Як правильно навчити дитину розпоряджатися грошима

Як правильно навчити дитину розпоряджатися грошима

Здавалося б, що таке гроші? Лише один із ресурсів для реалізації життєвих потреб. Та якщо змалечку не налагодити з ними стосунки, ці кольорові папірці все життя так і танутимуть у гаманці. Саме тому правильне фінансове виховання має бути в пріоритеті у батьків, які бажають своїй дитині успіху в житті. А починається все з кишенькових, які мама й тато дають на дрібні витрати, – пише Експрес

«Власні гроші для дитини – це один із елементів дорослішання, - підтверджує Тетяна Завада, психологиня-практик, викладачка Українського католицького університету. - Невміння розпоряджатися власним бюджетом дуже ускладнить побут у дорослому житті».  

- У якому віці варто розпочати фінансове виховання?  

- Щойно дитина навчиться рахувати. Найкраще - у 3 - 4 роки. Варто для початку пояснити, що гроші не падають із неба, їх треба заробляти. Що є речі, які не купиш за гроші, - любов, гідність, щастя. Можна також долучити малюка до планування сімейного бюджету. А з першого класу дитина вже може розпоряджатися власними грошима. Сума залежить від фінансових можливостей батьків, головне - аби дитина сама могла вирішити, що робити з коштами.  

- Як часто слід видавати кишенькові гроші?  

- Малим дітям - раз на день або раз на тиждень. А от підлітків варто привчати планувати їхній бюджет, виділяючи їм гроші раз на два тижні чи на місяць, причому того самого дня. Наприклад, кожного першого числа місяця.  

- Чи має сума залежати від оцінок чи виконання хатньої роботи?  

- Краще не прив'язуватися до цього. Чому? Річ у мотивації. Вона буває зовнішньою (скажімо, кишенькові гроші) і внутрішньою (відчуття задоволення від того, що хвалять за успішність чи дякують за допомогу). І перша може позбавити другої. Дитина більше не захоче вчитися задармо. Та й допомога вдома - це не послуга, а внесок у сімейний затишок. Дитина має це розуміти.  

Позбавляти кишенькових за якусь провину чи низьку успішність в школі - теж погана ідея. Дитині здаватиметься, що це несправедливо, є ймовірність, що вона втратить довіру до батьків.  

Краще не використовувати гроші як інструмент виховання та й узагалі не змішувати їх із мораллю. Мабуть, кожен хоч раз у житті чув фрази на кшталт "гроші - це зло". Такі настанови формують підсвідомий страх грошей або ж їх уникання.  

- Батькам варто стежити за тим, як діти витрачають гроші?  

- Слід з самого початку обговорити усі правила, пов’язані з кишеньковими грошима. Зокрема, застерегти дитину від купівлі сигарет, спиртного, будь-чого, що їй може зашкодити. Але одразу пояснити чому. Також варто питати про майбутні витрати, давати поради, як заощадити кошти, якщо дитина хоче придбати щось конкретне, на що потрібна більша сума, ніж одноразова видача кишенькових грошей. Але в жодному разі не можна керувати бюджетом дитини.  

– Коли варто припинити виплату кишенькових грошей?  

- Уже з підліткового віку можна заохочувати дитину до роботи. Самостійно зароблене спонукатиме до відповідального ставлення до фінансів. Саме у цьому віці людина повинна навчитися забезпечувати себе самостійно. 

#БудьПершим – підписуйся на нас у соцмережах : facebook instagram telegram youtube


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Діджей  - це хороший психолог, - DJ Dmitry Seer
Наступна новина Вчені назвали головне джерело молодості і краси
Останні новини
Схожі новини