Що буде з райдержадміністраціями і райрадами після створення нових районів

Що буде з райдержадміністраціями і райрадами після створення нових районів
Новий поділ на райони Волинської області

Реорганізацій, а тим більше ліквідацій районних державних адміністрацій, в цьому році не передбачається. Що ж до районних рад, то вони передбачені чинною Конституцією України, а отже, діятимуть і на рівні нових районів. 

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, коментуючи питання схвалення Урядом постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів», повідомляє портал Децентралізація.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні 12 червня затвердив список 129 районів в Україні, замість 490 існуючих. На Волині залишається 4 райони: Володимир-Волинський, Камінь-Каширський, Ковельський та Луцький.

Ліквідація РДА може розпочатися 2021 року

За словами заступника міністра, утворення, реорганізація, ліквідація районних державних адміністрацій може розпочатися у 2021 році.

«Готується нова редакція проекту Закону «Про місцеві державні адміністрації». Ним і буде визначено їхні повноваження, регламентовано діяльність РДА, структура, чисельність. Пропозиції до законопроекту пройдуть широкі публічні обговорення. З прийняттям відповідного законодавства уряд прийме низку рішень щодо формування нових РДА та часові рамки перехідного періоду.

За потреби, у районах, які будуть ліквідовані, можуть продовжити функціонування на певний період окремих структурних підрозділів РДА, які надають важливі послуги, наприклад соціального забезпечення.

Так само не передбачається якогось тотального вивільнення працівників РДА, як це сьогодні хтось лякає. По перше, нові РДА повинні стати більш інституційно спроможними і дієвими і для їх комплектації потрібні висококласні службовці, які сьогодні є в РДА. По друге, громади отримали широкий спектр повноважень, для виконання яких також потрібні якісні кадри, яких поки що вкрай бракує. Хто б де не працював – він все одно живе в якійсь громаді, то ж зможе продовжити свою роботу чи у виконавчому комітеті ради громади, чи у Центрі надання адмінпослуг… Є багато інших варіантів», – прокоментував заступник міністра.

Для людей із віддалених до райцентру громад це не створить додаткових проблем, вважає посадовець.

«Всі необхідні послуги мешканці отримуватимуть на території своїх новоутворених громад – це і є сутність децентралізації, яка має наблизити послуги, в тому числі з районного рівня до громад. Друге – ми повинні створити систему послуг, коли не люди мають їздити до влади, а навпаки – влада до людей», – зазначив В’ячеслав Негода.

Також Негода розповів, які будуть повноваження у районних державних адміністрацій нових районів.

«РДА у нових районах, до внесення змін до Конституції України, здійснюватимуть повноваження квазівиконавчих органів районної ради, оскільки районні ради не мають своїх виконавчих комітетів і завжди делегують свої повноваження РДА. У змінах до Основного Закону, як передбачається, це буде змінено.

Також РДА здійснюватимуть координаційні повноваження між територіальними органами центральних органів виконавчої влади на районному рівні і забезпечуватимуть законність на відповідній території», – зазначив заступник міністра.

Районні ради діятимуть і на рівні нових районів

Районні ради передбачені чинною Конституцією України, а отже, вони діятимуть і на рівні нових районів. Інший варіант можливий лише після внесення відповідних змін до Основного Закону, каже В’ячеслав Негода.

За його словами, 12 червня уряд також схвалив законопроект щодо впорядкування окремих питань діяльності та організації органів державної влади, органів місцевого самоврядування у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів, де прописано чітку регламентацію подальших кроків.

Серед іншого, проєктом документа визначено, що повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України, припиняються в день набуття повноважень райрадами, обраними на відповідних перших місцевих виборах у новостворених районах.

Також у законопроєкті зазначається, що обрані райради нових районів із дня набуття ними повноважень є правонаступниками всього майна, прав та обов’язків районних рад, території яких було включено до складу відповідного нового району.

Проєктні норми регламентують і питання утворення та реорганізація районних рад як юридичних осіб.  

Питання формування обсягу повноважень районних рад, як повідомив заступник міністра, ще узгоджується з профільними міністерствами. Попередньо, до власних  повноважень райрад належатиме управління майном спільної власності територіальних громад району і розмежування майна між територіальними громадами.

Підпишись на Telegram сайту, який зараз читаєш. Без спаму, тільки важливе! Підписатися

Щодо делегованих повноважень, які будуть визначені секторальними законами, ще тривають консультації. Розглядаються такі пропозиції:

- підтримка освіти (спеціальна загальна середня освіта);

- підтримка охорони здоров’я (підтримка та розвиток закладів охорони здоров’я вторинного рівня);

- соціальний захист населення (соціальні територіальні центри, окремі заходи із соціального захисту дітей та ветеранів війни та праці на районному рівні)

- фізична культура та спорт на районному рівні;

- культура та мистецтво на районному рівні;

- реалізація районних програм і заходів у молодіжній сфері;

- вирішення окремих питань у сфері землеустрою, містобудування та архітектури на районному рівні.

«Принциповою є позиція, що жодне повноваження райрад не повинно дублюватися чи пересікатися з повноваженнями органів місцевого самоврядування територіальних громад. Вони мають стосуватися лише об’єктів спільної власності територіальних громад на період до повної чи часткової передачі їх громадам. Не буде ніякого підпорядкування органів місцевого самоврядування територіальних громад районним радам ні адміністративно, ні фінансово», – зазначив В’ячеслав Негода. 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина ЗНО хочуть відмінити, – освітній омбудсмен
Наступна новина Поки без басейну. Як луцька «Ротонда» готується до відкриття
Останні новини
Схожі новини