Зуб мамонта, корали, медалі: з рокинівського музею-скансену зникли дороговартісні експонати

Зуб мамонта, корали, медалі: з рокинівського музею-скансену зникли дороговартісні експонати

У Музеї історії сільського господарства Волині-скансені у Рокинях виявили розбіжності у документації та відсутність музейних предметів основного фонду. Вартість деяких експонатів, місцезнаходження яких наразі невідоме, може становити і тисячі, і сотні тисяч гривень. Тож нове нове керівництво за поясненнями звернулося листом до колишнього очільника Олександра Середюка.

Про це повідомили на сторінці музею у фейсбуці. 

Звірка музейних предметів основного фонду (інвентаризація) – це перевірка фактичної наявності музейних предметів і матеріалів, ідентифікуючих ознак та стану збереженості даним книг надходжень. Вона, відповідно до закону, має відбуватися при зміні матеріально відповідальних осіб. Тобто, у випадку музею-скансену, у 2021 році, коли йшов із посади попередній керівник Олександр Середюк, а Комунальну організацію очолив Роман Ковальчук.

Читайте також: Ексдиректору музею-скансен у Рокинях досі платять гроші

Проте акт приймання-передачі музейних предметів та відповідної документації між колишнім та нинішнім директорами відсутній. На прохання керівництва до Олександра Середюка, надати акт та усе необхідне, той відмовився це робити. Тож у 2022 році керівництву скансену довелося почати проведення інвентаризації через ще одну закріплену у законодавстві підставу – виявлення фактів розкрадання, зловживання або псування майна невстановленою особою (або особами).

Справа в тому, що раніше, до 2021 року, музей звітував Міністерству культури та інформаційної політики про наявність 7 000 музейних предметів основного фонду. Та навіть при поверхневому огляді Роман Ковальчук виявив розбіжності у музейній документації і відсутність музейних предметів.

Це, звичайно ж, спонукало почати інвентаризацію. У закладі створили відповідну комісію. А також з лютого 2022 року до штату ввели посаду зберігача фондів, до обов’язків якого входить проведення інвентаризації, і взяли на роботу відповідного фахівця.

Протягом року працівники музею опрацювали 2502 музейні предмети (тобто понад третину від заявленої кількості). Під час цієї перевірки вони не виявили 122 (сто двадцять два) музейні предмети (копія акту із додатком 1 – прикріплені внизу допису). Зокрема, це такі експонати, як медалі, картини, книги, природні матеріали (зуб мамонта, корали), які несуть історичну цінність та вартість кожного з яких оцінюється тисячами, а то й сотнями тисяч гривень.

Більше того, на вказані в акті та додатку до нього відсутні музейні предмети в музею немає жодної документації на підтвердження їхнього місцезнаходження деінде, взагалі фізичної наявності або причин відсутності.

Враховуючи той факт, що Олександр Середюк обіймав посаду директора музею в період з 2 жовтня 1989-го по 15 квітня 2021 року, тобто очолював виконавчий орган музею та був одним із його засновників, саме він ніс відповідальність за усю діяльність Комунальної організації (в тому числі, але не тільки, щодо поповнення, належного зберігання та використання музейних предметів).

Читайте також: Ексдиректор музею-скансену у Рокинях отримував надбавку до зарплати, прикриваючись липовим дипломом

Тож керівництво музею 18 квітня 2023 року листом звернулося до Олександра Середюка для отримання пояснень щодо вказаних вище фактів. Станом на 12  травня предметної відповіді нього не було. Щоправда, у доволі цікавий спосіб він підтвердив, що сам лист отримав. Скрін відповіді теж додали: 

«Ми ж на завершення інформуємо офіційно, що враховуючи все написане, маємо обґрунтовані підстави вважати, що хтось привласнив або заволодів майном музею. Тому звернулись до правоохоронних органів, зокрема в прокуратуру міста Луцька, із заявлю щодо розслідування цих фактів. Наразі правоохоронці відкрили провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України», – йдеться у дописі на сторінці музею.

20 квітня 2023 року розпочалось досудове розслідування щодо низки зловживань. Зокрема прокуратуру зацікавили:

  • доплати за науковий ступінь у розмірі 25% від розміру окладу без відповідного документу встановленого зразка, що засвідчує наявність наукового ступеня в Україні (про це писали на сторінці музею 19 квітня);
  • за фактом отримання від музею винагороди (роялті) у розмірі 20% від загальної суми надходжень коштів за екскурсійні послуги, що надаються музеєм (про проблему, яка суттєво обмежує комунальний заклад у розвитку, інформували 4 квітня);
  • за фактом привласнення музейних експонатів.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Як на Волині реабілітують дітей з інвалідністю. ФОТО, ВІДЕО
Наступна новина П'яний і з наркотиками: на Волині зупинили горе-водія скутера. ФОТО
Останні новини
Схожі новини