2021 рік буде складнішим за попередній, – головний фінансист Волині про обласний бюджет

2021 рік буде складнішим за попередній, – головний фінансист Волині про обласний бюджет

Якщо в 2020 році обласний бюджет Волині не виконано на 30 мільйонів гривень, то у 2021-му фінансисти планують ріст до фактичного виконання бюджету на рівні 12%.

Про це 27 січня під час бюджетних слухань в облраді розповів директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк, повідомляє пресслужба облради.

Реалії і прогнози

Посадовець нагадав депутатам, що в 2020 році обласний бюджет не виконано на 30 млн грн, а, крім того, є 12 млн грн кредиторської заборгованості. Вільних залишків очікують в сумі 5,3 млн грн.

У 2021 році фінансисти планують ріст до фактичного виконання бюджету на рівні 12%.

«У минулому році планувалися ріст на рівні 7,5% до показників 2019 року. Є сподівання, що ситуація буде покращуватися і стабілізується», – зазначив Ігор Никитюк.

І додав, що лише зарплатний бюджет в обласних комунальних закладах збільшується на 28%, тому планується, що 2021 рік буде складнішим, ніж попередній.

Обсяги обласного бюджету по доходах – 2,4 млрд грн. З них 1,7 млрд – загальний фонд, 0,7 млрд грн – спеціальний. Основне джерело доходів обласного бюджету – податок з доходів фізичних осіб.

За інформацією Ігоря Никитюка, близько 60% видатків будуть здійснюватися за рахунок міжбюджетних трансфертів, що надходять з державного бюджету. Власні доходи – лише 990,5 млрд грн.

Що дасть держава

Збільшать обсяги базової дотації на 11,5 %, або на 12,5 млн грн. Вона становитиме 121,4 млн грн.

Очікується збільшення освітньої субвенції на 9,9% порівняно з минулим роком. Це плюс 29 млн грн. Загальний обсяг – 323,8 млн грн.

Субвенція на підтримку закладів охорони здоров'я збільшується на 0,6%, або на 450 тис. грн, і становитиме майже 77,5 млн грн .

Додаткова дотація, яка спрямовується на установи, що не фінансуються з НСЗУ, та на освітні заклади буде зменшена на 24,6%, або на 77, 4 млн грн.

«Що означає для нас зменшення цієї дотації? Держава змушує місцеві влади проаналізувати мережу закладів, їхню ефективність, соціальну віддачу і на основі цього приймати рішення щодо оптимізації чи самої мережі, чи в рамках кожного окремого закладу. Це – об'єктивна реальність, у яку ми зайшли. В 2020 році було 317 млн грн додаткової дотації, а в 2021 році - 249 млн грн. Цей мінус – дуже суттєвий.

Є така пропозиція, щоб обсяг додаткової дотації, який надійшов в обласний бюджет, максимально зберегти в обласному бюджеті. Рівненська та Львівська обласні ради залишають в своїх бюджетах по дві третини цієї дотації, а решту розприділяють на територіальні громади.

Читати також: Луцькому онкодиспансеру треба ще один лінійний прискорювач для радіотерапії

Сьогодні частина коштів вже розприділена, і громади ці доходи запланували в своїх бюджетах. Тут не може бути коригувань, але те, що не розподілене, потрібно залишити в обласному бюджеті», – висловив свою позицію голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський.

Таку ідею підтримує голова обласної ради Григорій Недопад.

«Час непростий, але нам доведеться в ньому працювати. 2021 рік буде для нас роком непростих рішень. Маємо багато закладів, які фактично обслуговують громади і не підтверджують статусів обласного закладу, тому будемо звертатися до окремих громад щоби місцеві заклади залишалися на їхньому фінансуванні. У свій час їх передавали в обласну комунальну власність, прийшов час – повертати», – вважає Григорій Недопад.

Читати також: В облраді пропонують Волинський військовий ліцей передати державі

Що з бюджетами громад

У ході слухань зазначалося, що бюджети територіальних громад 2020 року здебільшого виконані. Є проблема в обласного центру, де невиконання на рівні 100 млн грн і в обласному бюджеті – 30 млн грн. Окремі ж громади мають перевиконання.

«Тобто стабільність виконання бюджетів громад вища, ніж ті ризики, які має обласний бюджет», – наголошує голова бюджетної комісії.

«Бюджету розвитку майже немає»

Він також нагадав колегам, що 40 млн грн потрібно буде заплатити за енергоносії в обласних закладах охорони здоров'я, а крім цього, ще є додатковий запит від них на понад 17 млн грн.

Загалом 80% видатків обласного бюджету буде спрямовано на галузі освіти та охорони здоров'я.

«Бюджету розвитку майже немає. Є 22,4 млн грн. З них 15 млн грн буде спрямовано в ковідний фонд, 5,9 млн грн – на реконструкцію приймального відділення обласної клінічної лікарні і 1,5 млн грн на капітальний ремонт приміщення Горохівського психоневрологічного інтернату», – пояснив Ігор Никитюк.

Читати також: Любешівському коледжу, де впала стіна, треба ще 12 млн на ремонт

Головний фінансист області наголосив на важливості збалансувати доходи та витрати обласного бюджету. В першу чергу, згідно з нормативними документами, потрібно провести погашення кредиторської заборгованості.

Чого не передбачили у проєкті бюджету

Між тим, голова бюджетної комісії Орест Маховський вважає, що потрібно врахувати окремі позиції, яких не передбачено у проєкті обласного бюджету, але вони були озвучені в ході бюджетних слухань. Йдеться про видатки на співфінансування реконструкції будиночків Лесі Українки в Колодяжному, фінансування протипожежних заходів у закладах охорони здоров'я, а також інших потреб цих закладів, щоби вони могли нормально законтрактуватися з НСЗУ.

Крім того, Орест Маховський пропонує передбачити видатки на здійснення матеріальної допомоги волинянам, які мають проблеми зі здоров'ям чи потрапили в складні життєві обставини.

У департаменті фінансів кажуть, що чекатимуть остаточних рекомендацій від бюджетної комісії, а потому внесуть в раду оновлений проєкт обласного бюджету.

Читати також: «Коли підняли ціни, на виставу прийшли здебільшого друзі акторів». Як вижити волинським театрам

Ігор Никитюк просить прийняти головний кошторис області якомога швидше.

У слуханнях 27 січня взяли участь перший заступник голови облради Юрій Поліщук, заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт, депутати обласної ради Юрій Ройко, Андрій Козюра, Володимир Бондар, Олександр Пирожик, Олександр Бик та Віктор Козак.

Нагадаємо, другий етап бюджет слухань в облраді стартував 5 січня.


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Як українців записуватимуть у чергу на щеплення від коронавірусу. Пояснення санітарного лікаря
Наступна новина Суд вимагає закрити гуртожиток у Володимирі. Як вирішать проблему із проживанням студентів
Останні новини
Схожі новини