«Крісловірус» і Василів день. Як пройшла лютнева сесія Волиньради. РЕПОРТАЖ

«Крісловірус» і Василів день. Як пройшла лютнева сесія Волиньради. РЕПОРТАЖ

На порозі – пронизливий лютневий холод. Усі хутко заходять всередину. Майже ніхто не курить перед дверима. Далі розбігаються коридорами влади. Депутати тут уже фінальний рік своєї каденції, нажили собі «своїх» і «чужих»: завше є де пальто покласти, кави випити і про справи словечком перекинутися.

З нового: у холі Білого дому перед широкими дверима до сесійної зали – якийсь новий господар дбайливо поставив новий «паркан». На другому поверсі перед кабінетами голови ОДА та когось із його замів та помічників «виросли» пластикові двері.

«Холодно», - пояснили це  у Фейсбуці, але архітектор, який колись планував цю будівлю красивою і помпезною, би плакав…

Трохи ближче до сесійної виставили рядок ікон...

«Мда-а-а… сатанинське місце, звичайно. Ікони не завадять», - жартував хтось збоку.

Тим часом кожного обранця зустрічали біля образів і просили почитати щось на одному з малюнків на стіні. Там красивим шрифтом було написано, що таким чином збирають гроші дітям офіцерів. Майстриня приїхала на Волинь аж з Дніпра, звати її Тетяна Жовнір.

Так починалася 28 чергова сесія Волинської облради. 12 лютого. За православним календарем – день Василія Великого або Василів день. Не можна прясти пряжу, ходити в ліс, лаятися і ревнувати. А на сесії у облраді цього дня мав звітувати про роботу одіозного «Волинприродресурсу» депутат Василь Столяр.

Бурштину нема, мільйонів нема, боргів - тьма. Але лаятися цього дня – не можна))

Оновлений дизайн: доріжки «ще революцію бачили», 
«паркани» – свіжі
Зустрічали – іконами. Краще й не придумаєш

Кварцяний – в зеленому, Середюк – з новою книжкою

…Екс-тренер футбольного клубу «Волинь» легендарний Віталій Кварцяний (УКРОП) енергійно йшов у сесійну залу.

Ікони минув. Вбрав модний яскраво-зелений светрик. Потім мав якусь емоційну розмову із головою облради Іриною Вахович та головою бюджетної комісії Михайлом Імберовським (УКРОП). А згодом …не голосував за бюджет для Волині на 2020 рік. Наперед скажу: 12 лютого його таки прийняли.

Щось у Віталія Володимировича настрій – не до ікон...

…До зали сходяться люди, шумно, клацають затвори фотоапаратів, шарудять папери, обранці тиснуть один одному руки  – і раптом за трибуною хтось починає говорити. Спершу не видно хто, бо вгорі здіймається тільки рука з книжкою. На обкладинці – щось про «енциклопедію козацтва» і фото Олександра Середюка з вусами у козацькому.

Зате Олександр Миколайович – на хвилі.
То нічого, що на музей грошей нема. На книжки він – заробляє...

Он воно що…. Директор Рокинівського музею справно знаходить меценатів, щоб видавати подібні книжки. Недавно під час бюджетної комісії облради, де зазвичай гостро піднімає питання про фінансування скансену, вже просив передати музей йому у власність. Ви віддайте, а там, мовляв, він розбереться. «А ставок, який там є?» - ніби між іншим спитав тоді Анатолій Грицюк.

...Тут же за трибуною Олександр Миколайович просив підтримати його з новою книгою. Правда, слухали одиниці.

«Займайте свої кріслА», - згодом скаже Ірина Вахович.

Погуляйка нема, новий зам - є

Крісло по праву руку біля неї було промовисто порожнє. Всі чекали, що цього разу новий голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко таки прийде перед ясні очі волинських обранців. Ні ж бо. Вранці на сторінці ОДА у Фейсбуці написали, що поїхав у Київ, має «там ряд робочих зустрічей» в Офісі Президента.

А от Ірина Вахович, видно, знала іншу версію.

«Через стан здоров’я не зміг прийти», - озвучила згодом. Я одразу згадала про двері. Певне, таки холоднувато.

Тим часом у президії з’являється голова облради Ірина Вахович

Ну, нічого. Його перший зам Олександр Троханенко, який приїхав працювати на Волинь аж з Донеччини, був тут «від дзвінка до дзвінка» і навіть щось ретельно записував.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чи коня не мав… Без бюджету, без Погуляйка і майже без «Солідарності». Репортаж із сесії Волиньради

Почали з заяв фракцій. І поки представники «Свободи» та УКРОпу використовували свої законні кілька хвилин за трибуною для партійної риторики, екс-голова цієї ж ради Анатолій Грицюк просив голову облради «ввести норму про те, що і міжфракційники мають право виступати з заявами. Мовляв, якщо ж у нього фракції нема, то що йому без заяв лишатися?

Аж 29 депутатів записалося на запити.

«Буду вас просити оптимізувати час», - одразу відгукнулася на це Ірина Вахович.

«Оптимізувати» час? Не проблема. Годинники ж – нівроку)

Мінус «Солідарність»

Усе рельєфніше за темпами роботи у раді вгадується наближення місцевих виборів. Говорять більше і довше. Голосніше. Проблем і приводів більшає. До речі, вранці цього дня оголосили про розпуск фракції «Солідарність». Це не стало сенсацією у політичному житті Волині. Вочевидь, її «схоронили» давненько.

Початок кінця цього явища стався ще на минулій сесії, коли Володимир Бондар створив і очолив депутатську групу «Патріоти Волині». А фінальну крапку поставив Валентин Кошельник, який написав заяву з фракції. Сам він займав у цій команді дивну роль: прийшов не зразу, у 2017-му замінив у цій залі Олега Куха. Майже одразу згодом став спортивним директором ФК «Волинь». Не секрет, що є людиною з орбіти нардепа Ігоря Гузя.

Володимир Дейна. Прийшов до ради із «Солідарністю»,
завершує каденцію – в «Патріотах Волині»

Ліричний відступ: тепер колишній депутат від «Солідарності» Олег Кух – голова Любешівської ОТГ. Управляє чималими територіями і не цурається творчого життя: наприклад, ходить на презентації книжки колишнього очільника волинських комуністів, який перед Революцією гідності встиг побути депутатом Волиньради від КПУ Петра Бущика. Той, нагадаю, за грожі адвоката Василя Стуса, кума Путіна Віктора Медведчука видав щось на кшталт історичної книжки з ідеями невмирущого «руського міра», які ніяк не можуть вивітритися з Любешівщини.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Комуніст із Волині написав книжку. Її видання профінансував Медведчук

...Через розвал фракції певні ротації сталися й у самій залі. «Патріоти» зайняли місця, що дозволять їм працювати  ближче один до одного. Тепер в рядах радикалів стало геть порожньо…

За час каденції розлетілася не одна фракція.
Ось порожніють місця радикалів
Екс-представники РПЛ Микола Буліга і Вячеслав Богдан приєдналися до «Патріотів Волині».
І навіть пересіли

«Молодий Герус наробив нам чимало проблем»

Ну? Поїхали? Святая святих кожної сесії – запити ...Михайло Імберовський (УКРОП) просив провести перевірку Дубечненського керамічного заводу, де кілька місяців боргують і зарплату і податки. Микола Буліга (Патріоти Волині) ратував за твердопаливного котла у школі села Озерне Поворської ОТГ, на що треба 230 тис грн. Сергій Слабенко (позафракційний) першим вловив болюче місце і підняв проблему з платіжками за газ: бо одні кажуть людям до 20 числа заплатити (а ні – штраф), а інші – гучно з екранів обіцяють у цьому розібратися і щось змінити… Тільки поки зміни чекатимуть, боргів може нарости тьма.

Підтримав Сергія Івановича і Валерій Діброва (позафракційний).

«Молодий Герус (голова парламентського комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг, родом з Нововолинська, – авт.) наробив нам вже чимало проблем в економіці. Сьогодні нам треба платити сотні тисяч у місяць лише за транспортування газу, який ми, можливо, навесні і не використаємо! Тому ми повинні говорити про це на всіх рівнях і скрізь!» - переконував один із найкрупніших аграрних бізнесменів Волині.

Бізнесмен Діброва «наїхав» на Андрія Геруса за платіжки на газ

Але то була тільки розминка. Свій запит Валерій Григорович адресував (як і багато хто цього дня) голові ОДА Юрієві Погуляйку і голові облради Ірині Вахович: він просив винести окремим питанням на сесію долю Зарічненської ОТГ, яку планують приєднати до Володимира-Волинського. Каже, несправедливо, що обласну раду позбавили можливості впливати на децентралізаційні процеси.

Далі Юрій Гупало (позафракційний) вкотре просив за ремонт дороги від Адамчуків до Старовойтового, від Штуня до Замлиння на Любомльщині. Людмила Кирда (позафракційна) обурювалася непрозорим відбором опорних лікарень, бо до нього не втрапила Маневицька ЦРЛ. Валерій Дунайчук (Патріоти Волині) звернувся із запитом до прокурора області, щоби дізнатися, з якого доброго дива на рядове вилучення документів на одне з підприємств Шацького р-ну слідчі приїздять у супроводі спецпідрозділу «Корд» у повному обмундируванні. Анатолій Грицюк вже звично говорив про «мородерів» в лісовій галузі, теж «хотів би глянути Юрієві Погуляйку в очі» і спитати, чого той нібито користується автомобілем управління ЛМГ.  

Анатолій Грицюк: «А де мородери?»

Прокурор за трибуною: бурштин, повії, нетверезі поняті...

Розім’яли м’язи – взялися за порядок денний. У ньому – 40 питань.

Наймасніше – бюджет.

Найдраматичніше – звіт про діяльність комунального підприємства «Волиньприродресурс» у виконанні Василя Столяра.

Терпляче і нервово сиділи на місцях для запрошених кілька потенційних керівників комунальних закладів, долю призначення яких цього дня вирішуватимуть.

Неймовірне: до волинських обранців інформувати про діяльність оргнів прокуратури у 2019-му прийшов сам прокурор області Тарас Безрукий. Не перший зам, не другий…

Прокурор Волині Тарас Безрукий

Тараса Безрукого призначили недавно. Але за цією трибуною прокурори не відповідали на депутатські запитання давно, тому обранці взялися за справу не без азарту. Сергій Слабенко запитав про Старий ринок, сказавши, що «щиро подивований, як професійно під час «нічної «вакханалії» спрацювала волинська поліція.

«Усі знають, що там є декілька сторін і декілька площин... Але у нас немає різнобачень із органами досудового розслідування і поліцією. Результат цієї роботи ви побачите найюближчим часом у вигляді процесуального рішення», - обіцяв прокурор.

Маневичанка Людмила Кирда «зачепила за бурштин». Депутатка цікавилася долею провадження щодо незаконних дій Держгеокадастру з приводу роздачі 200 га «бурштиноносної» землі під Маневичами, де спочатку багатьом виділили по 2 гектари, а потім дивним чином ця земля «збіглася» в одні руки. Тарас Безрукий чи то дійсно не відав про існування такої справи, чи вдав, що не відає, але записав і назву селища і площу. Пообіцяв відповісти, що ж там далі зі справою…

Питань до прокурора було чимало. 
У Володимира Бондаря – про «Корд» і нетверезих понятих під Шацьком
Дехто їх ставив – особисто. Очі в очі...

Володимир Кучер хоч давно в УКРОПі, але радикальної риторики не змінив (екс очільник РПЛ на Волині, - авт.)  взяв на себе місію розважальну.

«Тут така ситуація цікава вимальовується. Поліція звітує, що в нас одна повія на всю область. А вчора працівники «Аверсу» були в «Юноні». Там не одну жрицю любві бачили...» - з цими словами депутат просив Тараса Романовича «втрутитися».

Той тримався мужньо. Ні разу не посміхнувся. Сказав, що не завжди у діях працівниць (певне, і працівників?) найдревнішої професії є кримінал, радше – адмінпорушення. Визнав проблему актуальною. І зауважив, що нею займається спеціалізований підрозділ. 

«Юнона» - чи то масажний салон, чи то підпільний мотель-бордель, чи то замість повій у цих стінах – люди в погонах, які ловлять злочинців на живця. Єдине, в чому можна погодитися з Кучером, ситуація справді «цікава».

Петро Шпига. За базар похвалили. За «Юнону»…
Ліпше не згадували б...

«Шкода, що деяким нашим обранцям вистачає інтелектально рівня хіба на запитання про повій», - резюмував обговорення Володимир Бондар.

Сам голова депгрупи «Патріоти Волині» згодом поцікавився у прокурора області, на яких підставах на звичайне вилучення документів на підприємствах у Шацькому районі приїздять бійці спецпідрозділу «Корд» із «нетверезими понятими» і яку Тарас Романович дав би оцінку таким діям правоохоронців.

ДИВИТИСЯ ТАКОЖ: Як під Шацьком поліція зі зброєю і дивним понятим шукала «викрадачів води». Відеорепортаж

Тарас Безрукий з оцінкою не спішив. Спершу вдав, що не знає, про що це обранець. Потім сказав, що органи досудового слідства, вочевидь, мали підстави залучати спецпідрозділ до вилучення документів. А от про п’яних понятих  - ні слова. Попросив звернутися письмово.

... А як же пісок на Світязі?

Марно чекали обранці почути деталі щодо результатів провадження щодо незаконного вивезення піску з берега обмілілого Світязя. Юрій Ройко підняв це питання перед прокурором. Той же – у кращій традиції мундира запевнив, що справа – під контролем.

Прокурорський звіт «легітимізували» більшістю голосів. Далі рада перейшла в улюблений режим: є питання? нема! пішли далі...

Внесли зміни до програми з розвитку Олики, змінивши дату виготовлення проєктно-кошторисної документації, щоби, за словами директора департаменту економіки Волинської ОДА Ігоря Чуліпи,  мати змогу швидше профінансувати виготовлення ПКД на реконструкцію туристичної родзинки, позаяк програма «Польща-Білорусь-Україна», в рамках якої сподіваються отримати частину коштів, стартує вже у 2021-му. Так само оперативно готуються лобіювати створення на базі цього проєкту окремої державної програми.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Знайти 2,2 мільйона. В Олиці влаштувати «мозковий штурм», щоб відродити замок

Майже одностайно прийняли бюджет на 2020 рік. Не голосували двоє: свободівець Сергій Сівак та укропівець Віталій Кварцяний. Чому – не пояснювали.

«Вітаю всіх. Бюджет на 2020 рік є», - усміхнулася Ірина Вахович.

Рада відгукнулася скромними оплесками.

«Бюджет є. Всіх вітаю»

Василів день: хто інвестор? не скажу!

Звіт про КП «Волиньприродресурс» – то майже слізна історія про те, як лопнула велика бурштинова булька про мільйонні прибутки від створення цього підприємства. Його директор, він же голова екологічної комісії облради бізнесмен Василь Столяр, цього дня вбрався у яскраво червону краватку, за трибуною одразу взявся говорити про те, як же складно їм працювати.

Наведу за приклад  дві цифри зі звіту: 2173,59 тис. грн – всього нарахованих і сплачених податків у 2018-2019 рр.; 2 509 984,52 грн – боргів станом на 1 січня 2020 року.

І воно б нічого, якби Людмила Кирда не спитала: де у звіті цифри, які відображали славнозвісні мільйони, заплачені за ліцензії?

«Скільки їх там було: 40 чи 60?» - допитувалася.

Сергій Слабенко: «То хто інвестор?»
Людмила Кирда: «Хто інвестор скажіть?»

Василь Андрійович спершу казав, що це 21 млн грн, а кошти заплатив інвестор, який просто з милосердя не виставляє їх як борги...

«Хто ж він?» - не вгамовувалася депутатка.

«Какая вам разніца? Ви што налоговая?!» - відбивався директор бурштинової  контори.

Зрештою, обмовився: 69 млн грн за ліцензії заплатила фірма «Ізумруд». І мовляв, наше з вами щастя, що він такий добрий трапився.

Василь Столяр: «Ну, «Ізумруд»..

Звіт резюмувала голова облради Ірина Вахович.  З часу створення підприємства, зазначила,  багато змінилося: зокрема, у 10 разів здешевів бурштин.

«Головне, чого ми досягнули зі створенням «Волиньприродресурсу»: не допустили знищення надр, подбали про екологію. Тепер же мусимо «Кручу» продавати...» - каже Ірина Михайлівна.

А мріям про мільйони у бюджеті вже, схоже, можна канути в лету. Більше 40 обранців разом з тим проголосували за звіт Василя Столяра.

Василів же день...

Під фінал - низка нових-старих кадрів.  З легкої руки обранців центр екстреної медицини очолив Володимир Шмаль, госпіталь ветеранів війни – Тетяна Масікова, еколого-натуралістичний центр – Валентина Остапчук, Нововолинський науковий ліцей – Інна Хільковець, школу вищої спортивної майстерності – Андрій Авраменко.

Дивись, кого призначили)

Ніхто не приховував, що приєднання обласного дитячого медичного об’єднання до перинатального центру – це спроба мати у тій структурі одного керівника (і це не очільник дитячої лікарні Сергій Ляшенко, а очільниця перинатального Ірина Горавська). Більшість – за. Екс-голова медичної комісії Олександр Зінчук пробував поборотися голосними заявами про те, що все незаконно.

Бій за крісло в дитячій лікарні
В лікаря Зінчука здають нерви. Йде геть

Але Ірина Вахович у присутності прокурора запевнила, що якраз – навпаки. Нова структура міститиме в собі три центри: власне дитячу лікарню, неонатальний і перинатальний. Кажуть, скоротять хіба когось із економістів та бухгалтерів. З моменту прийняття цього рішення керує цим медичним «гігантом» Ірина Горавська.

Наостанок відправили в столицю трохи звернень. Фінальний Гімн традиційно звучав якось голосніше.

 *  *  *

У лютому Ірина Вахович обіцяла ще одну сесію: ділити «вільні лишки». Їх у бюджеті 44 мільйони. А з огляду на те, що в раді вже пахне виборами, бої обіцяють бути і запеклими, і видовищними.

А дорогою із сесійної зали думалося: «Цікаво, на які такі гроші у коридорах Волинської ОДА ставлять «паркани», перегороджують коридори? Якщо «холодно», то може, краще було б потратитися на опалення?».

Таки-так, волинські протяги – страшна сила. За царя «неугодних» дворян відправляли сюди у заслання, щоби мучилися поміж болотами та комарями. Але тепер, що не кажіть, стало значно сухіше))

Добре, що вийти можна)) 
Типовий передсесійний ранок
Вітання. Рукостискання. Погляди...
...Важливі дзвінки
На сесію спішить прокурор області
Поки вони сходяться, 5 хвилин реклами

Григорій Павлович нарихтував медаль від афганців. Кому?
Депутату Роману Микитюку.
Той поміг встановити монумент на Турійщині
Що-що, а такі штуки чоловіки при посадах люблять

Наталія Янко нині головний епідеміолог,
а колись була депутатом облради від «Нашої України».
Тим часом Ірина Вахович цього дня – показово серйозна
Поруч промовисто порожніло крісло для Юрія Погуляйка
Віталій Кварцяний і Гімн не співав, і за бюджет не голосував
Володимир Кучер пропонував допомогти з бюджету області «дружньому Китаю».
І трохи «поборовся» з проституцією
Помічник і вірний соратник нардепа Ігоря Гузя Андрій Бокоч

Олександр Троханенко, заступник голови Волинської ОДА уважно все записував

Заступники голови ради Віталій Карпюк і Юрій Поліщук
Тарас Безрукий за трибуною

Свободівець і голова Іваничівської райради Андрій Бадзюнь має кілька запитань до «Самопомочі»
Їхні обличчя, коли в залі говорять про бурштин...

Відпрацювали. Бюджет є. Кадри призначили. 
Далі – буде
Правда, традиційно найцікавіші перемовини у цих стінах – не при камерах та мікрофонах...
Не сфотографувався – на сесію не сходив))

Текст: Олена ЛІВІЦЬКА

Фото: Ірина КАБАНОВА


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Що потрібно, аби Маневицька райлікарня стала опорною? У Кабміні дали відповідь
Наступна новина Розкішна розстрочка на житло: за таунхаус під Луцьком можна платити 24 місяці
Останні новини
Схожі новини