова фракції «За майбутнє» в Луцькій райраді. 

Не без перешкод приймали рішення про розширення апарату ради на 5 нових посад. Керуючий справами Дмитро Дубняк, якому вже активно «пророчать» нову посаду у Луцькраді, поки сумлінно виконував свою роль у цих стінах і переконував: треба. 

«Я знаю, як тут працюють: папірець справа і папірець зліва. І сидять перекладають», - доводив бізнесмен і теж один із колишніх активних обранців цієї ж ради Іван Смітюх

«Повірте, зараз не так», - запевняв Дмитро Дубняк. 

Дмитро Дубняк: 

Так чи не так, а більшість підтримала цей проєкт. Штат збільшили на 5 одиниць, 2 із них - радники голови з окладами 5700. Так само дружна у сесійній залі прийняли регламент і затвердили зарплати, премії з надбавками голові та заступникам. 

Під завісу - Валентин Кошельник («За майбутнє») оголосив про свій перехід в комісію з екологічних питань, Іван Мирка (ЄС) захотів «перебратися» в комісії з питань промисловості. На що отримав зауваження Анатолія Вітіва: треба «добро» від комісії. 

«Я все розумію: ми –  «Аграрна партія». Але за що ви нас усіх в одну комісію (сільськогосподарську, - авт.) записали?» - учергове на сесії взяв слово Іван Смітюх. 

Останнього на попередньому засідання, коли комісії переділяли просто на столі в президії, не було. Однак цього дня «Аграрну партію» у цій залі було чутно чи не найбільше. 

Після Юрія Михайловича, звичайно… 

Майже фінал… Вячеслав Рубльов працює в залі – до останнього

 *  *  *

Гімн. Зібрані прапорці. На депутатських столах лишилися тільки гірки паперу з проєктами рішень. 

Коли 2-га позачергова сесія Волиньради закінчилася, голова облради, вочевидь, отримав важливий дзвінок. Відійшов за кабінку, в якій недавно голосували, - хвилина-друга розмови…

За мить до Григорія Недопада приєднується Вячеслав Рубльов. Разом із головою ради він залишає цю залу одним із останніх. Ніхто з представників більшості цього дня (вже майже вечора) не приховує задоволення від того, що відбулося. Залишали сесію в ейфорії від політичної гри. 

Тепер будемо чекати, який варіант розвитку подій на Волині обере президент. Воля ⅔ ради просто мусить лягти йому на стіл. 

Текст і фото: Олена ЛІВІЦЬКА. 

Все, що відбувається у цих коридорах,
народ часто називає «цирк»… 
А от голови ОДА так словами ще
не розкидалися
Поки у залі спокій: Артем Запотоцький та Іван Мирка (ЄС)
Обранець Валентин Кошельник та екс-кандидат у депутати Роман Гук,
рідний брат депутатки Ористлави Сидорчук
Батьківщинівці: Андрій Козюра, Людмила Кирда, Роман Чорненький
Першим у президію приходить Григорій Пустовіт. 
Що то значить військова дисципліна...
Настрій – бойовий!
Але можна пожартувати:
Олександр Тиводар і Артем Запотоцький
Гімн. У залі новий секретар Луцькради Юрій Безпятко.
Прийшов вручити грамоту

У Олександра Пирожика був ювілей:
засипали грамотами
Ігор Лех. Один із лідерів фракції «За майбутнє»
Ористлава Сидорчук (ЄС)
Проголосуємо?
Керівник «бурштинового КП» Анатолій Капустюк та головний еколог Олександр Кралюк
Перерва в сесіній залі – не для кави
І поки перерва, всіх найбільше цікавить: голоси є?
Але Роман Микитюк та Вячеслав Рубльов тут – про інше
Бізнесмен Андрій Разумовський занурився у місцеву політику
Валентин Кошельник вітає Івана Смітюха.
Той отримав цього дня посвідчення депутата
Депутати «Аграрної партії» показували «зуби»:
тягнули на себе ковдру опозиції
І тільки одиниці помітили,
що Григорій Пустовіт одразу зайняв крісло,
де зазвичай сидить голова ОДА

Володимир Бондар був автором проєкту рішення про звіт голови ОДА,
І саме він вніс пропозицію про недовіру
Поїхали?

Стає спекотніше – в хід іде вода

Усе: за – 49, проти – 4, утрималося – 4
От вона, феєрична поява голови ОДА
Він прийшов. Тільки пізно
А в порядку денному ще – регламент, бюджет, кадри...
Михайло Імберовський – не депутат. 
Але ці коридори не залишає. 
На разі, у статусі радника
Орест Маховський («За майбутнє»)
Іван Смітюх
Два голови Волинської ОДА у минулому: 
Володимир Бондар та Григорій Пустовіт
Ірина Патлашинська (ЄС)
Консультації. Плани. Версії
Фіксуємо для історії. 
Завтра будуть інші драми
Усі пішли. Голова ради відволікається на важливий дзвінок
Йдуть...
За вікном – скажений холод, ковід, дірявий бюджет.
Хочеться менше «цирку», більше толку.
Правда?


 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Післяковідну реабілітацію хочуть проводити у Волинському госпіталі ветеранів війни
Наступна новина В Україні фіксують випадки повторного зараження COVID-19
Останні новини
Схожі новини