В квартирах буде +18. Що лучанам треба знати про новий опалювальний сезон

В квартирах буде +18. Що лучанам треба знати про новий опалювальний сезон
Фото ілюстративне

Новий опалювальний сезон обіцяє бути для українців одним з найскладніших. Вперше він відбудеться під час повномасштабної війни з росією, яка раз за разом руйнує важливу інфраструктуру.

Чи вистачить газу, чи буде гаряча вода і чи варто купувати електричні обігрівачі лучанам – дізнавався «Перший».

В квартирах буде холодніше

Директор ДКП «Луцьктепло» Іван Скорупський каже, що підприємство активно готується до зими. Зараз роблять ті речі, які в майбутньому допоможуть зекономити газ. Зокрема, на котельнях встановлюють пальники, в будинках – індивідуальні теплові пункти.

Однак газу точно буде менше.

«Нам доводять, що буде мінус 10% від того, що ми спожили минулого опалювального сезону. З цією кількістю газу ми теоретично можемо забезпечити 18 градусів у так званих внутрішніх квартирах і 20 градусів – у тих квартирах, що мають більше зовнішніх стін. Поки немає документів, які б зменшували ці нормативи. Хоча такі розмови були», - пояснює Іван Скорупський.

Проте, є фактори, які можуть вплинути на те, що в помешканнях буде ще холодніше. Це брак самого газу, падіння тиску в газотранспортній системі внаслідок руйнування інфраструктури обстрілами та сильні морози.

«Сьогодні читав в новинах заяву голови правління НАК «Нафтогаз України» про те, що уряд поставив завдання закачати в сховища 19 мільярдів кубометрів газу. Наразі є майже 13 мільярдів, технічно можна закачати ще один. Тобто вже менше, ніж заплановано. Чи буде цього достатньо – важко сказати. Це має коментувати уряд», - каже Іван Скорупський.

Ціна на опалення фіксована, але є нюанс

Також тепло в оселях залежатиме від погоди. Президент Володимир Зеленський підписав закон про незмінність тарифів на опалення та гарячу воду для населення до кінця воєнного стану. Проте тут є нюанс.

«Ціна 7,4 гривні за куб газу діятиме, якщо ми чітко впишемося у відведені обсяги. Ні кубом більше. Все, що понад відведену норму продаватиметься за ринковими цінами (станом на 1 серпня це 31,4 гривні за кубометр газу для юридичних осіб, - ред.). Якщо зима не буде холодною, зможемо підтримувати нормативну температуру, а от якщо буде холодніше, доведеться ще більше економити», - каже Іван Скорупський.

Нагадаємо, раніше міський голова Ігор Поліщук заявляв, що у випадку відсутності газу лучанам зможуть запропонувати лише пункти обігріву.

Коли почнеться опалювальний сезон

Початок опалювального сезону залежатиме від погоди. Досі діють норми про те, що котельні вмикають, коли три доби поспіль температура повітря нижча 8 градусів. Однак комунальники спостерігатимуть також за прогнозом синоптиків. Бо буває, що після цих трьох днів настає потепління.

«Потенційно розглядаємо пізніший початок опалювального сезону, але все залежатиме від погоди. Бувало, що сезон стартував навіть 30 вересня», - пояснює директор «Луцьктепла».

Чи буде гаряча вода

«Наразі ми не розглядаємо варіанту припинити гаряче водопостачання, але якщо будуть фактори, незалежні від підприємства, можливе і це.

Якщо не вистачатиме тиску чи температура повітря буде низькою, будемо робити все, щоб в першу чергу забезпечити оптимальну температуру в квартирі. В тому числі жертвуючи гарячим водопостачанням, аби зекономити газ», - каже Іван Скорупський.

«Якщо тиск впаде до критичної межі, котельні просто не зможуть виробляти тепло. Ми ж не знаємо, куди загарбник завдаватиме обстрілів. Наразі газотранспортна система працює, але ми моделюємо різні ситуації», - додає він.

Чи варто купувати обігрівачі

Очевидною реакцією на загрозу холодної зими може бути купівля і масове використання електричних обігрівачів. Проте у «Волиньобленерго» категорично застерігають від цього.

«Підігрів помешкання електроприладами непередбачений тими мережами, які робились 30-50 років тому. Особливо це стосується внутрішньо будинкових мереж. Бо зовнішні мають більший ресурс, до того ж оснащені запобіжниками.

Якщо всі люди в багатоповерхівці увімкнуть електрообігрівачі, думаю, проводка горітиме червоним полум’ям. Якщо це кілька квартир і в різні години – це одна справа, а якщо всі одночасно – біда. Умовно з чотирьох квартир на сходовому майданчику одна може увімкнути електрокотел, а решта мусить чекати», - каже заступник технічного директора з приєднань ПрАТ «Волиньобленерго» Орест Голяк.

Як варіант він пропонує використання електричних обігрівачів вночі в комплексі із зонним лічильником, який дозволяє використовувати різні тарифи. Це і дешевше, і безпечніше, бо в нічну пору споживачів менше.

Що зробити, щоб проводка витримала

В ідеалі, переконаний Орест Голяк, - утеплити будинок. Тоді і потреба в обігріві буде значно меншою. Також можна домовитися з ОСББ про оновлення внутрішньо будинкових електричних мереж.

«ОСББ потрохи замінюють їх, але які масштаби цього – не знаю. Зазвичай стан цих мереж плачевний. Вони працюють більше 50 років, якщо це будівництво 60-70-х років, і тримаються на чесному слові.

Це спільна власність мешканців, за яку вони відповідальні. Але про такі роботи краще попереджати обленерго, аби ми могли підготувати і зовнішні мережі до збільшення потужності», - каже енергетик.

Може є обігрівачі, які витримає стара проводка?

З економних приладів можна розглянути електропростирадло (зараз середня ціна – 500 гривень). Воно контактує безпосередньо з людиною, а відтак не гріються стіни і повітря в квартирі.

«Такі прилади майже не впливають на нашу мережу. Одне простирадло споживає близько 100 Ват, тому їх можна мати навіть три-чотири без проблем. Тим паче, що їх не вмикають на довгий час. Увімкнув, нагрів, через 10 хвилин вимкнув. Думаю, такий варіант треба рекламувати і стимулювати», - вважає Орест Голяк.

Також, з його слів, для опалення можна використовувати інвекторні кондиціонери, які можуть і охолоджувати, і гріти повітря (вони коштують від 12 тисяч гривень).

«Такі кондиціонери споживають 1 кВат, а видають теплової енергії близько 3-3,5 кВат. Це економний і відносно дешевий варіант опалення», - каже він.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Луцьку пенсіонер потрапив під колеса маршрутки
Наступна новина Лучанку підозрюють у торгівлі гуманітарною допомогою
Останні новини
Схожі новини