14 березня. Кандидати на пост Президента фактично на фінішній прямій. Боротьба стає жорсткою. У декого – навіть брудною.
За останні кілька місяців Петро Порошенко вдруге на Волині. Його чекали в Луцьку, але дочекалися у Ковелі. І якщо в обласному центрі цього дня дощило, було мокро, холодно і неспокійно, то Ковель здивував.
Навіть не тихою і гарною погодою…
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Сіль, селфі, бутерброди: візит Порошенка на Волинь. РЕПОРТАЖ
Луцьк. Небо плакало…
Опозиція не спала всю ніч: то чіпляла плакат на найвищий будинок в центрі Луцька, то фотографувала його, то знімала…
Від ранку на Театральному майдані – просто безпрецедентні заходи безпеки. Тут – масштабний всеукраїнський форум лісівників, участь у якому мав узяти Президент. Усі підходи до драмтеатру – перекриті.
Дощ. Сіро і холодно. Люди мокнуть. Заливаються кавою з довколишніх кав’ярень. Багато транспорту. Багато лісової охорони і поліції. Поміж лісівників чимало журналістів. Чатують на візит Президента.
Кому негода не псує настрою, то це лісівникам: вітання, обійми, усмішки – позаяк до Луцька з’їхалися фахівці галузі з усієї України, то багатьом із них є про що поговорити…
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Міфи, псевдоекологи, «своє» міністерство. Про що говорили на з'їзді лісівників у Луцьку. ФОТО
Поза парканом, яким відгороджена території форуму, багато місцевих укропівців. Це не дивує: ця політична сила – в опозиції до «Солідарності» і має на Волині чимало мандатів. Напередодні вони кликали людей на мирний мітинг на території Театрального майдану. На 11-ту. Однак чи то мітинг перенесли, чи причини для його проведення не знайшли: хіба десь в 11-й хтось приніс в рябій сумці порося. Такий собі тролінг опонентів.
Трохи пізніше, підійшли люди з плакатами. Правда, мети своєї не досягнули, бо в Петра Порошенка не було шансів їх побачити.
Ближче до обіду стає відомо, що найімовірніше Президент візьме участь у засіданні ради регіонального розвитку в Ковелі. Своїм вранішнім постом у Фейсбуці той геть спантеличив волинян: написав, що летить у зону АТО вітати бійців із Днем добровольця.
Ковель. «Я фартовий опер», - Олександр Савченко
Сірий і помпезний палац вбрали в білі полотна з гербами. По обидва боки входу прапори регіональної ради. До будови поспішають делегації з районів на чолі з керівниками, топ-бізнесмени Волині, депутати місцевих рад…
Голова Волинської ОДА Олександр Савченко перед входом роздає коментарі ЗМІ. Каже, то підсумкове засідання регіональної ради Волинської області. Відповідні зібрання, за вказівкою Президента, провели вже у всіх районах, тепер – час підсумувати, брати «в роботу» намічений план на найближчі три роки і втілювати його в життя.
Вирішили провести раду в Ковелі, бо це місто – стратегічне для Волині. Саме тут планують збудувати індустріальний парк. Така собі логістично-виробнича-торговельна мекка з потенціалом на 3 тис. робочих місць, з елеваторами, холодильниками, виробничими і складськими комплексами, звідки товар розходитиметься до ЄС… З огляду на важливість проекту запросили на раду і Президента.
«Ми навмисне знайшли приміщення, що вміщає більше тисячі людей», - каже Олександр Ілліч.
Вітаючи присутніх, він зазначить, що Петро Порошенко прибути на раду не зміг, бо перебуває на фронті. Однак запросив усіх на вечірній концерт у центрі Ковеля.
«Хто буде мати змогу, звичайно, прийдіть, послухаємо, що Президент привезе із фронту», - зазначив голова ОДА.
Модератором розмови був голова Луцької РДА Тарас Яковлев. Спікерами – Олександр Савченко, голова Любешівської ОТГ та керівник новоствореного об’єднання громад «Волинська економічна ліга» Олег Кух та голова Люблинецької ОТГ Наталія Сіховська.
Про новий індустріальний парк під Ковелем, початки якого маємо побачити через найближчі три роки. Про «Волинську економічну лігу», яка вже згуртувала 12 громад і куди «просяться» ще 4, та її потенціал у втіленні гарних проектів на Волині. Про децентралізацію, якою «ми гордимося»…
Олександр Савченко жартуватиме, що «фартовий опер», а тому вірить, що успішні зміни на Волині – незворотні. Бо інакше бути не може. Ми ж, мовляв, дожилися, що навіть «вугрі від нас уже пішли», а самі ж виловлюємо водорості зі Світязя, які очищують там воду, аби заробити копійку. Нині змінюється і Світязь, і Колодяжне, і Олика. Окрім ставки на економіку та будівництва індустріального парку, кажуть, взялися всерйоз і за туристичний напрямок…
Презентація. Чіткі та відносно короткі промови. Олександр Савченко залишає залу першим, бо їде «зустрічати Президента».
Він ішов під марш українських націоналістів
18-та година. У центрі Ковеля – велика сцена у символіці кандидата Порошенка. За спиною в легендарного Тараса Чубая: «Ми йдемо своїм шляхом. Петро Порошенко».
«Лента за лентою набої подавай…» - розривався Чубай. На площі – тисячі людей. Діти. Молодь. Старики…
19-та. До ковельчан Петро Порошенко йтиме під знаменитий марш українських націоналістів «Зродились ми великої години». Трохи селфі, трохи рукостискань і емоцій…
«Слухайте, які ви красиві», - здалося кандидат аж розчулився.
Порошенко не приховував того, що задоволений бачити таку силу-силенну людей на його агітаційному концерті на Волині.
Часто дякував Волині. То за армію. То за волонтерів. Часто згадував, що це княжа земля, земля «Лесі Українки і Данила Романовича». Пригадав і те, що під час свого кандидатського туру часів «першого президентства» приїздив і до Ковеля, і що обіцяв ковельчанам, що вояків УПА держава визнає учасниками національно-визвольних змагань та учасниками бойових дій, що й зробив.
Говорив про те, що зробив за останні 5 років. Часто повторював слова «армія», «мова», «віра». Говорив гучно і наче з останніх сил.
«Включіть зараз будь-яке радіо. Що ви почуєте? Точно українську пісню! Точно українську мову! І 5 років тому цього точно не було. Віра. Вітаю вас, що ми зняли нарешті московське ярмо, яке 300 років висіло на шиї українців», - запевняв Порошенко.
«Марино, чуєш?..» і «крапка»
Від війни – до «другого ворога». Ближче до фіналу кандидат у Президенти заговорив про те, що наступні 5 років відкриє другий фронт, і це буде боротьба з бідністю.
Збільшення пенсій. Виплати багатодітним родинам. Монетизація субсидій. Такий собі бальзам на вуха типовому електорату, якого не цурається жоден із тих, хто агітує у березні 2019-го. В Порошенка тут переваги: він може сказати і що зробив, а не тільки, що обіцяє.
А що обіцяв? Обіцяв, що «вкінці мого другого терміну» кожен відчує зміни на краще. Бо настав час робити ставку на національний добробут. Чого точно не зробить Порошенко, наголошував він, так це «не приповзе випрошувати пощаду в Путіна».
Чи не найгучніший момент промови. Порошенко наголосить: він хоче, щоб це почули всі, тому говоритиме з особливим надривом.
«Ми знаходимося зараз на древній прекрасній Волині. Земля короля Данила Романовича і Лесі Українки. Ми, українці, свободолюбивий народ. Ми - миролюбний народ. Ми ніколи не посягаємо на чужі території. Але чуєте, ми ніколи й нікому не дозволимо хазяйнувати на нашій українській землі! Крапка!» - і таки доб’ється оплесків на слові «крапка».
Далі - ліричний відступ. І майбутній президент раптом розповідає, як має 4-х дітей, як зустрів свою Марину в 17-ть років, як повідомив мамі, що одружується і як молиться за неї щовечора…
«Марино, чуєш, як тебе вітає Ковель?!» - всміхатиметься зі сцени.
Згодом гучне «Ще не вмерла» здійметься над вечірньою площею. У вікнах багатоквартирних будинків гаснутиме світло. Багато хто з ковельчан слухав Порошенка просто з вікна чи з балкону, на деяких балконах висіли синьо-жовті полотна.
***
Перш, ніж сісти в броньовану автівку і помчати в напрямку столиці, діючий Президент візьметься спростовувати фейки і разом із своєю охороною піде просто в натовп людей. Натовп шаленітиме. Знову селфі, усмішки, обійми…
Як згодом Петро Порошенко напише у ФБ, дорогою з Ковеля заїхав у придорожнє кафе випити кави. Яке саме, промовчить.
Попри очікування, волинський агітаційний візит Порошенка до Ковеля пройшов спокійно. Лише напочатку промови у натовпі підняли кілька плакатів із опозиційними гаслами. Загубилася ця акція на фоні кількатисячної громади, яка цього дня слухала, про що говорили зі сцени.
Або ж організаторам цього візиту таки вдалося сплутати карти опонентам діючого Президента. Успішно чи ні, побачимо 31-го…
Текст: Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото: Ірина КАБАНОВА.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.