Зеленський, зубожіння і Бандера. ЩОЗАТИЖДЕНЬ

Зеленський, зубожіння і Бандера. ЩОЗАТИЖДЕНЬ

Тиждень з 27 грудня до 3 січня на Волині був дуже святковим, трошки скандальним і багатим на суперечки. Підсумовували старий рік, вітали з новим, критикували майбутніх кандидатів у президенти, обговорювали маніпуляції на телеканалах і смілися з передсвяткового «зубожіння».

«Таємничий» Луцьк

У перші дні 2019-го оголосили про призначення відомої дослідниці та популяризаторки історії міста Оксани Штанько директоркою  КП «Центр туристичної інформації та послуг». До того вона з червня 2018 року працювала на посаді виконувача обов’язків директора Центру.

А за кілька днів до того стало відомо, що Луцьк потрапив в умовний рейтинг туристичних лідерів країни від порталу Zruchno.Travel. Там Луцьк назвали «найтаємничішим» і відзначили підземні лабіринти міста разом із відомою екскурсією «Романтика та містика древнього Лучеська». А ще оцінили обсяг фінансування туристичної галузі міста, який цього року становив майже 1,5 мільйона гривень. Додали: на наступний рік планують вже 2 мільйони.

«Я горджусь кожним, хто допомагав дивувати наших гостей протягом останнього року!», - сказала на це начальниця управління туризму та  промоції міськради Катерина Теліпська.

Ложку дьогтю у цей «туристичний тріумф» додала невдала «Новорічна містерія у Луцькому замку 2019» - святкове дійство у Луцькому замку, яке претендувало чи не на голову новорічну подію міста.

Втім, не склалося. По-перше, «Містерія» оскандалилися через відмову двох учасників виступати: гурт «Цвіт кульбаби» не вийшов на сцену, а співачка Alyosha взагалі не приїхала.  За словами, співорганізаторки фестивалю Лілії Ситник, в останній момент неназвані луцькі бізнесмени відмовилися дати гроші на «Містерію».

По-друге, підвела погода – і на містерію прийшло геть мало гостей (другого дня – взагалі менше сотні). 

Втім, цілком можливою причиною провалу є не лише погода, а й неефективна маркетингова кампанія «Містерії». Адже погода не завадила сотням лучан у свято прийти до головної ялинки. А от чому їм варто було йти до іншої ялинки – у замок – організаторам пояснити не вдалося. Та й не раз зустрічалися заяви лучан на кшалт «пішов би, але й гадки не мав, що у замку щось відбувається».

Критики міської влади взагалі люблять заявляти, що Старе місто залишається «мертвим», зокрема через низку проблемних забудов, пам'ятки, які руйнуються,  комунальні проблеми і відсутність закладів, які можуть зацікавити і затримати туристів довше, ніж на одну екскурсію. 

Томос, «непрості часи» і «сюрприз» від Зеленського 

Традиція Новорічних привітань від місцевих політиків – завжди такого необхідного українського атрибуту свят – цьогоріч «дала збій». Багато з них або взагалі не поширили публічних вітань «шановним волинянам» або обмежилися шаблонними картинками. Хіба «Солідарність» та «Громадянська позиція» «заморочилися» і зняли відеопривітання у центрі Луцька.

А от всеураїнські лідери – ті, прізвища кого ми менш ніж через три місці побачимо у виборчому бюлетені – вітали активно. Юлія Тимошенко знялася з дітьми, (певно, щоб забезпечити позитивніші емоції), а у розширеному зверненні розповіла про непрості часи, які точно мають завершитися, коли вона переможе. Натомість чинний президент Петро Порошенко вітав усіх на фоні храму і часто говорив слово «томос» і «церква»

Проте найбільше обговорювали скандальну підміну Петра Порошенка на Володимира Зеленського на телеканалі «1+1». Шоумен, як відомо, заявив, що буде кандидатом в президенти.  

«Не виключеним може бути сценарій, що просування цих двох діячів (Зеленського та Вакарчука, - ред) на найвищий у державі пост – частина сценарію, щоб розіграти бій між визначеними наперед гравцями (Юлія Тимошенко і Петро Порошенко), не допустивши оновлення політичної еліти", - припустив луцький політолог Олександр Новосад.

А голова Центру політичного аналізу і виборчого консалтингу Михайло Наход взагалі назвав це  «політичною авантюрою».

ЧИТАТИ ТІЛЬШЕ ВІДГУКІВ ПРО ЗАЯВУ ЗЕЛЕНСЬКОГО

Тут зазначу, що сценарій, у якому за владу бореться і навіть перемагає актор і «порядна людина» на противагу «непорядним» старим політикам, зовсім не новий. Комік Беппе Грілло із командою у 2013 році привів до влади в Італії партію "5 зірок". Втім українські реалії – все ж трохи інші…

Вибори – на старт!

Цікаво, що майбутнє балотування Зеленського через його медійний образ викликало значно більше дискусій, ніж сам старт виборчої кампанії 31-го грудня. Тим часом 3 січня з'їзд «Самопомочі» висунув у президенти Андрія Садового, а (не)легальна Комуністична партія - Петра Симоненка. До слова, у комуністів на з'їзді головував волинський екс-нардеп Адам Мартинюк.

Інші кандидати теж не дрімали. Станом на 3 січня ЦВК вже встигла зареєструвати першого кандидата в президенти – екс-міністра екології Ігоря Шевченка. Також документи встигли подати лідер Соціал-демократичної партії Сергій Каплін, самовисуванець Віталій Скоцик (так-так, не від Аграрної партії), лідер «Справедливості» Валентин Наливайченко та правозахисник з Броварів, самовисуванець Володимир Ратуш.

А от ні Юлія Тимошенко, ні Петро Порошенко, ні, приміром, Анатолій Гриценко досі в ЦВК документи не подавали. Під час з'їзду, який висуває в президенти потрібна масовка, багато прапорів, гучна музика, фанфари. Потрібна картинка, яка має переконати кожного, що саме цього/цю кандидата/кандидатку любить народ. А масовку для цього було важко зібрати наприкінці року чи до Різдва. Вибори виборами, а свята за розкладом.

«Кулуарщина» у радах нових ОТГ

Після виборів 23 грудня у 9 волинських громадах розпочалися кулуарні переговори новообраних голів, депутатів та луцьких «політтехнологів», щоб сформувати нову більшість.

І тут багато контрастів, адже зазвичай сесії сільських рад виглядають дуже одноманітно та без скандалів. В селах ставки зазвичай не такі високі. Проте – не цього разу. 3 січня сесія Гіркополонківської сільради відбувалася за сценарієм, який нагадував «переворот» у Луцькій міськраді у березні 2017 року.

Справа у тому, що вибори голови тут виграла самовисуванка Ніна Симонович (54%), яка балотувалася за підтримки «Солідарності». Отож, крім перемоги голови, «Солідарності» вдалося здобути 10 із 26 мандатів у раді. Решта мандатів у Гіркій Полонці розподілилася так:  6  – УКРОП, 3 – самовисуванці, 3 – Аграрна партія, 2 –  «Батьківщини»,1 -  «Свобода», 1 – Радикальна партія Ляшка. Тож «Солідарність» перемогла, але більшості не набрала.

Отож, в цій ситуації опозиціонери побачили можливість для того, щоб нав'язати Ніні Симонович своїх кандидатів на посаду секретаря ради і голів комісій. 3 січня під час відкриття сесії Симонович не змогла зібрати голоси для призначення свого секретаря ради, а тому вирішила оголосити перерву до 10 січня і разом із лояльними депутатами покинути сесію.

Натомість опозиціонери створили депутатську групу «За розвиток громади» з 14 депутатів, а згодом вирішили ігнорувати перерву, оголошену головою. Вони також «обрали» секретарем ради Ларису Присяжнюк (УКРОП) і голів профільних комісій зі свого складу. Зокрема координувати земельну комісію призначили теж укропівця Віталія Хінціцького.

І хоча «найжирніші» місця в результаті такого сумнівного голосування отримали представники УКРОПу, організовувати такий процес допомагав лідер луцької «Батьківщини» Андрій Козюра.

Тепер Ніні Симонович та «Солідарності» потрібно до 10 січня знайти найслабшу ланку у опозиційній групі, щоб зібрати принаймні 14 голосів на свою користь. Інакше у раді може виникнути патова ситуація, як у Луцькій міській раді у березні 2017-го.

А от у Підгайцях –  все спокійно. Там 10 депутатів із «Солідарності» та 9 самовисуванців. Лише 4 мандати отримав УКРОП і по 1 мандату -  Соціалістична партія і «Батьківщина». В результаті кандидатуру секретаря ради Ольги Осіюк, яку запропонував голова Юрій Семенюк, підтримав 21 депутат.

«Бандера прийде...»

 

Для любителів алкоголю 1 січня - це важкий день, а для українських націоналістів - це день урочистий. Бо це – день народження лідера ОУН Степана Бандери. Цього року – 110 років. На Волині ювілей  відзначили смолоскипною ходою в Ківерцях та невеликими мітингами у Луцьку та інших куточках області. Причому більшість акції організовувала ВО «Свобода», для якої це традиційний напрямок роботи.

Так, у Луцьку лідер «свободівців» і перший заступник голови Волинської облради Олександр Пирожик урочисто заявив, що у обласному драмтеарі замість «москальської попси» проведуть урочисту академію з нагоди різниці народження Бандери. І нагадав про ухвалений облрадою мораторій на російськомовний культурний продукт.

Також звучали традиційні для річниці заклики таки встановити пам'ятник Бандері у Луцьку, хоча для виділення на нього бюджетних коштів вже кілька разів не вистачало політичної волі.  Чи виділяють їх у 2019-у, теж поки невідомо. З одного боку, встановлення активно лобіюють лише свободівці, а очільники Луцької міської ради навіть не ходять на мітинги із його вшанування. З іншого, у часи політичної нестабільності досить модно використовувати образ рішучого і войовничого націоналіста, тож його сакралізація нікуди не зникла.

«Зубожіння» в супермаркетах...

Напередодні свят стало модно сміятися із «зубожіння». Мовляв, усі хто каже, що українці погано живуть – подивіться, як змітають товари і продукти з полиць. Не пасли задніх і волинські політики та активісти. 

«Тотальне зубожіння це не пройти і не продертися між рядами і не припаркуватися ніде?» - жартував у Фейсбуці лідер волинської «Солідарності» Іван Мирка.

«Пропоную флеш-моб. Сфотографуй свій святковий стіл та виклади в Твіттері @vesti_news або в коментах на їх сторінці у ФБ ВЕСТИ.ru с хештегом #100граммхлеба» – писав блогер і чиновник Денис П’ятигорець у відповідь на смішне повідомлення російського ЗМІ про те, що «Украина переходит на блокадный режим».

Тут варто все ж зауважити: масові закупи перед святами не завжди пов'язані нз високим рівнем життя. Далеко не вигадками є випадки, коли люди цілий рік відкладають гроші, якби раз в рік, на найулюбленіше свято посидіти по-людськи. Чи, перейнявшись питанням «треба так, щоб перед людьми було не соромно», готують побільше і вдягаються подорожче. Навіть якщо доведеться потім віддавати кредит чи суттєво затягнути пояси у січні...

Антон БУГАЙЧУК (для «Першого»)


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Графік роботи торгових центрів Луцька на Різдво
Наступна новина Храми Волині перевіряють вибухотехніки
Останні новини
Схожі новини