«Сумні ви тут». Як на Волинь «привезли» нового голову ОДА і що казали. РЕПОРТАЖ

«Сумні ви тут». Як на Волинь «привезли» нового голову ОДА і що казали. РЕПОРТАЖ
Після представлення...

До останнього багато хто надіявся, що він приїде або приїде – не він. Нового голову Волинської облдержадміністрації ще ніколи так довго не чекали. По-перше, попереднього звільнили ще в червні. По-друге, навіть у перший день свого призначення він примудрився спізнитися на більше як дві години. І дуже поважні люди (гендиректори провідних підприємств, наприклад) ходили туди-сюди коридорами з червоними доріжками і поглядали на свої гарні годинники.

Наївні чекали, що високопосадовця таки «привезе» Президент. Під ОДА грали м’язами незадоволені кадровим рішенням Володимира Зеленського атовці, айдарівці, нацкорпусівці і нацдружинівці (і ще якісь 17-річні хлопці в масках, спортивках і кросівках), а Зеленський передав, що не приїхав, бо... дуже зайнятий.

Ще одні наївні шепотілися: а раптом не Погуляйка? Бо допоки високоповажні гості не зайшли в овальну залу, ніхто указу глави держави не бачив. Його гарно вклав у білу папку, на якій золотими літерами виведено «Президент України», і вручив Юрієві Погуляйку екс-виконавчий продюсер «95 кварталу», а тепер перший заступник керівника Офісу Президента Сергій Трофімов.

Чиновник і полісмен Юрій Погуляйко на фоні хіпстерського Сергія Трофімова виглядав дещо скромно. І дуууже старався говорити винятково українською.


Чекання...

Гороскопи не брешуть

«Тут у вас спокійно, як в санаторії», - казав Сергій Трофімов у Хмельницькому, представляючи недавно тамтешнього голову облдержадміністрації.

Під Волинською ОДА ситуація санаторій не нагадувала. Ближче до 13.30 (а саме на таку годину анонсували приїзд Трофімова) попід стінами бібліотеки (символічно), що навпроти бічного входу, збиралися чоловіки. На запитання, чому прийшли, відповідали: «Бо незадоволені призначенням сєпара Погуляйка». На прохання представитися: «Юрій з Луцька».

«Сєпаром» Юрія Михайловича тут охрестили, як тільки дізналися, що саме він претендує на посаду очільника виконавчої влади. Уже екс-перший зам Луганської військово-цивільної адміністрації родом із села Верхнєшевирівка Краснодонського району, що нині під контролем «ЛНР».

Полудень 3-го грудня. Засніжило. 
Комусь – радість. А хтось – з Києва виїхати не може...

Це «лягло на руку» і опонентам команди Зеленського у політичних баталіях. Щойно дізналися про це кадрові рішення Кабміну, на Волині тут же зініціювали позачергову сесію, прибув до Луцька екс-голова облради Ігор Палиця, нині один із лідерів депгрупи «За майбутнє» у Верховній Раді, і всі дружно (крім одного) проголосували за звернення до Президента, в якому висловили своє незадоволення можливим призначенням.

Зранку в соцмережах атовці оголосили збір під стінами ОДА

З Києва на це – нуль реакції.

Натомість 3-го грудня Юрій Погуляйко таки зібрався на Волинь. Погода, м’яко кажучи, «не льотна». «Українська правда» напередодні цитуючи відомого синоптика, охрестила її як «казна-що». Сніг. Ожеледиця. Правда, під обід навіть блиснуло сонце.

Гороскопи віщували Юрієві Михайловичу складний день. Десь на сайті УНІАН Скорпіонам (день народження у нового голови – 11 листопада) спрогнозували: сьогодні все буде «по-бойовому»… От і не вір тепер в гороскопи))

Гороскоп для Юрія Михайловича)

Діброва, Вітів і… футболіст Федецький

Юрій Погуляйко – 11-й голова облдержадміністрації на Волині. Тільки одного із них приїздив представляти Президент України: Олександра Савченка.

Відтак на вході нема рамок. Багато поліції, мало приватної охорони, що відразу вказує на відсутність Ігоря Палиці. Спокійно. Народ помалу підтягується до овальної зали. На ходу мало не кожен дивується: чому – саме там? Традиційно голів ОДА представляють у сесійній, яка більш простора.

Уперше голову ОДА представляють в овальній, а не сесійній залі. 
У кулуарах шепочуться: щоби менше людей вмістилося

Місця завчасно займають керівники профільних управлінь та відомств. Поспішають до зали мери Володимира, Нововолинська та в.о. міського голови Луцька. Підходить бізнесмен Валерій Діброва, екс-гендиректор СКФ, заступник голови Федерації роботодавців України Володимир Цибульський, аграрій Олександр Шумський… У кулуарах незвично було зустріти футболіста Артема Федецького. Футбольні фанати ще на підході до ОДА помітили його білий Range Rover з літерами АФ на номерах. Федецький, до речі, у складі Зе-команди балотувався у нардепи на Львівщині, однак не пройшов.

Футбольні фанати одразу помічають автівку футболіста Федецького
Артем Федецький (зліва) був кандидатом у нардепи від «Слуги народу».
Його поява у стінах ОДА наштовхує на роздуми про можливі кадрові призначення... 

Прийшли на представлення і лідери фракцій обласної ради Володимир Бондар, Василь Столяр. Свободівець Анатолій Вітів походжав коридорами, але в залі ми його так і не помітили.

Традиційні гості на подібних оказіях – нардепи від області. Цього разу – жодного. Навіть «списочника» від «Слуги народу» Валерія Стернійчука.

Коли вже здавалося, що всі в залі і от-от…, раптом повідомили, що з представленням треба буде зачекати. Гості спізнюються. «Та оні  в 12.40 тока вилєтєлі…» - зі знанням справи коментує на сходах директор «бурштинового» підприємства «Волиньприродресурс» і депутат облради Василь Столяр.

Хтось попрямував на обід. Хтось нудився в кулуарах. Міряв кроками килимові доріжки на другому поверсі і поки що в.о. голови Волинської ОДА Олександр Киричук.

«Що та влада може? Вона навіть приїзд нормально організувати не може!» - підливав олії у вогонь Анатолій Вітів.

«Нічого. Головне, щоб від’їзд швидко організувала», - жартував хтось збоку.

У хід ішли анекдоти, чиновницькі спогади і байки. Згадалося, що Олександра Башкаленка, призначеного Януковичем, офіційно представляли коротко: процедура тривала всього 11 хвилин.

«Ет. Найкоротше все-одно Пустовіта. Його взагалі не представляли», - сміється поруч сам Григорій Пустовіт.

І справді він приступив до обов’язків голови ОДА тихо і без церемоній: країні було не до них.

Віктор Сапожніков, Валерій Діброва, Володимир Бондар, Володимир Данилюк, Роман Карпюк. 
Ці волиняни бачили вже не одну подібну церемонію

«Маю честь оголосити… Пару слів скажете?»

Час іде. Чи то хтось із Білого дому наважується прийняти таке рішення, чи отримує команду згори, але атовців і добровольців, які прийшли на відверту розмову із Погуляйком, запрошують до малої зали, щоб не мерзли. І обіцяють, що розмова – буде…

Він приїздить разом із Сергієм Трофімовим автівкою з номерами «8484». У Трофімова – рюкзак за плечима. Юрій Погуляйко міцно тримає в руках чорну і добряче чимось наповнену сумку. Заходить у стіни ОДА якось несміливо. В коридорі повно поліції і повно атовців. Зустрічати виходить Олександр Киричук.

Дочекалися. До ОДА повертає дві автівки із промовистими номерами
Ось і Юрій Погуляйко (зліва)

Гості стрімко піднімаються до приймальні голови ОДА. За 3 хв впевненим кроком виходять звідти і прямують в овальну залу. В руках у Сергія Трофімова біла папка з указом Зеленського.  

Овальна зала тріщить, бо переповнена…

Сергій Трофімов одразу бере вогонь на себе: вибачається за спізнення.

«То моя вина. Тому що ще зранку у нас випав сніг. Місто стоїть, все в корках. Ще зранку був у посольстві США, до аеропорту доїхати не міг. Президент України, враховуючи значимість Волинської області хотів бути сьогодні тут присутній, але не зміг, бо невідкладні державні справи не дали йому такої можливості. Він теж просить вибачення. Тому за дорученням глави держави маю честь оголосити…» - Трофімов знайомить із новим головою Волинської обласної державної адміністрації, котрий сидить біля нього по праву руку і зачитує довгожданий указ.

Зала – аплодує.

«Пару слів скажете? - повертає голову до Погуляйка перший заступник керівника Офісу Президента. - Ще раз пробачте. У вас теж не май місяць. Так… Прохолодно».

«Протягом останньої доби багато привітань...»

Тим часом Юрій Погуляйко стає за трибуною. А керівниці управлінь та служб, які сидять під стіною овальної зали штурхають одержимих фотоапаратами та диктофонами журналістів у спини зі словами: «Дайте ж і нам глянути».

Голову ОДА, правда, важливіше – чути. Отож, що сказав? Дослівно.

«Дозвольте? Всім доброго дня, шановний Сергію Володимировичу, шановні депутати, шановні мешканці області, державні службовці, насамперед хочу висловити слова подяки Президенту України та першому заступнику голови Офісу Президента за виявлену довіру. Протягом останньої доби на мою адресу надійшло багато привітань, але особисто я не вважаю призначення певним досягненням. Сьогодні починається найбільш складний етап у моєму житті. Бо для мене голова обласної адміністрації – це не посада, а парадигма мислення.

Я усвідомлюю свою величезну відповідальність перед Президентом України та всіма мешканцями області. Це величезний аванс президента, який я маю виправдати відповідним результатом. Гарантую, що всі мої дії будуть на користь суспільству, а мої рішення будуть відповідати трьом принципам: ефективності, прозорості і послідовності.

Наголошую, що сьогодні потрібні не звіти, не цифри, не слова. Від нас чекають конкретних державницьких дій. Тому серед членів своєї команди хочу бачити патріотів і професіоналів, а не лояльних до будь-якого керівництва нероб. До критики ставлюся з розумінням, аналізуватиму і виправлятиму все. У своєму житті завжди дотримувався принципу: хочеш змінити державу – почни із себе.

Підкреслюю, що лише спільними зусиллями ми зможемо змінити ситуацію в області, а саме: розвернути державну політику обличчям до пересічних громадян, забезпечити економічне зростання та впровадження соціальних стандартів, наближених до європейських. Мій план робіт - це і стратегічний проєкт на перспективу, і конкретні кроки, що будуть реалізовані вже найближчим часом. На завершення ще раз запевняю, що всі мої дії, знання та зусилля будуть служити виключно на користь державі. Слава Україні!».

У відповідь - не дуже гучне: «Героям слава!».

Ірина Михайлівна – посміхається… 

«Щось сумні ви тут, справа. Тільки Ірина Михайлівна посміхається. Не знаю, чому…. Тут все добре (киває наліво, де сидять правоохоронці, – авт.), а справа чомусь сумні (там керівництво ОДА, обласної ради, депутати, – авт.). Зі всіма незнайомий… Давайте вже з новим головою спробуємо поспілкуватися про перспективи розвитку краю та шляхи, якими ми спільно досягнемо нашого амбітного завдання», - коментує Сергій Трофімов і ніби між іншим підкреслює своє знайомство із головою Волинської облради Іриною Вахович.

Каже: головне завдання голови ОДА – покращити «не наше із Юрієм Михайловичем життя», а життя всіх людей. У цій залі такі слова – не дивина.

Уважно слухав гостей і керівник патронатної служби голови ОДА Валерій Криворог,
його у команді Савченка позаочі звали «тіньовим губернатором».
Приїхав на Волинь разом із Олександром Іллічем

«Не буду зараз коментувати звернення депутатів обласної ради, яке було кілька тижнів тому прийняте. Вважаю, що це було скоріш емоційне, ніж раціональне рішення. Переконаний, що переважна більшість тут присутніх і за межами будівлі щиро хотіли б розвитку і все для цього робили б. Роботи в нас, дійсно, дуже багато», - перший заступник голови Офісу Президента нарешті привідкриває завісу на те, як же сприйняли у столиці рішення позачергової сесії Волиньради.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Хто той один? Як волинські обранці дружньо голосували проти Погуляйка. РЕПОРТАЖ

Далі згадує (традиційно) про прикордонну Волинь, про «перлину» Шацькі озера і навіть про те, що вони міліють.

«Причина – не тільки зміна клімату, а й господарська діяльність. Чи правильніше: бездіяльність. Треба ще розібратися в цьому», - додає…

Не забуває про припинення незаконного видобутку бурштину, знищення лісів і «ще дуже багато питань».

«Вважаю, що це було скоріш емоційне, ніж раціональне рішення», – Сергій Трофімов про рішення сесії облради

Зі своїми питаннями традиційно піднімаються і волиняни. Представник керівництва заводу «Мотор» передає Трофімову червону папку зі «зверненням»: підприємство має проблеми з виконанням рішення суду. Аграрій Валерій Діброва озвучує проблему із геокадастром та земельними відносинами. Його підтримує колега по депутатській залі Василь Столяр і теж нарікає на земельників, на «львівську групіровку», яка вже тривалий час заправляє земельними справами на Волині, яка «скасовує всі договори» і заганяє тих, хто має справи з надрами, у суди.

Зрештою, Олександр Киричук підтверджує, що в геокадастрі справді безпідставно зволікають із погодженням, «бо їм треба дзвінок з Києва».

«А справа – сумні»...

«Давайте свою людину. Пропонуйте зміни. Маєте когось на меті?» - запитує Трофімов у Валерія Діброви.  Той обіцяє подумати. А Трофімов запрошує волинян, які нарікали на геокадастр, на розмову після цієї наради.

Резюмує голова облради Ірина Вахович. Ні словом не згадує уже про прийняте рішення на позачерговій сесії. Має до гостей чітко виписані пропозиції і бачення розвитку області. Згадує і про «сухий порт» під Ковелем із зарезервованою ділянкою, який брався робити голова ОДА Савченко, і про передачу лісів у комунальну власність, і про військовий госпіталь у Луцьку, який треба перенести, бо споруду, яка недавно горіла, хочуть перетворити у культурний осередок міста.

Перший заступник голови Офісу Президента зауважує: приємно чути, що у волинян є бачення розвитку, бо «я їжджу регіонами і таке чую рідко». Навзаєм Ірина Вахович наголошує про відсутність налагодженого зв’язку між владою в регіонах та Офісом Президентам і про важливість один одного чути. Сергій Трофімов натомість запрошує до співпраці.

«Ви в нас були. Дорогу знаєте», – зауважує...

На таких реверансах і розходяться, зичивши один одному успіхів.

«Чоловіча» розмова: «Скільки районів на Волині?»

У малій залі нетерпляче чекають атовці, юнаки у формі «Нацдружин», громадські активісти. Серед відомих тут айдарівець Олександр Калюжний з Ковеля, керівник осередку «Нацкорпусу «Азов» на Волині Андрій Д’яченко, атовці Вадим Ваврищук,  Андрій Луцик та інші.

Чиновники на розмову не спішать. З кабінету нового голови ОДА тим часом виходить Валерій Діброва, Артем Федецький, Олександр Киричук…

«Хлопці, навєрно буде ганьба!» - нетерпляче гукає у переповнену малу залу хтось із чоловіків.

Правоохоронці з накидками, на яких написано «Поліція діалогу» вгамовують найбільш галасливих зі словами: «Тихо-тихо. Потім все скажете…».

Щойно Юрій Погуляйко та Сергій Трофімов у супроводі керівників силових структур переступають поріг, як опиняться у натовпі емоційних чоловіків. Тут їх найперше штурмують криками на кшталт: «Анука! Давайка, атсюда Погуляйка!».

Олександр Калюжний: «Зараз наших добровольців пресують і на допити в СБУ викликають.
І тут знову – луганський. Чому?»
«Як і ви, в 2014-2015 роках був  у Щасті та Станиці Луганській...»

Відбивався Трофімов. Розмова тривала 20 хв. Чому «луганський»? Тому що добре проявив себе на різних посадах. Тому що свої крепко добрі до «місцевих царьків», і «ми вже кілька таки звільнили». Юрій Погуляйко тримався трохи тихіше, але й собі зауважував, що до цього працював у семи областях, «з 2007 покинув Луганську область і, як і ви, в 2014-2015 роках був  у Щасті та Станиці Луганській, але взагалі – був у Сєвєродонецьку, півтора року провів у зоні АТО».

«Ви знаєте, скільки районів на Волині? Яке населення? Який бюджет», - запитують у Погуляйка.

«16 районів. 4 міста обласного значення…. – чеканить той. Додає: - Я готувався перш, ніж сюди їхати, і паспорт прочитав».

Зрештою, гаряча розмова завершується обіцянками. Мітингарі обіцяють «контролювати кожен крок». Посадовець запевняє, що не робитиме нічого, що шкодитиме країні.

У приймальні голови ОДА після представлення. Валерій Діброва та Юрій Погуляйко

 *  *  *

…Після призначення голову ОДА «штурмуватимуть» працівники телеканалу «Аверс». Той не приховує: дивився всі їхні критичні «передачі про себе», відбивається жартами (якщо виступати українською Юрієві Михайловичу вдається більш-менш, то жартувати – ще так собі), а зрештою зауважує:

«Ну, ваш шеф теж працював губернатором у російськомовній Одеській області. Правда? Я ж вам нічого не кажу…» - натякаючи на Ігоря Палицю.

Погуляйка рятує з полону Трофімов.

«Дайте він виконає протокол, мене проведе і повернеться», - каже.

Повернутися Юрій Погуляйко пообіцяв і мітингарям-автовцям. Однак ті навряд чи його чекали.

А новий господар кабінетів у Білому домі і екс-продюсер «95 кварталу» поїхали у невідомому напрямку. Разом із недавно призначеним керівником управління Служби безпеки у Волинській області Павлом Данюковим. Його попередника Юрія Фелонюка звільнили в один день із попереднім головою ОДА Олександром Савченком.

Посадовці поїхали. Атовці порозходилися. Частина із тих, хто кричав «Анука!..» пішли фоткатися у стінах ОДА. Для історії.

Текст: Олена ЛІВІЦЬКА.

Фото: Ірина КАБАНОВА.

Обідня пора, а волинські посадовці поспішають в ОДА. 
Знаменний день. Керівник управління ДСНС у Волинській області Володимир Грушовінчук
Бізнесмен Володимир Цибульський
Головний фінансист області Ігор Никитюк
А хтось зліпив сніговичків просто на сходах))
Не всі волиняни зрозуміли це кадрове рішення Володимира Зеленського
Спішать хлопці з «Азова»...
І секретар міськради, в.о. Луцького міського голови Григорій Пустовіт

Спостерігає за дійством бізнесмен Олександр Шумський

Тим часом в кулуарах – чекання...

Щось затято обговорюють бізнесмен Валерій Діброва, мер Володимира Петро Саганюк, в.о. голови ОДА Олександр Киричук, начальник ВОУЛМГ Олександр Кватирко
А в овальній залі – людно
Депутат Костянтин Зінкевич, головна освітянка Волині Людмила Плахотна, начальниця департаменту соцзахисту ОДА Оксана Гобод
Засумував заступник прокурора області Володимир Хвищук
Старий, як світ, годинник з президії забрали...
...І табличку, що мала б позначити місце для прокурора області – теж. 
Тараса Безрукого на представленні не було
Володимир Бондар колись став головою ОДА у 36 років. 
Поки цей рекорд не побив ніхто

Раптом кажуть: голова спізнюється...

Найважче – чекати
Заступник голови ОДА Світлана Мишковець. 
Вона «пережила» вже два губернатори
Депутат Луцькради Павло Данильчук теж чекає. Тільки на вулиці
У кого – точно багато роботи, то в поліції)

Здається, у Білий дім приїхала доставка їжі
Серед тих, хто прийшов на серйозну розмову до Погуляйка, – кіборг Вадим Ваврищук 
А ще – хлопці у кросівках, які називатися не спішили

Тим часом в кулуарах вже говорять про футбол: Лілія Кревська, Володимир Грушовінчук, Артем Федецький та Володимир Данилюк

...Згадують, кого і як представляли у цих стінах
А стіни вже взялися грибком
Валерій Криворог – поки на посту керівника патронатної служби в ОДА
Олександр Кватирко та Володимир Бондар 
Ірина Вахович цього дня – у синьому)

Мітингарів запросили до малої зали і «охороняють»
Хлопці нудяться і розглядають нереалізований поки макет індустріального парку

Свободівець і депутат Луцькради Микола Федік теж тут
«Сфотографуй на згадку». Заступник начальника ГУНП області Сергій Козак та Світлана Мишковець
Атовцям пообіцяли зустріч із Погуляйком. Дехто жде просто біля входу
Нарешті приїхали!
Новий голова Волинської ОДА вперше піднімається до свого робочого кабінету
І вперше прямує до овальної зали. 
«Під прицілом» камер
Ось і указ...

«Головне завдання – щоб не тільки ми з вами жили краще...»
«Усі мої дії, знання та зусилля будуть служити виключно на користь державі»
По ліву руку – правоохоронці
Петро Шпига щось навіть записує
А Олександр Киричук – підкреслено серйозний
Олександр Шумський, син відомого аграрія Віктора Шумського
Діброва та інші...
Керівники заводу «Мотор» підготували папку звернень до Офісу Президента
Валерій Діброва нарікає на керівників геокадастру
Сергій Трофімов зізнається: з кадрами нелегко

Депутат Олександр Омельчук знімає на відео, як Василь Столяр говорить про «бєспрєдєл» в Держгеокадастрі
«Я дивився вашу передачу»
До кабінету...
Олександр Киричук, подейкують, розглядав можливість зайняти посаду голови ОДА. 
Однак не склалося
Давно у цих стінах не було так гаряче.
Автовці штурмують Юрія Погуляйка та Сергія Трофімова
Чимала компанія чоловіків – у формі «Національних дружин»

«Чому луганський? Бо добре себе проявив»

Прокурори змінюються, а начальник поліції поки – один і той же...
Нога в ногу. З новим керівником УСБУ у Волинській області Павло Данюковим
Сергій Трофімов: «Дайте він виконає протокол і мене проведе»
Місія виконана

Що було потім, знають – одиниці...

Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Показати коментарі (1)
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина «Водії вимикають»: пояснили, чому в луцьких маршрутках не працює GPS
Наступна новина 20 тисяч. Волинські лісівники обіцяють винагороду за інформацію про вбитих ланей
Останні новини
Схожі новини