«Картопляниї пироги в горщику». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Картопляниї пироги в горщику». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

Ми не культивуємо їжу, ми культивуємо свою історію. Ми прагнемо написати історію волинських смаків – і тому створили рубрику ТОМАЧІ.

ТОМАЧІ – це про старі рецепти з Волині, це про рецепти наших бабусь. Часто - про ті страви, які досі готують на сільських кухнях. Але мільйони людей про це не здогадуються.

* ТомачІ – так у селах на Маневиччині називають товчену варену картоплю. Присолену, приперчену і традиційно приправлену смаженими салом – шкварочками. Зазвичай томачі готували на вечерю. І досі готують у селах Волині. Інший варіант назви: товмачі, товкмачі, токмачі, тумачи (на Маневиччині), тукмачі (на Любешівщині), кмачі (на Ратнівщині)... До томачів подавали кисле молоко, квашені чи солені огірки, помідори, капусту. Іноді з картоплі робили кульки (пироги) і запікали її у печі до хрумкої скоринки.

 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як надіслати гроші на журналістський проєкт «Занесло в село». Проста ІНСТРУКЦІЯ

У волинських селах можна почути безліч варіантів пирогів з картоплі, з картоплею і всякого такого. Традиційно такі викладали «на бляшку», ставили у піч. І тут скільки сіл, скільки людей – стільки смаків…

Ось – один із. Записаний у селі Суськ на Ківерцівщині.

- З такого давнього, то пам’ятаю картопляниї пироги. Колись то їх ше й у піч ставили! Терли сиру картоплю, де й мішали її з вареною картоплею і заліплювали: то з кашою (каша у пирогах, то на Волині зазвичай – варене пшоно, засмачене чи оліями, чи маслом, чи смальцем-шкварочками з цибулькою, – авт.), то з солоним сиром.

А тоді на бляшку – і в піч. Потім їх складали в горшок. Знаєте, такі були колись горшки череп’яниї. Складали і ставили пироги в піч, щоб були теплі. Моя баба завше казала: «Прийду з церкви – мої пироги ше теплиї»!.

А наверх обов’язково поливали їх то шкварками, то просто цибулькою. Хто з чим – як любить, – згадує Ольга Самолюк 1948 рн.

Ольга Самолюк із Суська

Уже багато років вона не пекла картопляних пирогів у печі. Не поливала їх шкварочками. Але досі бачить, як баба приходить з церкви і дістає з печі теплий-теплий горщик зі смакотою. Десь у Суську. 

Така вона – Волинь на смак.

Спробуйте повторити! 

 *  *  *

«Перший» розповідає про секрети простої волинської кухні, записуючи автентичні рецепти та кухонні поради у селах Волині – від тих, хто їх готує.

Традиційно ми це робимо наживо, тобто тією мовою, якою наші герої розмовляють у глибинці: щоб Волинь на смак була яскравіша. І смачніша!

Так ми готуємо проект, в якому хочемо зібрати все найцікавіше про смаки Волині – без прикрас, як є.

Далі буде!

(передрук заборонено)

Текст: Олена ЛІВІЦЬКА

Фото автора та Ірини КАБАНОВОЇ


Де читати про інші старі рецепти з Волині:

«Де й казали, шо то кобиляче мулуко». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Бабо, варіте каламуху!». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Я дуже любила картОплі з жареним маком». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«На Лобні всі печуть тиї бобОвніки». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

Моя баба варить бікус. Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Сир солили завше на зиму – і в комору». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Кров пили?» Колярські історії. Про старі рецепти. ТОМАЧІ

«Добра кваша. Найбульш її в піст варили». Про старі рецепти. ТОМАЧІ

 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Україна змінює карантин через штам «Дельта»
Наступна новина Коронавірус на Волині: 17 нових хворих та 19 тих, хто одужав
Останні новини
Схожі новини