Зареєструвати ФОП можна, навіть не виходячи з дому, електронний цифровий підпис і ключ отримати за один візит, а в банку впоратися з рахунком за 1 годину, – пише Сьогодні.
За даними Држфіскальної служби, в III кварталі 2017 року в Україні зареєстровано 1,254 млн фізосіб-підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Це у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, майже на 130 тис. осіб більше.
Для всіх бажаючих поповнити їхні ряди "Сьогодні" дізналася, як зареєструватися, де взяти електронний підпис, як оформити рахунок у банку і як часто проводити звірку, щоб не опинитися в борговій ямі через сплачені невчасно податки.
ФОП по-старому: особистий візит
Стати фізособою-підприємцем може громадянин, якому виповнилося 18 років. Можна, в принципі, і в 16, але в такому випадку на це повинні дати згоду батьки або органи опіки. Головний плюс у веденні підприємницької діяльності як фізособа – спрощена система оподаткування. Це означає, що платити доведеться тільки єдиний податок і єдиний соцвнесок.
Ви, як і раніше, можете піти до державного реєстратора або в центр надання адміністративних послуг особисто і пройти всю процедуру. Реєструватися бажано за місцем проживання, надавши ІПН, паспорт і ксерокопії головних його сторінок. Там ви повинні будете заповнити реєстраційну картку.
В даному випадку потрібно бути уважними при заповненні КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності): якщо допустити помилку, ви отримаєте право на діяльність, якою не мали наміру займатися. Наприклад, вас зареєструють як постачальника хліба, в той час як ви планували надавати послуги.
"Розраховуйте, що, скоріше за все, доведеться відстояти в черзі і у вас буде час вивчити КВЕД. Але краще визначитися з діяльністю, яку збираєтеся здійснювати, заздалегідь. Класифікатор, наприклад, є на сайті kved.ukrstat.gov.ua. Там розписані секції (А, В, С і т. д.) з поясненням діяльності і, власне, назвами самих видів (сільське господарство, будівництво, освіту, фінансова і страхова діяльність і т. д.). Орієнтуватися треба за КВЕД-2010. до речі, якщо у вас є задумки для різних видів діяльності, то вкажіть кілька КВЕДів", – розповідає експерт Палати податкових консультантів, радник з податкових питань компанії ОМР Tax & Legal Віталій Смердов.
Виправити помилку, якщо ви її не помітите, що не вийде: потрібно буде складати нову заяву, а це пригальмує ваш старт (розглядається до трьох робочих днів з часу подачі). Після реєстрації підприємець-початківець буде внесений до реєстру, про що йому видадуть відповідну виписку. За нею також потрібно буде прийти до держреєстратора.
АЛЬТЕРНАТИВА. Замість особистого походу до держреєстратора можна поклопотатися, щоб всі необхідні документи доставив представник, на якого попередньо оформлена довіреність, або направити їх поштою. В останньому випадку виписку теж надішлють поштою.
"Перевірити, стали ви ФОП чи ні, можна, зайшовши на usr.minjust.gov.ua і вибравши опцію "безкоштовний запит". Пошук можна проводити за прізвищем-імені та по батькові, ідентифікаційним кодом або паспортними даними. На цьому ж сервісі можна замовити витяг з реєстру в електронному або в паперовому вигляді за підказками на сайті (60 грн)", – розповідає юрист Олексій Бригинець.
ПОДАТКОВА. Наступна інстанція після отримання виписки з держреєстру – податкова служба. Туди потрібно власноруч подати цю виписку, копію ІІН і паспорта, заяву про застосування єдиного податку, книгу обліку доходів і заяву на ім'я начальника податкової служби або по Ф. 5-ОПП. Тут ви отримаєте свідоцтво про те, що є платником єдиного податку, та реквізити банківського рахунку, на який будете платити цей податок.
Слідувати лімітам і тримати себе в рамках
Фізособи-підприємці-спрощенці поділяються на три групи в залежності від загального річного доходу, кількості задіяних робочих рук і затверджених для кожної групи видів діяльності. За рамки лімітів виходити не можна – за це карають.
"Якщо у вас працює більше людей, ніж можна, або ви заробили більше, ніж очікували, ви виходите з рамок за єдиним податком і соцвнеском, а це не пропустить жодна перевірка", – попереджає юрист Олена Павлова.
Стати ФПЛ, не виходячи з дому: для кожного користувача ПК
Процедура становлення ФОП сьогодні максимально спрощена. Якщо раніше потрібно було неодмінно наносити візит до податкової служби та Міністерства юстиції, то сьогодні кожен бажаючий може зробити це і вдома, скориставшись сервісом онлайн. В іншому все так само: знадобиться вести книгу обліку доходів, оформляти акти виконаних робіт і т. д. Експерти попереджають: чеки про сплату потрібно зберігати, щоб іноді робити звірку.
"Я б порадила робити звірку хоча б раз на півроку. Справа в тому, що фізособа-підприємець може провести оплату в строк, наприклад, рівно 20 числа, але платіж може пройти 21, а у вихідні затриматися і ще довше. В результаті може набігти незрозуміло звідки узялася сума. І якщо рано виявити даний факт і зберегти квитанції проплат – можна довести свою правоту і оскаржити борг", – пояснює директор People Advisory Services Ernst & Young LLC Галина Хоменко.
Перший спосіб
Ті, хто вибрав для себе реєстрацію через інтернет, можуть зробити це через сайт Мін'юсту: на порталі все описано дуже зрозуміло.
Спочатку потрібно увійти в "кабінет електронних сервісів", пройти в "реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", і вибрати в меню пункт "заяву на державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця". Після цього відкриється вікно входу. Тим, хто ще не зареєстрований, потрібно буде пройти реестрацію, виконуючи вказівки. Через високий рівень техніки зможе зайти в особистий кабінет, де йому потрібно буде створити заяву, заповнивши все необхідне, підписати цю заяву електронним цифровим підписом і відправити на розгляд.
"Зрозуміло, що ЕЦП потрібно оформити перед тим, як сісти за комп'ютер – інакше ніяк зареєструватися онлайн не вийде", – підкреслює підприємець Ольга Середа, яка нещодавно проходила онлайн-реєстрацію і як раз не врахувала те, що ЕЦП вже повинна бути "на руках".
Далі реєстрований може перевірити стан розгляду заяви, отримати в електронному або ж в паперовому вигляді документ-підтвердження і, звичайно, побачити себе в реєстрі. У Мін'юсті стверджують, що такий спосіб реєстрації займає всього один день, а процедура при першій реєстрації безкоштовна (при повторних реєстраціях ціну треба уточнювати на сайті або гарячої лінії).
Другий спосіб
Зареєструватися фізособою-підприємцем можна і через портал державних послуг iGov. Тут потрібно вибрати "Послуги бізнесу" і в меню в підрозділі "Реєстраційні дані" перейти в пункт "Державна реєстрація фізичної особи-підприємця". Після цього система попросить вас вказати область. В цьому якраз і полягає підступ: на даний момент, не дивлячись на те що в переліку є всі області, функція працює тільки в Дніпропетровській, Донецькій, Луганській та Тернопільській областях.
"Але навіть якщо ви в іншій області – спробуйте зареєструватися. Справа в тому, що ідентифікація особи на даному сервісі відбувається одним із способів: за допомогою електронного цифрового підпису (можливо, знадобиться встановити розширення для браузера), системі BankID (є поки у клієнтів шести українських банків) і ID-карти. Якщо система пропустить – потрібно далі діяти за підказками", – розповів підприємець Олег Довгаль.
ПЛАТНІ ПРОПОЗИЦІЇ. Ті, хто не хоче морочитися, навіть перебуваючи біля комп'ютера, можуть скористатися послугами посередників, які за 300-1500 грн зареєструють ФОП на замовлення.
"Обіцяють, що реєстрація займе 3-5 днів. Звертатися в такому випадку потрібно до перевірених фірм", – говорить Олексій Бригинець.
Цифровий підпис для ФОП неминучий
Чи оформляєтесь ви своїм "пішим ходом" або через онлайн-сервіс, вам в будь-якому випадку необхідно буде перш отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Він потрібен, щоб документ, створений на комп'ютері, набув юридичної сили. Ключ ЕЦП можна зробити безкоштовно в Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) при фіскальній службі, або через будь-яку іншу організацію, уповноважену видавати ключі електронного цифрового підпису фізособам і юрособам. За це доведеться заплатити від 95 грн (в різних центрах ціни відрізняються). І, до речі: якщо юрособи можуть зробити це тільки в АЦСК в тій області, де зареєстровано юридичну особу, то підприємці можуть звернутися в будь-яке відділення фіскальної служби. Процедура отримання е-підпису фізособою займає до 15 хвилин.
ПРИ СОБІ. Кожна інстанція, уповноважена видавати ЕЦП, просить надати для цього різний перелік документів, – зі списком можна ознайомитися на порталі обраної вами організації. Наприклад, в філії Акредитованого центру сертифікації ключів при фіскальній службі потрібно надати:
- реєстраційну картку (для фізособи/фізособи-підприємця) встановленого зразка в двох примірниках. Вона повинна бути правильно заповнена, підписана, з відміткою про згоду на обробку персональних даних;
- копію документа, що посвідчує особу. Якщо це паспорт-книжка, 1-2 сторінок, 3-6;
- при необхідності, і реєстрацію. Якщо ID-карта або біометричний паспорт, то копію пластика і супутніх з ним документів;
- копію ІІН, завірену підписом власника;
- заповнений Договір про надання послуг ЕПЦ (бланк видається на місці);
- заяву на формування сертифіката ЕПЦ (бланк видається на місці).
ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ Е-ПІДПИС. Тому, хо прийшовза ЕЦП запрошують поставити свій підпис на спеціальному пристрої спеціальною ручкою. Після цього підпис перетворюється в електронний з масою внутрішньої інформації, яка унеможливлює підробку шахраями. Такий підпис включає в себе два ключі – відкритий і секретний. Перший служить ідентифікатором підписанта, а другий зберігається у власника на електронному носії (флешці, диску і т. п.), будучи інструментом підпису.
Електронні документи підписуються за допомогою спеціального програмного забезпечення, доступного на сайті АЦСК.
"Цифровий підпис дозволяє переконатися, що завірений саме фінальний варіант документа, і ніде не були внесені коректування після підписання. Термін дії посилених сертифікатів відкритих ключів становить до двох років з моменту їх формування. Після закінчення цього часу їх потрібно буде продовжити. Це можна зробити онлайн", – пояснює юрист Олексій Бригинець.
Рахунок в банку за 1 годину
Для ФОП рахунок в банку обов'язковий – для проведення безготівкових розрахунків.
"Клієнт з паспортом та ІПН приходить в банк і відкриває поточний рахунок (можна в різних валютах), карткові рахунки, підключається до клієнт-банкінгу і т. д., знайомиться з умовами публічного договору і тарифами (є на сайті банку). Співробітник ідентифікує клієнта, перевіряє його дані як ФОП на сайті Мін'юсту, відкриває рахунки, підписує з клієнтом заяву і картку зі зразком підпису", – розповідає старший експерт сектора розвитку роздрібного бізнесу АТ "ОТП Банк" Лариса Сидоренко.
У ПУМБ відзначають, що процедура оформлення рахунку ФОП займає не більше 1 години.
"Інтернет-банкінг пропонує: управління рахунками та зарплатними проектами, експорт бухгалтерських документів, документообмін з банком. Його підключення виконується в момент відкриття рахунку. У відділенні банку також обладнано "Робоче місце підприємця", де клієнт в перший же візит в банк генерує особистий сертифікат ЕЦП (електронний підпис) і отримує практичну консультацію менеджера по функціоналу системи", – пояснює директор департаменту транзакційного бізнесу ПУМБ Антон Гурбан.
Заборони за кодексом
У "спрощенців" є і свої заборони на діяльність. У Податковому кодексі це:
- організовувати та проводити лотереї та азартні ігри;
- вести аудиторську діяльність або бути посередником у фінансовому секторі, вести валютообмінну діяльність;
- виробляти, реалізовувати і експортувати підакцизні товари;
- добувати дорогоцінні метали і корисні копалини;
- керувати підприємствами;
- торгувати антикваріатом або предметами мистецтва, надавати поштові послуги;
- проводити гастролі;
- здавати в оренду земділянки більш ніж 0,2 гектара і/або житлові приміщення більше 100 кв. м і офісні/виробничі, в сумі перевищують 300 кв. м.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.